skip to Main Content
Čo nenosiť
1. Čo nenosiť – Nevhodná dĺžka nohavíc
2. Čo nenosiť – Tlmené odtiene so žiarivými
3. Čo nenosiť – Dlhé s dlhým
4. Čo nenosiť – Príliš tesné veci
5. Prečo nenosiť minišaty s krátkou trupovou časťou
6. Ako nevyzerať lacno
7. Čo nenosiť – Nesediaci prestrih pod prsiami
Nedávno som na ulici videla veľmi sympatickú ženu. Mala asi 60 rokov, bola oblečená elegantne a bolo vidieť že sa o seba stará. Upútali ma na nej elegantné čižmy na podpätku a jej ladná chôdza, ale ešte viac ma zaujala  zvláštna dĺžka kabáta a sukne. Boli inšpiráciou pre dnašný príspevok.

Spomínaná pani mala na sebe priliehavý a tvarovaný zimný kabát, s dĺžkou do polovice stehien a k nemu mala oblečenú sukňu do polovice lýtok. Materiál i kvalita oblečenia vyzerali veľmi dobre, ale kombinácia dĺžky kabáta s dlhou sukňou spôsobovali čudný dojem – akoby tej pani bolo oblečenie veľké, akoby na nej viselo, alebo ju ťahalo k zemi.

Dôvodom boli nevyvážené proporcie. Ak máme na sebe dlhší vrchný diel, kombinácia s dlhšou sukňou bude vyzerať čudne i v prípade strihu na mieru. Kvôli vyváženiu proporcií je potrebné k dlhšiemu topu nosiť sukňu po alebo nad kolená a dlhšiu sukňu zase kombinovať s kratším kabátikom, alebo topom. Vo väčšine prípadov má žena krajšiu, alebo lepšie tvarovanú hornú, alebo dolnú polovicu tela a podľa toho by mala voliť dĺžky horných a dolných dielov. Ale tak, aby ako celok postava pôsobila proporčne.

Vyberáte si dĺžky horných a dolných odevov intuitívne správne? Stalo sa vám už, že ste sa v oblečení necítili dobre a dôvodom nebola farba, ani strih, ale nevyvážené proporcie? Ak áno, zapojte sa do diskusie!

Back To Top