Skip to content
Veľa mojich klientiek svoj šatník popisuje ako fádny, málo farebný, usadlý, alebo nevýrazný. Chceli by vyzerať zaujímavejšie, sviežejšie, či nápaditejšie. V dnešnom príspevku nájdete niekoľko tipov ako na to.

Svieže, originálne, nápadité vyžarovanie je často vecou detailov. Nemusíte vôbec nosiť módne vychytávky, alebo niečo čo je práve „in“. Práve naopak – nosenie vecí, ktoré sú práve v trende, môže pôsobiť nudne a nezaujímavo, pretože vďaka tomu môžete zapadnúť medzi ďalších 100 žien podobne oblečených. Vaša originalita by mala byť založená na tom, že vo svojom oblečení skombinujete vaše ideálne farby so strihmi oblečenia, ktoré zvýraznia alebo vylepšia vašu postavu a tejto kombinácii dodáte šmrnc doplnkami ktoré vás budú štýlovo vystihovať.

Čo to znamená v praxi? Poďme sa na príklade pomerne fádnej a bežnej kombinácie džínsov a bledšieho topu, zladených tón v tóne, pozrieť na možnosti ako by táto kombinácia mohla vyzerať zaujímavejšie.

Vytvorte akcent farebnými doplnkami

Jednoduchým a pritom zaujímavým osviežením pomerne fádnej kombinácie topu a džínsov môže byť výraznejší náhrdelník alebo náušnice. Doplnok vo výraznejšej farbe dodá farebne nudnej kombinácii iskru a vy budete pôsobiť zaujímavejšie, ale ešte to nie je úplne „ono“.

Vzhľadom na stále prevažujúcu fádnu farebnosť outfitu jeden výraznejší farebný akcent nemusí stačiť. Preto môžete v rovnakej farbe dodať napríklad topánky…

… a celok doplniť kabelkou zladenou napríklad s džínsami. V prípade ak by ste zvolili i kabelku v rovnakej farbe ako náhrdelník a topánky, celok by mohol pôsobiť dojmom, že sa príliš snažíte ladiť. To môže paradoxne pôsobiť nudne, alebo prehnane.

Môžete tiež v rovnakej farbe ako náhrdelník zvoliť kabelku a obuv voliť v menej výraznej farbe a zladiť ju s džínsami.

Nakúpte si šatky

Šatky sú veľmi jednoduchým a lacným spôsobom ako sa môžete zvýrazniť. Ak nemáte radi bižutériu a šperky, voľte šatky, šály, nákrčníky, či ozdobné goliere. Dodajú fádnej kombinácii sviežosť. Šatku môžete doplniť topánkami, kabelkou, pančuchami, alebo opaskom v rovnakej farbe (nie všetky, stačia dva farebné akcenty), alebo nechajte pracovať šatku v hlavnej úlohe a vyberte si zvyšné doplnky v neutrálnych farbách.

Vytvorte akcent vrstvením

O vrstvení a o tom že vďaka nemu môže byť vaše oblečenie oveľa zaujímavejšie, sa dočítate napríklad tu. V praxi je vhodné vrstvenie farebne zladiť s doplnkami. Takže ak napríklad zvolíte výraznejšiu farbu tielka pod top, môžete doplniť kombináciu opaskom, kabelkou, či obuvou v rovnakej farbe…

… alebo ak nemáte radi vrstvenie, skombinujte farebne opasok s kabelkou.

V dnešnej dobe kabelka môže, ale nemusí byť zladená s topánkami. Ak by ste k poslednej kombinácii zvolili ešte i topánky v rovnakej farbe ako kabelka, mohlo by to byť už príliš. Preto voľte radšej neutrálnu farbu topánok. Držte sa pravidla, že dva výraznejšie farebné akcenty väčšinou stačia na to, aby ste celok oživili a urobili zaujímavým. Tri kusy a viac už môžu pôsobiť „preplácane“.

Vytvorte farebný akcent na väčšej ploche

K pomerne fádnym farebným kombináciám, alebo neutrálnym farbám je vhodné pridať farebný akcent na väčšej ploche. Nezabúdajte, že výrazná farba bude na seba strhávať veľa pozornosti, preto dbajte na to, aby bola v súlade s vašou farebnosťou. Myslite i na svoje proporcie a na to, ktorú časť postavy chcete viac zvýrazniť, alebo ako ju potrebujete korigovať.

Kabát, sako, alebo svetrík výraznej farby by sa mali dať farebne kombinovať so zvyškom šatníka. Preto najmä pri väčšej investícii (kabát, kožená bunda) si nákup dobre premyslite. Takýto výrazný kúsok vrchného oblečenia môže byť zaujímavým prvkom, ktorý dokáže perfektne oživiť fádne alebo neutrálne farby vo vašom šatníku, ale ak farbu neodhadnete správne, doma možno zistíte, že ho nemáte s čím nosiť a kombinovať.
Výrazné sako, bunda alebo svetrík vytvoria veľkú farebnú plochu, preto nie je bezpodmienečne nutné kombináciu doplniť kabelkou alebo obuvou v rovnakej farbe. Podľa toho ktorú časť postavy chcete viac zviditeľniť, alebo nakoľko chcete byť výrazná, kombinujte túto farebnú plochu s neutrálnymi, alebo farebnými doplnkami.

Často stačí veľmi málo k tomu, aby sa nudný outfit stal zaujímavejším. Ak sa bojíte farieb na oblečení, doprajte si ich aspoň na doplnkoch. Ak si doplnky a iné spôsoby zvýraznenia budete vyberať v súlade so svojím štýlom a tvarom postavy, vytvoríte originál, ktorý vás bude vystihovať. Nikto nebude môcť povedať, že pôsobíte ako sivá myška.

Aké sú vaše triky na osvieženie outfitov? Pracujete viac s farebným oblečením, alebo farebnými doplnkami? Ktorý zo spomínaným spôsobov zviditeľnenia využívate najviac? Diskusia je tu opäť pre vás, tak neváhajte a podeľte sa v nej o svoje názory a skúsenosti!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top