Skip to content
Milla ma nedávno v diskusii požiadala o článok na tému kabelky. V tomto príspevku si teda povieme o ich veľkosti, farbe, tvare a štýle.

Tvar kabelky

Podľa toho aké tvary uprednostňujete, vyberajte si i typ kabelky. Ak preferujete jemné línie, budete sa dobre cítiť s mäkkou kabelkou s oblými líniami. Ak máte radšej strohosť, hranatosť a priame línie, asi vám viac bude vyhovovať hranatá, pevná kabelka.
Súvisí to i so stavbou vašej postavy a črtami v tvári. Ak máte telo oblých línií a v tvári jemné črty – okrúhle oči, oblú líniu obočia, mäkko tvarované lícne kosti, oválnu líniu čeľuste a jemnú líniu nosa, potom budete vyzerať harmonickejšie v oblečení a doplnkoch oblých, mäkkých línií.
A naopak – ak máte hranaté, rovno tvarované telo, a ostrejšie črty v tvári – pozdĺžne tvarované oči, rovnú líniu obočia, hranaté lícne kosti a čeľusť a ostrý špicatý tvar nosa, budete vyzerať lepšie s hranatými tvarmi oblečenia a doplnkov.
Kabelka jemných mäkkých línií má oválne rohy, oblé línie, okrúhle alebo oválne spony, je z mäkkého a poddajného materiálu. Aplikácie na nej sú mäkké, okrúhle, oblé.

Hranatá kabelka má zvyčajne hranaté spony, výrazné rohy a rovné hrany, je z pevného, vystuženého materiálu. Aplikácie sú strohé, rovné a jednoduché – zipsy, rovné štepovanie, hranaté tvary remienkov a spony.


Farba kabelky

Môžete si zaobstarať kabelku v jednej z neutrálnych farieb vášho farebného typu. Takáto kabelka vám bude ladiť s akýmkoľvek farebným oblečením vo vašej ideálnej farebnosti.
Kabelku však môžete použiť i na osvieženie a rozjasnenie oblečenia v neutrálnych farbách. Na tento účel si zaobstarajte kabelku v jednej z najvýraznejších farieb vašej farebnej palety. Nebudete  tak vyzerať v oblečení neutrálnych farieb nudne ani smutne, kabelka vám dodá iskru.
Už dávno neplatí že farba kabelky sa musí zhodovať s farbou topánok. Práve naopak – často snaha byť do detailu zladená vyznieva umelo, snaživo a nudne.

Veľkosť kabelky

Veľkosť kabelky voľte podľa proporcií vášho tela. Ak ste malá a drobná, bude sa vám hodiť kabelka menších rozmerov. S veľkou by ste vyzerali ešte drobnejšia. A naopak ak máte výšku, alebo ste objemnejšia, voľte väčšiu kabelku. Za malé sa považujú ženy s výškou do 160 cm, za vysoké nad 180 cm. Ženy s výškou od 160 cm do 180 cm budú vyzerať najlepšie s kabelkou strednej veľkosti.

Spomínané pravidlo neplatí len pre kabelky, ale aj pre iné doplnky. Veľkosť doplnkov by mala byť primeraná proporciám vášho tela, vtedy budete pôsobiť najviac harmonicky.


Štýl kabelky

Kabelku si vyberajte podľa štýlu ktorý máte v oblečení najradšej a najviac vystihuje vašu osobnosť. Kabelka by mala ladiť s osobnosťou nositeľky a štýlom je oblečenia.

Ak potrebujete alebo chcete oblečením mierne provokovať, môžete sa ale pohrať s kontrastom v štylistike. Ak v rámci celého outfitu ktorý je ladený do určitého štýlu, zvolíte 1-2 detaily v opačnom štýle, môže to osviežiť celý vaš výzor.

Používať oblečenie a doplnky podľa zásad farebnej typológie, tvaru tela a vašej osobnosti je veľmi vhodné a môže vám to pomôcť vyzerať sebavedome a príjemne, ak sa však táto harmónia trošku naruší niečím čo „nezapadá“ do celkového ladenia, často je to v prospech veci. Takýto detail môže oblečenie urobiť originálnym a zaujímavým.


Poloha kabelky

Pre polohu kabelky platí všeobecné pravidlo – nikdy nenoste kabelku tak, aby zvýrazňovala časť tela s ktorou máte problém. Ak teda máte napríklad tvar tela hruška a máte problém s objemnejšími stehnami, nenoste príliš dlhú kabelku ktorá končí v rovine stehien. Upútali by ste ňou pozornosť na vaše problematické miesto. Podobne typ jablko by nemal nosiť kabelku ktorá je zavesená na ramene a končí v úrovni bruška, pretože si ho opticky ešte viac rozšíri.

Kabelka je tou súčasťou outfitu, ktorý mu môže dodať iskru, zaujímavosť a originalitu. Vhodne zvolenou kabelkou môžete vyčarovať i z nudného alebo obyčajného oblečenia zaujímavý celok.

Doplnky všeobecne majú veľkú silu a určujú ako budete ako celok pôsobiť. Hrajte sa s doplnkami, farbami a tvarmi, budete sa cítiť originálne a zaujímavo!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top