Skip to content

V dnešnom príspevku chcem popísať konzultáciu Určenia farebného typu s Michaelou, mladou krásnou ženu, ktorá na prvý pohľad pôsobila sýtym dojmom, avšak jej osobnosť sa dožaduje jemných farieb. Ak vás zaujíma, ako sa dá tento rozpor farebného typu a farebnej osobnosti riešiť, čítajte ďalej.

Michaela správne vycítila, že teplé farby jej nepristanú. Jej tvár má tmavú zimnú farebnosť a potrebuje neutrálne až mierne chladné, čisté a sýte farby. Michaela má celkom dobrý prehľad o vlastnostiach farieb, ale ukázalo sa, že sami seba nevnímame vždy úplne objektívne, pretože sa odhadovala na tlmený typ. Uvažovala aj nad tmavým typom, ale myslím že jej osobnosť túto myšlienku potlačila, pretože ako mi sama povedala, nemá rada výrazné farby a nechce ich na sebe nosiť.

Preto bola Michaela výsledkom šatkového testu trochu zaskočená, najmä keď si uvedomila že jej šatník nezodpovedá jej farebnosti. V šatníku Mišky sú výrazne tlmené a svetlé letné farby, nájde sa i niekoľko vecí v zimnej farebnosti a nachádzajú sa tam i neškodné, čiže univerzálne sýtejšie farby ako napr. teal a námornícka modrá.

Ak sa Michaela rozhodne farby vo svojom šatníku zmeniť, bude mať trochu práce s tým, aby zladila svoju farebnosť s tým čo farebne potrebuje jej duša. Myslím, že sa tak trochu bojí byť výrazná, ale psychologické dôvody nepoznám, na to bude musieť prísť sama. I v tom je krása farebnej typológie – človek si uvedomí a zamyslí sa nad vecami, ktoré ho bežne nenapadnú a nepremýšľa nad nimi.

Vráťme sa ale k hlavnej téme článku – ako môže Michaela nosiť zimné farby tak, aby si nepripadala príliš výrazná, ale aby nevyzerala ani príliš fádne? Prvým riešením je nosiť kontrastné zimné kombinácie, ale len v neutrálnych farbách. Tieto kombinácie nie sú farebné a preto nie sú také výrazné ako kombinácie s farebnými zimnými odtieňmi. Tmavý typ v nich vždy vyzerá trochu nudnejšie ako vo
farbách, ale stále lepšie a žiarivejšie ako v letných farbách. Michaela môže kombinovať napríklad:

– antracit + bielu,
– čokoládovo hnedú + bielu,
– čiernu + bielu,
– námornícku modrú + bielu.

Ak sa Michaela neskôr rozhodne nosiť i farby, môže začať tým, že bude spomínané neutrálne kombinácie dopĺňať malými plochami zimných farieb na oblečení, alebo aspoň na doplnkoch.

Iným spôsobom ako prepojiť svoju letnú dušu a zimnú farebnosť je nosiť tlmené, ale dostatočne sýte farby a dopĺňať ich malými plochami čistých alebo žiarivejších odtieňov. Ak bude percentuálne prevažovať tlmená a sýta farba, celkový dojem z kombinácie bude pokojnejší a kontrast nebude úplne vysoký. Pokožka tváre Mišky a jej oči síce v takejto kombinácii nezažiaria úplne naplno, ale sýtosť tváre sa zvýrazní oveľa viac ako v bledých letných farbách.

Ak sa Michaela rozhodne nosiť zimné farby a nebude sa v nich cítiť úplne dobre, môže ich vyžarovanie zjemňovať vhodným výberom materiálov a vzorovania. Vhodné sú pleteniny, krajka, kožušiny, tlmene pôsobiace doplnky a pod.

I pri Líčení so zaškolením sa prejavila Michaelina osobnosť – sýtejší zimný odtieň rúžu, ktorého sme naniesli len malé množstvo, tak aby len mierne zvýraznil pery a dodal tvári sýtosť, bol pre Michaelinu osobnosť príliš, aj keď vizuálne ju veľmi pekne zvýraznil. Dymové líčenie očí v neutrálnych odtieňoch hnedej a béžovej jej oči krásne rozžiarilo. Linku na hornom viečku sme jemne pretreli očným tieňom a tak líčenie pôsobilo jemnejšie, ale rozžiarilo jej očné bielka a dodalo tvári potrebnú sýtosť, bez krikľavého efektu príliš farebných odtieňov.

Michaela je mladá krásna žena a keď si po nalíčení rozpustila svoje hnedé vlasy, bol to veľmi príjemný a harmonický obraz. Jej tvár bola nádherná a žiarila. Je otázne, či sa Michaela dokáže psychologicky spriateliť so zimnými farbami a vyšším kontrastom, ak sa však rozhodne pre zmeny, uvedené tipy jej môžu pomôcť. Sama mi povedala, že jasne vidí ako rozdielne vyzerá v tlmených letných a sýtych zimných farbách, tak jej veľmi držím palce k tomu aby objavila také farby a ich kombinácie, ktoré budú vyhovovať jej osobnosti a zároveň v nich bude vyzerať krásne.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top