Skip to content
Ako získať štýl
1. Dá sa naučiť byť štýlovou?
2. Ako spoznať svoj štýl z výstrižkov
3. Prečo je dôležité vedieť pracovať so svojou vizážou
4. Vytvorte si svoju „značku“
5. Ako začať budovať štýl

Patríte k ľuďom, pre ktorých je začiatok roka príležitosťou na to, aby niečo vo svojom živote upravili, zmenili, alebo začali robiť inak? Dávať si prísne ciele väčšinou prináša skôr rozčarovanie ako spokojnosť, ale robiť niečo po malých krôčikoch môže byť správnou cestou k želanému výsledku. Pre veľa žien je snom vyzerať štýlovo a tento sen vôbec nemusí byť nereálny.

Prvé týždne nového roka sú dobrou príležitosťou začať premýšľať o svojom štýle, šatníku, oblečení a vlastne i o sebe, pretože štýl je odrazom nášho vnútra a toho akí sme. Veľa žien hovorí že nechcú mať len jeden štýl, že chcú vyzerať každý deň inak. Jeden deň napríklad elegantne a žensky, iný deň rebelsky. tretí deň kreatívne a podobne.

Premýšľali ste nad tým, čo sa myslí tým keď o niekom povieme, že má svoj štýl? Väčšinou to znamená, že daný človek sa oblieka nejako (pre neho) typicky, že jeho oblečenie má nejaké spoločné črty a že práve podľa týchto čŕt ho ľahko spoznáme.

Ak má človek svoj štýl, jeho štýl je jeho „značkou“, niečím čo ho charakterizuje a je pre neho typické. V takom oblečení sa cíti dobre a je to vidieť. Každý človek si môže vytvoriť svoj štýl – svoju vlastnú „značku“. Stačí si uvedomiť akí sme, ako chceme vyzerať, čo sa nám páči, čo nás priťahuje a oslovuje. Toto uvedomenie prináša i zaujímavé poznanie svojho vnútra, pretože jednotlivé farby, línie, tvary a materiály po ktorých radi siahame súvisia s našimi osobnostnými vlastnosťami.

Vďaka svojej vlastnej „značke“ môžeme byť rozpoznateľní a preto jedineční. Neznamená to, že musíme vyzerať každý deň rovnako – práve naopak, môžeme vyzerať každý deň inak, obliesť sa na každú príležitosť primerane, ale pritom byť vždy „svoja“, jedinečná a konzistentná.

Veľa ľudí si myslí, že oblečenie v ich šatníku musí nutne patriť len do
jedného štýlu. K tejto predstave navádzajú i rôzne testy, či knihy, ktoré sa snažia pomôcť identifikovať vlastný štýl, ale neupozorňujú na to, že nie je možné všetkých ľudí rozdeliť len do 6-10 štylistických skupín.

A tak sa často stáva, že žena sa po prečítaní takej knihy označí napr. za ležérny typ a ak si oblečie ležérny top, automaticky ho
doplní džínsami a teniskami, avšak stále cíti, že to nie je úplne „ono“, že jej niečo chýba, niečo vďaka čomu by sa necítila obyčajná, nevýrazná, či fádna. Dôvodom je fakt, že jej osobnosť má i prvky iných štýlov a preto ležérne oblečenie potrebuje niečím doplniť, aby to bola „ona“, aby sa cítila zaujímavá a aby mala vo svojom outfite „to svoje“.

Našu osobnosť nemusí vystihovať len jeden štýl. Je úplne normálne, že máme v sebe prvky niekoľkých štýlov. Tieto štýly je možné vždy v oblečení prepojiť a vytvoriť tak jedinečnú kombináciu, typickú pre danú osobnosť.

Príklad je na nasledujúcej koláži. Sú na nej outfity pre dominantne ležérnu osobnosť s jesennou farebnosťou, ktorá má rada akcenty červenej a štipku provokatívnosti. Dokáže sa obliecť na každú príležitosť primerane, dokáže vytvoriť rôzne úrovne formálnosti oblečenia, dokáže byť každý deň iná, ale v jej outfitoch je stále prítomná jej „značka“, jej „rukopis“, ktorý ladí s jej osobnosťou a vďaka čomu ju ľudia vnímajú konzistentne.

Ak sa človek oblieka každý deň úplne inak a preto vždy vyzerá ako iná osobnosť, nutne nastáva prípad kedy mu ľudia v jeho okolí jeho štylizáciu neuveria a vyzerá neprirodzene. Každý človek je originál a preto vyzerá najlepšie v oblečení, ktoré harmonizuje s jeho vnútrom, zatiaľ čo štylizácia do niečoho čím nie je, vyznieva násilne, umelo, niekedy dokonca smiešne. Táto situácia nastáva často u ľudí, ktorí majú šatník plný oblečenia rôznych štýlov, farieb, strihov, línií a pod.., pretože nevedia byť sami sebou, ale snažia sa podobať sa na niekoho iného, alebo nasledovať módne trendy bez toho aby sa zamysleli nad tým, či sú pre nich vhodné.

Myslíte si, že máte svoju „značku“ vytvorenú? Viete pomenovať, čo je pre vás typické a čo využívate to vo svojom oblečení radi? Dokážete tieto prvky zapracovať do outfitov na každú príležitosť? Čo je pre vás typické? Sú to farby, alebo skôr určité tvary, konkrétne materiály, doplnky, či línie? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými v diskusii!

Súvisiace články:
Ako spoznať svoj štýl z výstrižkov
Ako kombinovať štýly
Čo o nás prezrádza naše oblečenie?
Aké sú vaše priority pri výbere oblečenia?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top