Skip to content

Dnešný článok bude nadväzovať na článok Vlastnosti farieb – farebná teplota. Inšpiráciou k nemu bola konzultácia Určenia farebného typu s Jitkou. Jitke sa totiž farby, odporučené pre jej farebný typ, zdali fádne a keďže absolvovala i Postavu a štýl, našli sme dôvody i riešenie tejto situácie.

Jitka bola na určení farebného typu už pred mnohými rokmi, keď sa farebné typy delili len na 4 ročné obdobia. Bola určená ako jesenný typ a keďže jej mamička a teta sa vždy obliekali do jesenných farieb a nosili doplnky v staromosadznej a zlatej farbe, pre Jitku bolo úplne prirodzené a ľahké stotožniť sa z teplými farbami. Jej šatník obsahuje farby teplej jesene i oboch tlmených typov.

 

Jitka pracuje na manažérskej pozícii a aj keď nemá príliš rada klasické kúsky, v práci je nútená nosiť formálnejšie a menej štýlovo vyhranené kúsky. Jej osobnostný štýl je zmesou elegancie, ležérnosti, tvorivosti a dramatickosti. Práve potreba dramatických a umeleckých prvkov v oblečení ju smerujú k noseniu výraznejších, živších doplnkov a topánok. Neutrálne a menej živé farby sú pre ňu málo zaujímavé a cíti sa v nich fádne a nezaujímavo.

Keďže bola Jitka presvedčená o svojej jesennej farebnosti, svoju potrebu živosti uspokojovala teplými farbami doplnkov a oblečenia. Pri konzultácii však Jitka zažila malý šok, pretože jej farebnosť nie je jesenná, ale tlmená letná. Potrebu mäkkosti a jemnosti svojich farieb Jitka správne inštinktívne odhadla a má vo svojom šatníku tlmených kúskov dosť. Keďže ale bola zameraná najmä na teplé odtiene, musela chvíľu informáciu o prevahe chladných pigmentov spracovávať :-).


Ako pridať živosť

Pri ukážkach rôznych kombinácií farieb Jitka namietala, že dané kombinácie sa jej zdajú príliš fádne a málo živé. Jej štýl mal výrazný vplyv na to, ktoré kombinácie farieb sa jej páčili a ktoré nie. To je úplne v poriadku – samotné poznanie farebného typu nestačí k dokonalému pochopeniu toho, aké farby najviac ulahodia našej osobnosti – súvislosti sú omnoho komplexnejšie, pretože náš štýl ovplyvňuje i výber farieb z našej farebnej palety.

V Jitkinej palete sú farby tmavého podtypu tlmeného letného typu a nachádzajú sa v nej neutrálne i farebnejšie odtiene a niekoľko živších akcentov. Jitka inštinktívne vycítila, že napríklad jemná neutrálna, zeleno-šedá je k jej tvári lichotivá svojou jemnosťou, avšak miera farebnosti a živosti tejto farby spôsobovala, že sa vo svojom oblečení cítila fádne, ako sivá myš, preto pred konzultáciou odmietala chladnejšie farby. V jej palete sú však i farebnejšie a viac aktívne odtiene zelenej a stačí aby neutrálnu zeleno-šedú nahradila týmito odtieňmi, alebo ju skombinovala s doplnkami v živšej farbe a výsledok môže vyzerať výborne.


Angelina Jolie

Vzhľadom na svoju osobnosť si Jitka môže pokojne požičiavať i farby z palety pre tlmený jesenný typ, ktoré jej viac vyhovujú svojou väčšou dynamikou. Ak ich na svojej postave umiestni tak, aby nevytvárali negatívne efekty (ktoré vytvárajú teplé farby na jej tvári), výsledok bude skvelý – oblečenie rozžiari jej tvár a Jitka sa v ňom bude cítiť i dostatočne zaujímavo.

Po konzultácii mi Jitka napísala, že napokon ľahko prijala svoju letnú farebnosť, pretože po revízii šatníka zistila, že má v ňom i dosť ideálnych farieb a stačí dokúpiť zopár doplnkov.

Ste typom, ktorý má z nejakého dôvodu problém „prijať“ svoje ideálne farby? Poznáte dôvody? Viete pomenovať, čo vám na farbách z odporučenej palety vadí? Vnímate aktivitu a pasivitu farieb?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top