skip to Main Content
Prehľad štýlov
1. Ležérny štýl
2. Elegantný štýl
3. Dramatický štýl
4. Klasický štýl
5. Romantický štýl
6. Umelecký, kreatívny štýl
7. Rebelský štýl
8. Minimalizmus

Minimalizmus – štýl o ktorom sa v posledných rokoch veľa diskutuje a ktorý je v kurze. Čo je to vlastne minimalizmus a pre koho je ideálny?

Už samotný názov minimalistického štýlu napovedá, že ide o štýl, ktorého základom je jednoduchosť. Základným mottom je veta „v jednoduchosti je krása“. Minimalizmus je trend ktorý sa môže zmeniť na životný štýl, pretože aj keď sú nasledovné znaky typické pre oblasť módy, dajú sa aplikovať i do ostatných oblastí života.

  • Neutrálne farby – vyznávači minimalizmu sa cítia skvele v neutrálnych farbách. Nepotrebujú farebné odtiene a farby používajú len v menších plochách, ako jemné akcenty. V minimalistickom šatníku prevládajú odtiene čiernej, bielej, šedej, námorníckej, béžovej a hnedej.
  • Čisté línie – minimalistické odevy majú jednoduché konštrukčné riešenie. Sú to jednofarebné kúsky, ktoré veľa žien považuje za základ šatníka – sukňa, kabát, lodičky, blúzka, top a podobne. Minimalisti nemajú radi prezdobenosť ani prekombinovanosť.
  • Kvalitné materiály – vzhľadom na jednoduchosť a strohosť strihov sú priam nutnosťou, pretože jednoduché línie na nekvalitných materiáloch často pôsobia lacno. Vyznavači minimalistického štýlu sú ochotní za oblečenie zaplatiť viac, ak ide o kvalitný materiál a jeho vypracovanie.
  • Malý, ale skvele kombinovateľný šatník – čisté línie odevov, kvalita, nadčasovosť a neutrálne farby sú dôvodom toho, že aj keď v šatníku nie je toho veľa, jednotlivé kúsky sú vzájomne skvele kombinovateľné, pôsobia vždy upravene, elegantne a nadčasovo.
  • Ochrana životného prostredia – minimalisti nemajú šatník preplnený lacnými nekvalitnými kúskami a nechcú podporovať sériovú výrobu odevov z umelých materiálov, pri výrobe ktorých je zneužívaná lacná pracovná sila.

Aby minimalistický outfit nepôsobil usadlo, nemoderne, alebo fádne, žiada si nejaký zaujímavý detail. Avšak i detaily sú v minimalistickom štýle jednoduché – je to napríklad asymetria, zaujímavé gombíky, futuristické riešenie goliera, zaujímavý lesk materiálu, šperk s geometrickým tvarom a podobne.

Vzhľadom na vyššie uvedené prvky, je jasné že minimalistický štýl najviac vyhovuje ľuďom ktorí majú radi eleganciu, jednoduchosť, nadčasovosť, prehľadnosť a dobrú kombinovateľnosť. Pre týchto ľudí je skvelé vystavať svoj šatník na príncípe „kapsúl“, t.j. vzájomne skvele kombinovateľných odevov združených do skupín podľa príležitosti a ročného obdobia. Príkladom môže byť oblečenie na cesty, na šport, do práce, do spoločnosti a pod..

Minimalistický prístup k šatníku sa môže preniesť i do iných oblastí života. Pokiaľ žena vyznávajúca minimalizmus nájde pre seba ideálne výrobky a líčidlá, nekupuje tony ďalších, ktoré aj tak nemá šancu spotrebovať. Svoju domácnosť má zariadenú stroho a jednoducho, ale veľmi funkčne a prakticky. Neobjednáva si oblečenie a doplnky z lacných e-shopov, nenechá sa prehovoriť na nákup nekvalitného oblečenia len preto, že je práve trendové, jednoducho sa riadi heslom že kvalita je dôležitejšia ako kvantita.

Minimalistický šatník je veľmi jednoduchý a strohý a preto sa v ňom určite nenájdu ľudia milujúci ozdobné detaily, kreatívne vzory, ženskosť, romantiku, nápaditosť, zdobnosť. Nevyhovuje ľuďom ktorí majú radi zmenu, možnosť výberu, sú tvoriví a potrebujú farebnosť, živosť a energiu. Pre týchto ľudí je minimalizmus príliš fádny, strohý, nudný, nezaujímavý a nevýrazný.

Ku ktorej skupine patríte vy? Je vám minimalizmus blízky? Ktoré jeho prvky vám vyhovujú?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top