Skip to content
Plesová sezóna je v plnom prúde a ak kupujete, alebo si požičiavate plesové šaty, určite riešite dilemu akú farbu zvoliť. Nie je to ľahké rozhodovanie, najmä ak jedny šaty vám lepšie sedia strihovo a v iných sa cítite lepšie farebne. Ideálne je ak sa vám podarí nájsť šaty, ktoré majú strih lichotivý k vašej postave a sú vo vašej ideálnej farbe.  

Na nasledujúcich fotografiách si postupne prejdeme 4 ročné oddobia farebnej typológie a stručne popíšeme farbu šiat každého z 3 podtypov.

Začneme jarou. Jarné farby sú svieže, bledé až stredne tmavé, žiarivé, výrazné a teplého odtieňa, presne také aké sú aj oči žien jarného typu. Na nasledujúcej fotografii sú (v uvedenom poradí) šaty:

 • pre kontrastnú jar – najviac žiarivé, výrazné,

 • pre teplú jar – výrazne teplej farby,
 • pre svetlú jar – ľahkej farby.   

Letné farby sú svetlé až stredne tmavé, tlmené, studené, akoby zašedlé, zaprášené, alebo vypraté, vyblednuté od slnka. Nasleduje fotografia šiat 

 • pre svetlé leto – svetlej, ľahkej farby, 
 • pre chladné leto – výrazne chladnej, nie príliš tmavej farby
 • pre tlmené leto – najviac zašedlej, studenej farby.


 

Na rad prichádza jeseň s farbami tmavšími, ťažšími, zemitými a teplého odtieňa. Fotografia zobrazuje šaty

 • pre tlmenú jeseň – najviac tlmené,
 • pre teplú jeseň – výrazne teplej a sýtejšej farby,
 • pre tmavú jeseň – tmavej a veľmi sýtej farby.

 

4 ročné obdobia ukončíme zimou. Zimné farby sú stredne tmavé až tmavé, žiarivé a studené. Akej farby by mali byť šaty pre zimné typy? Tak ako na nasledujúcom obrázku. 
 • pre tmavú zimu – tmavej, sýtej, studenej farby,

 • pre chladnú zimu – výrazne chladnej farby, žiarivé,
 • pre kontrastnú zimu – najžiarivejšie, výrazné, krikľavé. 
Ak sa rozhodnete nechať si určiť farebný typ, uľahčí vám to rozhodovanie po celý zvyšok života. Pretože farebný typ sa počas života nemení. Ušetrí vám to drahocenný čas rozhodovania a aj peniaze, pretože už nebudete kupovať veci ktoré sa vám síce páčia, ale nevyzerajú na vás dobre a neladia s vašou farebnosťou. Zvýši sa vaše sebavedomie, pretože v správnych farbách zažiarite, zatiaľ čo v nesprávnych budete pôsobiť nezdravo, smutne, staro a unavene.
Po procese farebnej typológie dostanete farebnicu ústrižkov látok vo vašich ideálnych odtieňoch. Farebnica je v plastovom puzdre a kabelkovom formáte. Farby v nej majú spoločné vlastnosti, typické pre váš farebný typ. Nie je cieľom nakúpiť oblečenie presne v daných odtieňoch. To by ani nebolo možné. Plánovaný odev alebo doplnky je potrebné priložiť k farebnici a je jasné, či sa daná farba k farbám k farebnici hodí, či s nimi ladí, alebo sa naopak k nim nehodí. Dôvodom je, že každý farebný typ má určitú charakteristiku svojej farebnosti a takýmto prikladaním klientka zistí, či aj plánovaný odev má rovnaké vlastnosti. Nie je potrebné mať vedomosti o farbách, odtieňoch a sýtosti farieb, stačí základný cit pre farby a ten má takmer každá z nás.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top