„Som „okuliarnatá“ už od cca 14-tich rokov, nosím ich v podstate stále. Doteraz som nejako neriešila, že čo si v kombinácii s okuliarmi môžem a nemôžem dovoliť – hlavne doplnky – náušnice, ozdoby do vlasov, no nedávno som si kúpila výraznejší bordový plastový rám a zisťujem, že to už také jednoduché nie je, napr. ak si dám výraznejšie náušnice, pôsobí to disharmonicky.
Helena Bonham Carter
Takže som sa vrátila k mojim klasickým strieborným náušniciam, do vlasov som si kúpila pinetky vo farbe rámu a chcem si zohnať aj nejaké „ladiace“ náušnice, no možno bude problém ich zladiť zas s oblečením. Ako to všetko zladiť dokopy? Určite nás je tu viac „okuliarnatých“, myslím, že viacerým dámam pomôžu Vaše rady aj v tejto oblasti. Ďakujem :-).
Okuliare a typ tváre
Okuliare môžu byť zdravotnou pomôckou, módnym doplnkom, ale ideálne je ak sa tieto dva dôvody spoja a z núdze sa stane cnosť. Okuliare môžu dodať vašej tvári dojem serióznosti, múdrosti, inteligencie, ale aj šibalstva, či veselosti, záleží po akom tvare a štýle siahnete.
Prečítajte si tipy, ako vzhľadom na typ tváre vybrať optimálny tvar okuliarov:
Obdĺžniková tvár (dlhšia s hranatou čeľusťou):
Vhodné sú tvary ktoré majú nízko posadený mostík a nožičky. Takýto tvar dokáže opticky skrátiť dlhšiu tvár. Bočnice môžu mať výrazné prvky, pomôže to tvár opticky rozšíriť. Nevhodné sú príliš hranaté tvary vhodnejšie sú mierne oblé línie, alebo kombinácia hrán a oblín.
Štvorcová tvár (rovnako dlhá a široká, s hranatou čeľusťou):
Cieľom je tvár opticky zúžiť a predĺžiť, vhodné je súčasne zjemniť hranatý dojem. Preto by rám nemal mať výrazné bočnice a nožičky by mali byť posadené v hornej časti rámu. Vhodné sú mierne oblé línie, alebo kombinácia hrán a oblín.
Oválna tvár (vyvážený, ideálny tvar):
Tomuto typu tváre pristanú takmer všetky tvary a rám okuliarov je vhodné vyberať vzhľadom na štylistický typ a črty tváre.
Okrúhla tvár (mäkká, oblá tvár, bez výraznej brady, približne rovnako široká a dlhá):
Cieľom je pritiahnuť pozornosť k hornej časti tváre (obočiu a očiam), čím sa tvár opticky zoštíhli a predĺži. Vhodné sú preto rámy s vysoko umiestnenými nožičkami, s nevýraznou spodnou časťou, obĺžnikové alebo oválne.
Kosoštvorcová tvár (úzke čelo a brada, široké lícne kosti):
Vhodný je rám ktorý je širší alebo výraznejší v hornej časti. Pomôže opticky rozšíriť čelo, vďaka čomu tvár vyzerá proporčnejšie. Mostík i nožičky by mali byť umiestnené vyššie. K tomuto typu tváre sa nehodia rámy s výraznými bočnicami a nožičkami umiestnenými v rovine lícnych kostí, pretože príliš upozorňujú na ich šírku.
Srdcovitá tvár (výrazne úzka, špicatá brada, širšie lícne kosti a oblasť čela):
Vhodné sú rámy ktoré majú širšiu, alebo výraznú spodnú líniu a horná časť je užšia alebo menej výrazná. Takýto tvar opticky rozšíri spodnú časť tváre. Nožičky okuliarov a bočnice by nemali mať výrazné efekty.
Všeobecné rady
Vo všeobecnosti by horná časť rámu okuliarov nemala presahovať líniu obočia a spodná časť by mala končiť v úrovni kde končia pomyselné kruhy pod očami. Pri výbere vhodného rámu je potrebné zohľadniť i veľkosť čŕt tváre i postavy. Drobná žena nebude vyzerať dobre v masívnom, hrubom ráme a naopak výrazná, veľká žena bude vyzerať čudne v subtílnom, tenučkom ráme.
Farba okuliarov
Farbu okuliarov by ste si mali vyberať s ohľadom na svoj farebný typ. Strieborné rámy vyzerajú dobre na chladných typoch, zlaté na teplých. Ženy s viac neutrálnou farebnosťou by si mali vyberať vhodné úpravy kovových rámov, tak aby popri ich pokožke nevyzerali príliš chladne, alebo naopak teplo.
Farba rámu by mala byť v jednej z ideálnych farieb pre daný farebný typ a je potrebné zohľadniť i tmavosť vášho sfarbenia a mieru kontrastu. Čím sýtejšia je vaša farebnosť, tým sýtejšiu farbu rámu si môžete dovoliť a naopak.
Príliš výrazné, farebné, alebo žiarivé okuliare na jemne alebo tlmene sfarbenej tvári prebijú prirodzenú farebnosť. Pozor na sklá ktoré sa zafarbujú na slnku (Heliovary) – môžu vás urobiť staršou a nie sú vhodné pri komunikácii. Človeka s ktorým sa rozprávate, môže znervózňovať fakt že vám nevidí do očí.
Okuliare a doplnky
Je ideálne, ak má nositeľka okuliarov dva rámy v rôznych farbách, dizajne a z rôznych materiálov. Môže si tak podľa potreby zvoliť buď neutrálne rámy ktoré nepútajú veľkú pozornosť a pôsobia decentne, alebo výraznejšie, dominantnejšie okuliare.
Je to vhodné i z pohľadu doplnkov. Maja vo svojom maile vystihla podstatu – okuliare sú prvkom, ktorý priťahuje pozornosť k našej tvári a môžeme ho považovať za ďalší z doplnkov. Ak nosíte nevýrazný, decentný, jemný rám, napríklad bez orámovania (sklá na silone), môžete si dovoliť nosiť náušnice, náhrdelník, šatku a iné doplnky takmer tak ako žena ktorá nenosí okuliare.
Čím sú okuliare výraznejšie tvarom, štýlom, masívnosťou, alebo farbou, tým je vhodnejšie ubrať z množstva ďalších doplnkov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti tváre.
V praxi to znamená že ak má napríklad žena červený rám okuliarov, nemala by k nemu nosiť výrazné náušnice i náhrdelník, pretože takáto kombinácia môže pôsobiť dojmom „preplácanosti“. Príliš veľa výrazných prvkov v oblasti tváre môže pôsobiť rušivo. Preto je vhodné vybrať si len jeden prvok – k okuliarom zvoliť buď náušnice, alebo náhrdelník.
Ak máte okuliare nápadné, doplnky by ich mali vhodne dopĺňať – ladiť s nimi, alebo byť v neutrálnej farebnosti. Je dôležité, aby sa v oblasti tváre „nebilo“ o pozornosť príliš veľa prvkov. Rozhoduje samozrejme farebnosť doplnkov a oblečenia, ich štýl a nápadnosť.
Okuliare a štýl
Dôležitý je i štýl nositeľky. Existujú typy žien, ktoré sú nápadné a pôsobia na svoje okolie dramaticky a výrazne. Výrazná je ich osobnosť, štýl i oblečenie. Pri tomto type žien nepôsobí kombinácia okuliare + náušnice + náhrdelník tak rušivo, ako pri menej výrazných ženách.
Je potrebné posúdiť všetky aspekty ako celok a naučiť sa odhadnúť únosnú mieru množstva doplnkov tak, aby ladili s vašou osobnosťou. To čo na niekom vyzerá živo a zaujímavo, na inom môže vyzerať preplácane a smiešne.
Je to hra a len na vás záleží, nakoľko budete vďaka oblečeniu a doplnkom výrazná. Či budete vyvolávať skôr elegantný, pokojný a jemný dojem, alebo naopak energický, dynamický, dramatický dojem. Často stačí len malá zmena doplnku a celé pôsobenie môže byť úplne iné.
Okuliare vs. účes a črty tváre
Okrem tvaru tváre pri výbere svojich okuliarov zohľadnite i tvar účesu, a dĺžku a tvar nosa. Čím dlhší nos máte, tým viac v jeho strede by mal byť umiestnený mostík okuliarov, aby ste dosiahli jeho optické skrátenie. Ak je váš nos väčší, alebo výrazný, vyhnite sa nápadnému mostíku okuliarov, ktorý priťahuje pozornosť práve k nosu.
Koľko doplnkov je podľa vás k okuliarom vhodných? Čo si myslíte o kombinácii výrazné okuliare + výrazný rúž + náušnice? K diskusným príspevkom môžete pridávať fotografie celebrit, alebo okuliarov a diskutovať o nich.