Skip to content

„Veľmi sa mi páčia koláže v článkoch, kde spájaš rôzne oblečenia a k nim krásne doplnky. Ja som vždy bola „vysadená“ na náhrdelníky. V poslednej dobe sa mi zdá, že ich neviem nosiť. Na fotkách máš rôzne farebné, nápadné, veľmi sa mi páčia. Chcela by som znovu nosiť niečo zaujímavé, ale nemám odvahu si to dať. Ani neviem aké kúsky si kúpiť. Mám doma dlhé prívesky, retiazky a pod., ale zdajú sa mi nemoderné, bezfarebné, ako keby vôbec nepôsobili dobre. Ako si mám s týmto poradiť, aby som sa necítila ovešaná ako vianočný stromček alebo ako od cirkusu…? Ďakujem. Viera“

Predpokladám, že podobý problém ako Vierka, má dosť veľa žien, preto som sa rozhodla odpovedať jej formou článku. Je veľa dôvodov, prečo ženy nenosia náhrdelníky. Najčastejšie sa stretávam s nasledujúcimi:

  • Obľuba minimalizmu a predvedčenie, že minimalistický outfit nesmie mať doplnky. Omyl – i minimalisti nosia náhrdelníky, len sú minimalistické – jednoduché a strohé (viď napr. obrázok z Pinterestu nižšie).
  • Presvedčenie, že náhrdelník bude svoju nositeľku obmedzovať a zavadzať jej. Ak si vyberie taký, ktorý jej bude vyhovovať po všetkých stránkach, takáto situácia určite nenastane. V móde nás obmedzujú najmä veci, s ktorými sa nestotožňujeme, alebo nám nesedia.
  • Neistota a váhanie pri výbere náhrdelníka. Toto je často prejavom toho, že žena nepozná svoj štýl, postavu a farebnosť. Nevie, ako doplnkami vyjadriť svoju osobnosť a pomôcť proporciám, či telesnému tvaru.

V pokračovaní článku nájdete niekoľko tipov na to, ako pri výbere postupovať. Vyskúšajte nasledujúce 4 kroky, pomocou ktorých objavíte svoje ideálne náhrdelníky.


Krok 1 – Vyberte si vhodný štýl náhrdelníka

Štýl náhrdelníka uvádzam na prvom mieste, pretože je podľa mňa pri výbere najdôležitejší. Ak si vyberiete náhrdelník, ktorý bude doknale ladiť s tým, aká ste a akú máte osobnosť, budete v ňom vyzerať prirodzene a to i v prípade, že veľkosť, či farba nebudú úplne ideálne.

V prípade, že presne dodržíte odporúčania pre vašu farebnosť a siahnete po vhodnej veľkosti a tvare náhrdelníka, ale jeho štýl vám nebude osobnostne sedieť, ľudia okolo vás vycítia, že sa necítite prirodzene a nikdy to nebude „ono“.

Vznikne dojem, že sa na niekoho hráte a ani vy sama sa nebudete cítiť zaujímavo a atraktívne.

Počuvajte svoj inštinkt. Skúste si pri najbližšej návšteve obchodu s doplnkami prezrieť viac druhov náhrdelníkov a pozorujte, k akému typu náhrdelníkov vás to najviac ťahá. Páčia sa vám výrazné, farebné náhrdelníky? Alebo preferujete jemné, decentné? Potrebujete jemné, nežné detaily? Máte rada strohé, jednoduché kúsky? Páči sa vám asymetria? Neodoláte etno prvkom? Milujete kvalitné materiály a klasické tvary?

Prečítajte si tento článok a vyberte si svoj štýl náhrdelníka. Takýto výber vám zaručí, že náhrdelník bude ladiť i s vašim oblečením, pretože váš štýl a osobnosť sa vo vašom šatníku určite prejavujú.


Krok 2 – Vyberte si vhodnú veľkosť náhrdelníka

Ako postupovať pri výbere veľkosti náhrdelníka, jeho masívnosti a dĺžky, som písala v tomto článku. Preferencia určitej veľkosti a výraznosti, sú však i prejavom štýlu.

Preto ak sa vám páčia náhrdelníky, ktoré veľkosťou nekorešpondujú s objemom vašej postavy, urobte kompromis.

Ak ste napríklad drobná a máte malé poprsie, ale páčia sa vám veľké, masívne náhrdelníky, siahnite po stredne veľkých. Zaručíte si tak, že v náhrdelníku budete dobre vyzerať a zároveň v ňom budete mať i to, čo si žiada vaša osobnosť.

Myslite na to, že veľkosť je relatívna – to, čo vyzerá drobné na jednej žene, môže byť pre inú veľké a naopak.


Krok 3 – Vyberte si vhodnú farbu a tvar náhrdelníka

Dostávame sa k tomu, že náhrdelník by do vášho šatníka mal zapadnúť i farebne. Ak si kúpite náhrdelník, ktorý bude s vami ladiť štýlom a veľkosťou, pokiaľ sa nebude dať farebne zladiť s vašim šatníkom, ťažko ho využijete.

Skúste zistiť, aké farebné schémy najčastejšie nosíte na oblečení. Popremýšľajte, aké farby náhrdelníkov by sa vám hodili vzhľadom na váš kontrast.

Náhrdelníky, rovnako ako iné doplnky, sú skvelými nástrojmi, pomocou ktorých si môžete jednoducho upraviť farebné vlastnosti outfitu i mieru jeho kontrastu.

Farbu náhrdelníka si vyberajte nielen podľa svojej farebnosti, ale aj podľa toho, aký efekt ním chcete na postave vyvolať. Chcete svoje oblečenie farebne oživiť, alebo naopak upokojiť? Chcete odpútať pozornosť od nedokonalostí na postave?

Náhrdelník by mal tiež pomôcť zvýrazniť vašu postavu, či upraviť proporcie. Z tohto pohľadu je vhodné vybrať správny tvar a dĺžku. Prečítajte si tieto tipy, ako môžete náhrdelníkom napr. zjemniť široké ramená, alebo zamaskovať dlhý krk.


Krok 4 – Vyberte si náhrdelník, s ktorým budete vyzerať moderne

Vierka spomínala, že sa jej náhrdelníky, ktoré nosila v minulosti, zdajú nemoderné. Problém môže byť v tom, že Vierkin štýl sa vekom, zmenou rodinnej situácie a nástupom do práce, zmenil a posunul. To je dôvod, prečo sa jej náhrdelníky, ktoré nosila pred materskou dovolenkou, zdajú nezaujímavé a nudné. Potrebuje niečo iné – niečo, v čom sa bude cítiť zaujímavo a aktuálne.

V oblasti doplnkov nie sú trendy také silné, ako v oblasti odevov, ale to neznamená, že nie sú.  Každé obdobie má svoje typické doplnky. Preto ak pridáte k oblečeniu, ktoré je nevýrazné a nemá iskru, náhrdelník, ktorý sa nosil pred 5 rokmi, výsledok nebude moderný.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa trendami riadia, bude vám vyhovovať kupovať si aktuálne typy náhrdelníkov (inšpirácie hľadajte v časopisoch a na webe). Ak sa napr. nosia výrazné krátke náhrdelníky, zrejme po takom siahnete. Nestaňte sa však otrokom trendov, vyberajte si len tie, ktoré sú pre vás vhodné a ladia s vami.

Ak ste naopak človekom, ktorý má rád svoju individualitu a nechcete vyzerať podobne, ako veľa ďalších žien, zrejme nebudete chcieť nosiť to, čo nosia všetci. V tom prípade siahnite po náhrdelníku, ktorý chcete nosiť a moderný dojem si zabezpečte inými prvkami oblečenia. Tipy na to, ako vyzerať moderne nájdete v tomto článku.

Olivia Palermo


Ako si vyberáte svoje náhrdelníky vy? Ktorý faktor je pre vás pri výbere najviac dôležitý? Máte svoj obľúbený typ náhrdelníkov? Ak máte chuť, pridajte svoj názor, či skúsenosť do diskusie a podeľte sa o ne s ostatnými!

 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top