skip to Main Content


Dnešný námet mi poslala Mirka, ktorá je tmavým podtypom tlmenej jesene: „Prišla som na to, že vybrať si oblečenie na chladnejšie dni mi nebude robiť problém. Horšie to je s letnými kúskami. Všetko v obchodoch bolo príliš žiarivé, alebo svetlé, prípadne ešte neutrály. Moje tlmené ideálne farby… tam neboli.“


Mila Kunis

Keďže tmavý podtyp tlmenej jesene potrebuje okrem tlmenosti i istú dávku sýtosti, Mirka má pravdu, že lepšie sa jej bude vyberať oblečenie z jesenných, alebo zimných kolekcií. Ale i cez leto sa môže tento typ obliecť v súlade so svojou farebnosťou a ďalej nájdete niekoľko tipov ako na to:

1. Nemusíte nosiť iba sýtejšie farby. Požičajte si ľahšie, sviežejšie odtiene svetlého podtypu tlmenej jesene, na hornej polovici tela ich doplňte stredne tmavými a pridajte i sýtosť, napríklad na spodnom diele, čiapke, alebo iných doplnkoch.

2. Stredne tmavé, zamatové jesenné farby budú v lete vyzerať sviežejšie v kombinácii so svetlejšími spodnými dielmi, nezabudnite pridať trochu sýtosti na doplnkoch, prípadne obuvi.

3. I v lete môžete nosiť sýtejšie odtiene farieb, je však vhodné ich farebne odľahčiť. Kombinujte sýtejšie vršky so svetlejšími spodnými dielmi a celok oživte dotykom farebných doplnkov, ktoré prinesú do kombinácie letný, svieži dojem. Tmavšie topy môžete odľahčovať sviežimi, svetlejšími farbami náhrdelníkov, pozor však na primeranú úroveň kontrastu. Doplnky sú dôležité, pretože nimi je možné nielen štylisticky, ale i farebne odevy veľmi vylepšovať.

4. Využívajte silu vzorov a štruktúr. Drobnejšie vzory v ktorých sa nachádza okrem sýtejšieho odtieňa i ľahšia farba, budú pôsobiť sviežo a letne.

Okrem vhodnosti odtieňov rozhoduje i to, ako sú farby skombinované a aký dojem daná kombinácia vytvára. To je i dôvod, že napr. oba tlmené jesenné typy môžu nosiť rovnaké odtiene farieb, ale každý podtyp by mal vhodnou kombináciou týchto farieb vytvárať potrebnú individuálnu mieru sýtosti, tmavosti a kontrastu.

Máte podobný problém ako Mirka? Je vaša farebnosť sýtejšia a máte problém nakúpiť si oblečenie na teplé dni roka? Podeľte sa o svoje dojmy a skúsenosti v diskusii s ostatnými!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top