Skip to content
Súčasťou konzultácie Postava a štýl je i odhalenie štýlu/štýlov, ktoré sú pre klientku typické a ktoré ju vystihujú. Jednotlivé štýly potom nositeľka môže zakomponovávať do svojich outfitov, tak, aby celok vystihoval práve ju a jej osobnosť. Ak vás zaujíma, čomu by ste sa pri kombinovaní štýlov mali vyhnúť, odpoveď nájdete v pokračovaní článku.

Veľa žien na výzvu, aby zadefinovali svoj osobnostný štýl odpovedá, že ich štýl je rôznorodý, nie je definovaný, alebo že žiadny štýl nemajú. Každý z nás však má svoj štýl, svoje osobné preferencie, niektoré veci sa nám páčia viac a iné menej. Často stačí veľmi málo na to, aby sme pochopili čo naša osobnosť potrebuje – uvedomiť si aké farby, línie, vzory, materiály sa nám páčia. Je potrebné pomenovať dôvody, prečo nás priťahujú práve dané kúsky a naučiť sa do oblečenia tieto prvky zakomponovať. Viac o tom, prečo je dôležité poznať svoj štylistický typ, sa dočítate tu.

Vďaka inšpiráciám na webe a v médiách sa často stretávame s kombináciami, ktoré sú zaujímavé a pri ktorých si veľa žien povie, že by im nikdy nenapadlo dané kúsky skombinovať spolu. To či kombinácia jednotlivých kusov oblečenia alebo doplnkov vyzerá na nás prirodzene, uveriteľne a zaujímavo, alebo naopak čudne, prvoplánovo, vulgárne, či lacno, rozhoduje vo veľkej miere naša osobnosť, ale i to aké štýly na oblečení mixujeme. Niektoré štýly sa totiž dajú kombinovať veľmi jednoducho, zatiaľ čo íné môžu pôsobiť nesúrodo, alebo prehnane a ak nemáte dostatočne výraznú osobnosť, výsledok môže byť rozpačitý a môže ľudí vo vašom okolí znervózňovať.

Veľmi jednoducho sa dajú kombinovať štýly, ktoré sú umiernené – klasický, romantický a ležérny. Ich vzájomné kombinácie väčšinou pôsobia prirodzene a pokojne. Málokedy sú vyzývavé, prehnané, tvrdé, alebo krikľavé. Ich „pokoj“ a umiernenosť  však môžu v ľuďoch vyvolávať pocit nudy alebo nezaujímavosti, najmä ak sa využívajú nevhodné farby či strihy, alebo chýbajú doplnky. Často stačí zmeniť farbu, strih, alebo pridať doplnok a nevýrazná a nenápadná kombinácia sa môže zmeniť na niečo čo majiteľke presne sedí, naplno ju vystihuje a vyzerá to zaujímavo.
Ak máte vo svojej osobnosti prvky pokojnejších štýlov, ale i výraznejších štýlov, môžete outfit v pokojnejšom duchu doplniť doplnkom, alebo iným detailom či prvkom zo skupiny výraznejších štýlov.

Ak máte vo svojom osobnostnom štýle prvky rebelského, dramatického, či umeleckého štýlu, mali by ste vedieť, že tieto štýly sú samé dosť výrazné a „silné“, preto nie je dobré kombinovať ich vo veľkej miere medzi sebou. Môže totiž vzniknúť príliš tvrdý, krikľavý, prehnaný efekt, ktorý unesú len naozaj výrazné osobnosti. Tieto štýly sa dajú veľmi úspešne kombinovať s vyššie uvedenými pokojnejšími štýlmi, avšak je dobré pamätať na pravidlo 1-2 výrazných prvkov v outfite. Viac nápadných a výrazných prvkov vyvoláva prehnaný efekt, pretože pozorovateľ nevie na čo sa má skôr pozerať.

V závislosti od miery a pomeru zastúpenia jednotlivých štýlov vo vašej osobnosti, môžete sa zamerať len na jeden štýl ktorý je vaším dominantným štýlom, alebo kombinovať 2-3 štýly vzájomne, zvoľte však taký ich vzájomný pomer, aby vás daná kombinácia vystihovala a aby vznikla harmónia. Ak si napríklad oblečiete top vo výrazne romantickom štýle, nohavice výrazne ležérneho štýlu a obuv typickú pre rebelský štýl, takýto celok nebude mať žiadnu myšlienku a bude pôsobiť nesúrodo. Dokonca i v prípade, že práve tieto 3 štýly sú pre vašu osobnosť typické. Budete vyvolávať dojem, že ste si obliekli oblečenie, ktoré na vás náhodne vypadlo zo skrine. Porovnajte kombinácie uvedených 3 štýlov na nasledujúcich outfitoch.

Vyhnite sa kombináciám štýlov, ktoré sú všetky príliš výrazné (kombinácia môže byť príliš prehnaná), ale i kombináciám, ktoré sú príliš pokojné (kombinácia môže vyzerať fádne, či nudne). Výhodou je, že jednotlivé štýly môžete kombinovať tak, že z jedného štýlu si vyberiete farebnosť, z iného línie a materiály a tretí štýl do celku zakomponujete napr. vo forme doplnkov. Je len na vás, ako sa rozhodnete, dôležité je aby daná kombinácia zosobňovala vás, vašu osobnosť, životný štýl a potreby a aby zodpovedala situácii, na ktorú sa obliekate. Nezabudnite, že i vzory, líčenie, doplnky a účesy majú svoj štýl a ich výber ovplyvňuje celkové pôsobenie.

Máte jasno v tom, aké kombinácie štýlov na vás vyzerajú skvele? Poznáte štýly, ktoré vás vystihujú? Ak máte chuť, podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti a názory v diskusii!

Súvisiace články:
Prehľad štylistických typov
Prečo je dôležité poznať svoj štylistický typ
I vzory majú svoj štýl
Ako možno oblečenie štylisticky vyzdvihnúť, alebo „zhodiť“
Perfektný súlad farebnosti a štýlu
Štýl topánok
Štýl šperkov
Ako zladiť rockový štýl so svetlou, alebo tlmenou farebnosťou

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top