Skip to content
Ako získať štýl
1. Dá sa naučiť byť štýlovou?
2. Ako spoznať svoj štýl z výstrižkov
3. Prečo je dôležité vedieť pracovať so svojou vizážou
4. Vytvorte si svoju „značku“
5. Ako začať budovať štýl

K napísaniu dnešnej úvahy ma inšpirovalo niekoľko mojich klientiek, ktoré mi pri konzultácii spomenuli ako sa ich okolie čuduje, prečo a načo idú „riešiť“ svoju vizáž. Ich manželia alebo kamarátky nechápu, načo im to bude a prečo sú za niečo také dokonca ochotné zaplatiť.

Imidž je dôležitý takmer v každej životnej situácii. To ako vyzeráme, aké máme na sebe farby, strihy, štýl, líčenie, strih vlasov, alebo doplnky, to všetko vytvára určité efekty, určitý dojem. Ide o našu neverbálnu komunikáciu, ktorou môžeme dať najavo akí sme, alebo pomocou ktorej môžeme cielene dosiahnuť určitý dojem.
Chcete pôsobiť jemnejšie, odmeranejšie, potrebujete vyzerať autoritatívne, priateľsky, alebo profesionálne? Ak viete ako dosiahnuť tieto efekty, máte obrovskú výhodu v porovnaní s ľuďmi, ktorí vizáž podceňujú a tvrdia, že dôležité je len vnútro.

Schopnosť vedome pracovať so svojou vizážou je silným nástrojom k úspešnosti v rôznych oblastiach života.

75% toho aký prvý dojem vytvárame, tvorí naša neverbálna komunikácia – vizáž, úprava, gestá, pohyby. Preto to, čo si oblečieme a obujeme – aké farby, línie, materiály, štruktúru, veľkosť, vzory zvolíme, môže v danej životnej situácii pracovať v náš prospech, ale i proti nám. Je jedno, či sa obliekame na doma, do práce, na pohovor, do divadla, či na nákup.

Svojím oblečením prezentujeme seba a svoju vizáž používame ako komunikačný nástroj, ktorý naše okolie vníma. Podľa toho ako vyzeráme, sa k nám naše okolie správa.

  • Ak doma chodíte v rozgajdaných teplákoch a strapatá, dávate svojej rodine neverbálne najavo, že nie ste dôležitá, že sa uspokojíte s málom a že si sama seba príliš nevážite.
  • Ak prídete na pracovný pohovor v oblečení, v ktorom vám síce bude príjemne a bude vás vystihovať, avšak dress code danej firmy vyžaduje vyššiu mieru formálnosti, máte takmer istotu že neuspejete a to i v prípade, že vaše schopnosti sú vyššie ako schopnosti úspešnej uchádzačky (ktorá prišla v elegantnom formálnom kostýme).

 

  • Ak sa snažíte v práci o kariérny postup a na nové miesto ste dve uchádzačky, je veľmi pravdepodobné, že šéf povýši vašu kolegyňu, pretože ona nechodí do práce v džínsoch a teniskách ako vy. Je vždy zaujímavo a elegantne upravená a preto vzbudzuje viac rešpektu, pôsobí viac fundovane a vzbudzuje dojem že chce v práci dosiahnuť viac ako vy a že jej na práci záleží viac ako vám.
  • Ak potrebujete nadviazať kontakty v novom prostredí a budete sa prezentovať v nevýraznom, neupravenom, či neadekvátnom oblečení, bude vám budovanie vzťahov trvať dlhšie, pretože ľudia budú mať tendenciu vás podceňovať ešte skôr ako spoznajú naše vnútro.
  • Ak chodíte v tom, čo na vás ráno vypadne zo skrine, ľudia majú pocit, že oblečenie a vizáž neriešite. Je jedno, že máte bohatý vnútorný život, že sa podieľate na úžasných projektoch a že máte IQ 158. Vo vašom okolí nebudete vzbudzovať toľko rešpektu a nebudú si vás vážiť tak, ako ženu s rovnakými schopnosťami, ale viac upravenú.
  • Ak prídete na firemnú športovú akciu v prírode oblečená v kostýme, budete pôsobiť neprirodzene, vzbudíte dojem že vám ide o efekt, že sa chcete vyvyšovať. Kolegovia si od vás budú držať odstup a určite sa nedozviete najnovšie informácie zo zákulisia.
  • Ak vybavujete záležitosť na ktorej vám záleží, vybavíte ju ľahšie, ak svojím oblečením vzbudíte dojem že viete čo chcete a že sa v danej oblasti vyznáte. Neupravené, alebo neprimerané oblečenie výrazne zníži vaše šance, že pochodíte.
  • Ak prídete do posilovne s nápadnými umelými riasami, budete mat perfektný a výrazný make-up a na sebe tenisky, ktoré sú aktuálnou novinkou známej značky, ostatní ťažko uveria, že vám ide o spevnenie postavy a kondíciu. Vyvoláte dojem, že ste povrchná, ide vám len o efekt a váš tréner vás nebude brať úplne vážne.
  • Ak budete nosiť farby oblečenia či vlasov, ktoré majú úplne opačné farebné vlastnosti ako vaša tvár, môžete vyzerať tvrdo, neprístupne, lacno, či vyvolávať dojem že nemáte žiadne sebavedomie. Ak vaše správanie nebude s týmito efektami ladiť, môžete ľudí vo vašom okolí zneisťovať, znervózňovať, alebo až popudzovať.
  • Ak sa budete vo vyššom veku obliekať do lacných a nekvalitných odevov, alebo budete nosiť provokatívne príliš sexy kúsky, či príliš „sladké“, infantilné, alebo prekombinované oblečenie, dojem ktorý vyvoláte určite nebude ani elegantný ani sofistikovaný, skôr lacný, či naivný a podľa toho sa k vám budú ľudia správať.

Príkladov by mohlo byť oveľa viac – z rôznych období života, z rôznych prostredí a situácií. To ako vyzeráme, ako sa oblečieme a upravíme, nám môže priniesť v živote nové šance, pomôcť nám posunúť sa profesionálne, vzťahovo, alebo osobnostne vpred, jednoducho pomôcť nám vyťažiť zo života čo najviac. Nedbalý, neprimeraný, nevýrazný, neurčitý, či zanedbaný vzhľad nás naopak môže pripraviť o skvelé príležitosti a možnosti.

Chcete k tejto téme niečo dodať? Zažili ste situáciu, kedy ste si vy, alebo niekto vo vašom okolí zmarili kvôli svojmu imidžu nejakú zaujímavú príležitosť alebo naopak keď ste vďaka oblečeniu dosiahli niečo rýchlejšie a jednoduchšie?

Blog bude mať počas nasledujúcich dní tradičnú vianočnú prestávku. Ďakujem svojim klientom za dôveru prejavenú v tomto roku, čitateľom blogu za priazeň, námety a zaujímavé diskusné príspevky. Všetkým vám želám príjemné a pohodové Vianoce v kruhu blízkych a šťastné vykročenie do nového roka! Budem sa na vás tešiť pri nových článkoch opäť v januári.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top