skip to Main Content

Verím, že po dňoch voľna ste oddýchnutí a že ste vykročili do nového roka šťastne. Mne oddych urobil dobre, ale blog mi už chýbal a tak sa teším na vaše reakcie a diskusie k tohtoročným článkom. Začíname príkladom z praxe.

Dianna Agron, Becki Newton

Keď sa mi Marianna ozvala mailom, tušila som že konzultácia s ňou bude zaujímavá. Písala mi totiž, že je presvedčená že patrí k tlmenému podtypu svetlého jarného typu, ale potrebovala by vedieť ako vhodne vyberať a kombinovať farby oblečenia a doplnkov a aké sú jej neutrálne farby. Potešila som sa, že naživo uvidím jeden z „nových“ farebných typov podľa systému firmy Ferial, o ktorom píše Lora Alexander na svojich webstránkach.

Tlmený podtyp svetlého jarného typu (toned spring, soft spring) je charakteristický malou dávkou tlmenosti, ktorá nie je pre ostatné jarné typy typická. Táto jarná tlmenosť však nie je až taká silná, aby mohla byť farebnosť považovaná za jesennú. Tlmená jar je farebným typom, ktorý je niekde medzi klasickým svetlým jarným typom a svetlým podtypom tlmenej jesene. Všetky tieto typy sú teplotne neutrálne, s miernou prevahou teplých pigmentov, avšak líšia sa mierou tmavosti a tlmenosti. Na úvodnom obrázku dnešného príspevku je printscreen z webstránok Lory Alexander, kde uvádza príklady tlmeného jarného typu.

Mariannu som videla na fotkách, ktoré mi poslala pred konzultáciou a bola som zvedavá na to, ako bude farebne vyzerať naživo. Z fotiek sa dalo tušiť, že jej farebnosť bude naozaj jarná – Marianna má už niekoľko rokov nefarbené svetlé, krásne medovo zlaté vlasy tmavosti 8, svetlú pleť a veľmi zaujímavé oči, ktoré sama popísala ako zelené, mne sa však zdali skôr hnedo-zelené. Mariannine oči sú stredne tmavé až mierne tmavšie. S takouto farebnosťou som sa zatiaľ v praxi nestretla, preto som sa veľmi tešila na šatkovú metódu a odhalenie Marianninej farebnosti.

Ukázalo sa, že vo svetlých farbách (čistejších pasteloch i tlmenejších svetlých odtieňoch) nevyzerala tvár Marianny dosť výrazne a sama ju popísala výrazom „vypratá“. Najviac ožívala vo výrazne teplých jarných farbách, v ktorých jej pleť i očí krásne žiarili. Úroveň tmavosti i kontrastu jej tváre bol stredný, zatiaľ čo farebná teplota výrazne teplá.

Mariannina farebnosť je veľmi podobná farebnosti herečky Evy Sakálovej, o ktorej predpokladám, že tiež patrí medzi teplé jarné typy (pre prezretie galérie kliknite na prvú fotografiu). Marianna i Eva majú obe oči, ktoré nie sú pre jarné typy úplne typické, sú tmavšie a sýtejšie a práve toto sfarbenie očí je dôvodom toho, že napriek svetlej pleti vyzerajú dobre skôr v stredne tmavých ako príliš svetlých farbách. U Evy i Marianny je dominantnou farebnou vlastnosťou farebná teplota, svetlosť sekundárnou.

Marianna mi po šatkovej metóde spomenula, že si nechala svoj farebný typ určiť v minulosti už niekoľko krát. S výsledkom sa však úplne nestotožnila, pretože aj keď jej farebnosť bola určená ako jarná, nebolo jej vysvetlené čo to znamená, aké farby sú pre ňu ideálne, ako ich kombinovať, aký kontrast má jej tvár. Posledné určenie absolvovala Marianna virtuálne a bola zaradená práve medzi spomínaný tlmený jarný typ. Je to len potvrdenie toho, ako fotografie môžu skresľovať realitu.

Marianna bola s výsledkom našej konzultácie spokojná a po nej mi napísala:

„Ešte raz by som Vám rada poďakovala za príjemný zážitok, svojim nadšením som nadchla i kamarátku… Čo sa týka farieb a farebnice – neviem sa na ne vynadívať, sú to naozaj krásne farby. Po prieskume skrine som zistila, že síce podvedome som si vždy vyberala hlavne teplé farby, ale boli to buď  tlmené jesenné farby alebo farby svetlej jari.

Myslím, že sama by som nikdy nesiahla po farbách, ktoré ste mi ukázali Vy – myslím, že vybrať si v regáli takú výraznú žiarivú farbu…na to treba asi aj trochu odvahy :-). Možno preto som sa skôr držala pri tých „bezpečných“ a menej výrazných a divila som sa, prečo si pripadám ako šedá myš – jednoducho som s nimi splynula, prípadne ma úplne pohltili a svoju farebnosť by som nikdy neoznačila ako výnimočnú, ale hlboko fádnu. Predstaviteľka teplej jari je všade vyobrazená ako modrooká zlato/ryšavo – vláska a ja som sa z tohto dôvodu z tejto kategórie vyradila.

Pripadalo mi, že musím byť tlmená jar, lebo som vlasmi a očami pôsobila skôr tlmene – akurát, že som sa celkom nevedela zžiť s farbami tlmenej jari – teraz už viem prečo.

Výsledok konzultácie mi dáva zmysel, myslím, že si naozaj každý potrebuje sadnúť pred zrkadlo a na
vlastné oči vidieť, ako jeho pokožka „odpovedá“ na farby. Mimochodom časť konzultácie so šatkami bola pre mňa veľmi fascinujúca – vidieť ako „obyčajné“ farby dokážu zasvietiť, či zhášať svetlo v tvári, dodať jej život a iskru alebo naopak ich z nej zobrať, podtrhnúť farbu očí, prípadne z nej spraviť úplne zabudnuteľnú farbu blata. Je to, akoby bol každý človek maliarskym plátnom, ktoré možno umelecky dotvárať do zakaždým jedinečnej harmónie farieb, ktorá následne vytvára vlastne…krásu :-).

Myslím si, že máte možnosť robiť naozaj krásnu prácu, pretože verím tomu, že rovnakú radosť a nadšenie aké to prinieslo mne, to prináša i ostatným, ktorí k Vám prídu a rovnako tak i sebavedomie a určitú istotu v tom, ako pracovať s tým, čo človek má, ale nielen v tom… napríklad aj v takých úplne prozaických veciach ako je nakupovanie, že už sa myslím nebudem cítiť taká stratená v obchodoch –
hlavne keď budem mať v ruke farebnicu. Zatiaľ Vám želám všetko dobré a ešte raz vďaka. Marianna.“

Veľmi sa teším, že sa Marianna farebne konečne našla, verím že v teplých jarných farbách sa bude cítiť skvele a želám jej veľa radosti pri objavovaní nových zaujímavých farebných kombinácií!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top