Skip to content
Muži
1. Farebná typológia – A čo muži?
2. Z praxe – Určenie farebného typu muža
3. Karlov formálny šatník
Nedávno som mala na konzultácii manželský pár. Muži sa u mňa v štúdiu väčšinou vyskytujú len vo funkcii doprovodu klientky, teraz to však bolo inak. Farebný test sme robili obom manželom a keďže nemám často príležitosť pracovať s mužmi, rozhodla som túto skúsenosť popísať v dnešnom príspevku.

Milo je mladý muž, ktorého som už predtým poznala a tak som jeho farebnosť mala možnosť pozorovať už pred konzultáciou. Vizuálny odhad jeho farebnosti sa pri šatkovej metóde potvrdil. Konzultácia prebiehala rovnako ako pri jeho manželke, takže pozostávala z teoretickej časti, šatkovej metódy a následnom popisovaní vhodných a nevhodných kombinácií farieb.

Farebnosť Mila je tlmená letná a na konzultácii bolo zaujímavé i to, že jeho manželka je farebne iná (tmavý typ) a tak mali obaja možnosť vidieť, ako zvláštne vyzerá ich tvár vo farbách toho druhého. Bolo zábavné a pre oboch i objavné vidieť reakcie tváre na jednotlivé skupiny farieb. Podobne ako iné klientky, i Milo s manželkou boli prekvapení tým, čo všetko môžu na našej tvári spôsobiť nevhodné farby. Šatková metóda je najzaujímavejšou časťou konzultácie, práve pre tento zážitok. To čo klient vidí v zrkadle, sú obrazy ktoré sa mu neskôr vybavia v pamäti keď je na nákupoch, alebo si vyberá oblečenie. Sú dostatočným povzbudením k výberu vhodných farieb a zároveň dostatočným varovaním pred nosením tých menej vhodných.

Pri porovnaní ideálnych farieb pre Mila a jeho manželku bolo jasne vidieť, čím sa tieto dve skupiny farieb líšia. Obaja vďaka šatkovej metóde a spoznaniu svojej farebnosti chápali, prečo práve dané farby sú pre ich tvár ideálne.

Pri určení farebného typu muža je v porovnaní s klientkou ženou rozdiel v tom, že niektoré farby pre mužov nie sú vhodné na celoplošné nosenie. Myslím najmä odtiene ružovej, alebo fialovej, ktoré sú v celoplošnom podaní považované za málo mužné. Niektorí muži sa boja i červenej. Ružová a fialová v drobných detailoch však i na mužoch môžu vyzerať sviežo, zaujímavo a pritom dostatočne mužne. Červenej sa netreba báť vôbec, vhodný odtieň, vhodne skombinovaný, odlíši muža a urobí ho zaujímavým a energickým.

Je príjemné vidieť muža, ktorý sa nebojí farieb, avšak pri mužoch je potrebné robiť to s citom, najmä na spodnej polovici tela. Kombinácia muž a výrazné farebné nohavice nemusí byť každému sympatická. Svoj názor na túto kombináciu môžete prejaviť v ankete v závere článku.

Pri konzultácii s klientom mužom je potrebné venovať sa i vhodným kombináciám farieb pri formálnom oblečení – sako, košeľa, kravata. S Milom sme prebrali i tieto veci a ukázali sme si tiež vzory, ktoré môže nosiť na bežnom dennom oblečení do práce a ktoré najviac zvýraznia jeho oči a tvár.

Muži nemajú v porovnaní so ženami príliš veľa možností ako vylepšiť nevhodné farby oblečenia v blízkosti tváre líčením, farbou vlasov, či doplnkami. Preto je výber farebnosti oblečenia dôležitý. V zimnom období môžu i muži využívať ako doplnok šál, čiapku a čiastočne i vrstvenie oblečenia.

Konzultácia bola zaujímavá i pre mňa, pretože medzi mužmi o určenie farebného typu nie je až taký veľký záujem. Pre muža môže byť, rovnako ako pre ženu, veľmi užitočné objaviť svoje ideálne farby a rozumieť tomu, prečo práve tieto farby ho zvýraznia najviac. O sebavedomí, ktoré môže človek takto získať, bolo na blogu už popísané dosť.

Poznáte farebný typ svojho manžela, priateľa, či syna? Viete mu poradiť vhodné odtiene farieb na oblečení? Nechá si váš partner poradiť, alebo považuje výber farieb za nepodstatný a farebnú typológiu za nezmysel? Aké sú vaše skúsenosti s farbami oblečenia pri mužoch? Páči sa vám farebné oblečenie na mužoch, alebo si myslíte že muži by mali viac nosiť neutrálne farby? Priestor v diskusii je tu pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top