skip to Main Content
Vlastnosti farieb
1. Ako odhadnúť farebnú teplotu
2. Vlastnosti farieb – Farebná teplota
3. Ako kombinácia farieb ovplyvňuje to ako pôsobia jednotlivé farby
4. Vlastnosti farieb – čistota
5. Vlastnosti farieb – tmavosť

Pojem farebná teplota je jedným zo základných pojmov vo farebnej typológii. Na prvý dojem sa môže zdať, že jeho vysvetlenie je jednoduché, avšak pojem farebná teplota sa dá chápať v dvoch súvislostiach.

ilustračné foto: Sarah Jessica Parker

Prvým uhlom pohľadu je psychologické vnímanie. Farebný kruh možno podľa tohto vnímania rozdeliť na dve polovice. Na jednej sa nachádzajú farby, ktoré sú pocitovo chladné  – zelená, modrá, fialová. Tieto sa v našich predstavách asociujú s morom, vodou, chladivosťou, chládkom, tieňom stromov. Na druhej polovici sú farby pocitovo teplé – žltá, oranžová a červená. Pri pohľade na ne sa väčšine ľudí automaticky vynorí predstava slnka, ohňa, tepla a žiare.

Druhým pohľadom je zloženie farieb z pohľadu obsahu pigmentov. Modré, šedé a strieborné pigmenty pridané do farieb, dodávajú farbám chladnejší podtón, zatiaľ čo prídavok žltej, zlatej, či oranžovej vo farbách vytvára teplý podtón. Pri tomto vnímaní má takmer každá farba svoje teplejšie a chladnejšie verzie, viď. nasledujúcu koláž.

Z toho vyplýva, že každý človek (bez ohľadu na svoj farebný typ) môže nosiť každú farbu, ak si vyberie jej vhodný podtón (teplejší, alebo chladnejší). Jedinou farbou, ktorá nemá oba teplotné podtóny je oranžová, ktorá má len teplý podtón (a preto nepristane farebným typom s prevahou chladných pigmentov v tvári).

Pri zostavovaní svojho oblečenia je vhodné myslieť na oba aspekty. Psychologické pôsobenie farebnej teploty má vplyv na to, ako pokojne, resp. dynamicky vaše oblečenie pôsobí. Váš štýl je často určujúcim faktorom, ktorý ovplyvňuje, aký pomer pocitovo teplých (živších) a pocitovo chladných (pokojnejších) farieb vám bude najviac vyhovovať. Teplotný podtón farby by sme si mali vyberať podľa celkovej farebnej teploty tváre.

Poznanie svojho štýlu a farebnej teploty tváre vám môže veľmi pomôcť kombinovať farby na oblečení tak, aby v nich vyzerala skvele vaša tvár, aby lichotili vášmu objemu a proporciám, ale tiež aby ste danou farebnou kombináciou vystihli svoju osobnosť a prejavili svoj štýl. Pre svoje odlišné psychologické pôsobenie sú farby veľmi úzko prepojené so štýlom. Pozorujete na sebe túto spojitosť?

Súvisiace články:
Ako odhadnúť svoju farebnú teplotu
Kontrast – farebný
Medzi modrou a zelenou
Ako vyzerať profesionálne v teplých farbách
Ktoré farby spolu ladia
Ako pôsobia rôzne kombinácie farieb
Ako pomocou farieb vyzerať mladšie
Monochromatické kombinácie
Triadické kombinácie

 

Uložiť

Uložiť

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top