skip to Main Content
Najhoršie farby
1. Celebrity a farby – čierna farba a svetlý typ
2. Celebrity a farby – Tmavý typ a blond farba vlasov
3. Najhoršie farby a ich psychologické pôsobenie – Tlmené a kontrastné typy
4. Najhoršie farby a ich psychologické pôsobenie – Teplé a chladné typy
5. Najhoršie farby a ich psychologické pôsobenie – Svetlé a tmavé typy

V poslednom článku série sa pozrieme na najhoršie farby pre svetlé a tmavé typy. Ak je vaša farebnosť svetlá alebo tmavá a zaujíma vás ktorým farbám by ste sa mali vyhnúť a prečo, čítajte ďalej.

Reese Witherspoon, Julia Roberts

Ľahkosť svetlých typov vs. tmavé farby

Svetlé typy pôsobia sviežo, ľahko a svetlo. Majú v tvári jemnosť a pastelovosť, čo je dôvodom toho, že najlepšie vyzerajú v pastelových, svetlejších až stredne tmavých odtieňoch farieb. Akonáhle si oblečú tmavé, ťažké, sýte farby, ich svetlá tvár vyzerá zatienená a ubitá. Preto v týchto farbách vyzerajú lacno, staršie, usadlo, rezignovane, strhane a unavene.

U svojho okolia môže svetlý typ v tmavých farbách vzbudzovať dojem, že má toho v živote už veľa za sebou, alebo že predchádzajúci večer bol veľmi náročný. Ľudí môže popudzovať a znervózňovať výrazný nesúlad jemnosti sfarbenia tváre a tvrdosti tmavých farieb, preto majú potrebu čo najskôr ukončiť rozhovor a odísť preč. Ak chcete v niekom vyvolať negatívne pocity, chcete si vytvoriť proti niekomu bariéru a vyhnúť sa tak dlhým debatám, tmavá, ťažká farba oblečenia vám určite pomôže.

Lisa Kudrow

Lisa Kudrow
Renée Zellweger


Reese Witherspoon

Reese Witherspoon

Tmavé typy v svetlých farbách

Tmavé typy sú naopak charakteristické tmavosťou a sýtosťou a potrebujú ju i vo farbe oblečenia, vlasov a líčenia. Preto v blond farbe vlasov a pastelových šatách či líčení nevyzerajú dobre. V svetlých farbách strácajú dynamiku, pôsobia bledo, nevýrazne a choro.

Môžu pôsobiť introvertným dojmom a vzbudiť u svojho okolia dojem neschopnosti sa presadiť, nízkeho sebavedomia a manipulovateľnosti. Dojem, že majú veľa starostí na pleciach, môžu dokonca vzbudzovať až pocity ľútosti z toho, že
to nemajú v živote vôbec ľahké. Ak ráno zaspíte do práce a nechcete aby
sa šéf príliš hneval, oblečte si bledé šaty. Keď vás uvidí bledú a nevýraznú, možno vás ešte i poľutuje :-).


Salma Hayek, Leighton Meester, Eva Longoria, Anne Hathaway

Eva Longoria
Julia Roberts


Salma Hayek

Ideálne farby nám môžu pomôcť vyzerať a cítiť sa skvele. Najhoršie farby nám naopak môžu ublížiť a urobiť z nás niekoho iného. Ak poznáte svoju dominantnú farebnú vlastnosť, snažte sa ju vždy dodržiavať pri výbere farby oblečenia, vlasov i líčenia. Ak porušíte sekundárnu, alebo terciálnu farebnú vlastnosť vašej tváre, nebude to vyzerať tak zle ako pri porušení primárnej.

Ak ste v situácii, že si musíte obliecť oblečenie v jednej z najmenej vhodných farieb pre vás, zharmonizujte celkový dojem kombináciou s vhodnejšími farbami, doplnkami, či líčením.

Lisa Kudrow

Hrajte sa, skúšajte a objavujte nové kombinácie farieb. Ak poznáte svoju farebnosť, môžete si dovoliť porušovať pravidlá a prejaviť tak svoju osobitosť!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top