skip to Main Content
Odtiene farieb
1. Teplé a chladné odtiene červenej
2. Vhodný odtieň bielej pre svadobné šaty
3. Farby – Ako nosiť oranžovú
4. Farby – So žltou ako s korením
5. Farby – Šesť odtieňov šedej
6. Sila kakaovo hnedej
7. Farby – Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
8. Farby – Komu pristane khaki?
9. Farby – Rôzne podoby vínovej
10. Prečo šedá neladí s teplými typmi
11. Ako nevyzerať v ružovej príliš sladko
12. Medzi modrou a zelenou
13. Béžová – skvelá neutrálna farba na leto
14. Biela, alebo béžová?

Šedá farba je farbou nevýraznou. Pôsobí nenápadne a môže byť skvelou neutrálnou farbou, nie však pre teplé farebné typy. Šedá totiž s teplými farbami neladí.

Cynthia Nixon, Julianne Moore

Šedá farba vzniká miešaním bielej a čiernej, prípadne dvoch doplnkových farieb (farieb ktoré sú na farebnom kruhu oproti sebe). Pôsobí tlmene, bezfarebne, fádne, nevýrazne, neurčito, pasívne, často je vnímaná ako farba bez energie a života a vyhľadávajú ju najmä introverti a samotári. Prečítajte si i článok o psychologickom pôsobení šedej.

To ako bude šedá vyzerať, je vždy ovplyvnené i tým, s akou farbou sa kombinuje. V prípade jej kombinácie s teplými farbami sa ešte viac zvýraznia chladné pigmenty v šedej, preto takáto kombinácia vyvolá nesúlad a neharmonický dojem. Teplotný kontrast teplej farby a chladne pôsobiacej šedej pôsobí rušivo a nevytvára takú harmóniu ako kombinácia teplej farby napr. s hnedou, alebo teplou béžovou.

Najmä výrazne teplé farebné typy by si mali dávať pozor na vhodný odtieň šedej. Neutrálna, alebo výrazne chladná šedá skombinovaná s výrazne teplou farbou nikdy nevytvorí dostatočne teplé farebné vyžarovanie celej kombinácie, preto popri tvári teplého typu bude vyzerať trochu fádne. I neutrálne jarné a jesenné typy by sa mali vyhnúť celoplošnému noseniu šedej. Vhodný odtieň šedej môžu v šatníku úspešne využiť, ale mali by ju kombinovať vždy s teplými farbami zo svojej palety.

Na nasledujúcich kolážach sú kombinácie vľavo vhodné skôr pre neutrálne typy (svetlá jar, resp. tlmená jeseň), zatiaľ čo kombinácie vpravo pôsobia teplým, hrejivým dojmom, ideálnym pre teplé farebné typy (teplá jar, teplá jeseň).

JARNÉ TYPY

 


Cynthia Nixon

JESENNÉ TYPY

 


Julianne Moore

Ste teplým farebným typom a našli ste cestu ako šedú zakomponovať do svojho šatníka? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými v diskusii!

Súvisiace články:
Ako obliecť teplú jeseň umeleckého štýlu formálne
Ako vyzerať profesionálne v teplých farbách
Prečo je dôležitá i farba spodných dielov
Ktoré farby spolu ladia
Objavte farby ktoré rozžiaria vaše oči

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top