Skip to content

Janka v jednom z mojich online projektov uverejnila svoju fotografiu v šatách. V reakciách na jej outfit sa objavili názory, že obuv k danému oblečeniu by mala byť jemnejšia. V dnešnom článku sa teda pozrieme na to, ako zistiť, či daná obuv s oblečením ladí, alebo nie.


Zistite, ako pôsobí vaše oblečenie…

outfitJankin outfit pozostával zo šatovej sukne, ktorá má prvky klasického štýlu – nadčasový strih, neutrálna farba, puzdrový tvar sukne. Podvlečený rolák  je basic kúskom v klasickej farbe a úpletový materiál a vyhrnuté rukávy mu dodávajú prvky miernej ležérnosti, rovnako ako nepriehľadné pančuchy. Strih šiat so zvýrazneným pásom zvýrazňuje ženskosť.

Akcenty výraznej červenej na opasku a kabelke dodávajú celku dynamiku a dotyk dramatického štýlu – osviežujú neutrálne, seriozne a „vážne“ farby zvyšku.

Bez doplnkov by outfit bol nevýrazný a konzervatívny. Oblečenie a doplnky sú teda v klasicko-dramatickom štýle, miera formálnosti je trochu zhodená rolákom a pančuchami, ale celkový dojem je stále dosť nadčasový.


… a pridajte obuv podobného pôsobenia

Ak chceme zachovať spomínané pôsobenie, bolo by ideálne, keby aj zvolená obuv mala podobné vlastnosti – nadčasovosť s malou štipkou nenútenosti a ženskosti.

outfit1Farbou Jankine topánky do celku zapadajú – majú klasickú čiernu farbu. Majú však gumenú podrážku i vsadky, výraznú kovovú sponu a štepovanie (prvky ležérneho štýlu) a preto pôsobia viac ležérne ako zvyšok outfitu.

Posun k ženskosti a klasike by ich dokázal lepšie prepojiť s oblečením a doplnkami.

kolaz zimna obuv


I pohodlná obuv môže pôsobiť jemne

Janka má isté problémy, kvôli ktorým je nútená pri nákupe obuvi preferovať pohodlie. Spomínala, že už skúšala rôzne značky, ale nepodarilo sa jej zatiaľ zohnať nič iné, čo by bolo menej ležérne, ale rovnako pohodlné.

Pohodlné topánky nemusia byť nutne len v ležérnom štýle. I jemnejšie, klasickejšie, alebo žensky pôsobiace topánky môžu byť pohodlné.

obuv-jemnost


Ako vyberať mieru jemnosti / formálnosti / ležérnosti obuvi

Na čo by ste sa mali pri hľadaní obuvi zamerať? Pri výbere je dobré zohľadniť svoj štýl a mieru formálnosti oblečenia, ku ktorému chcete obuv nosiť:

  • Čím viac formálny a klasický dojem chcete vytvoriť, tým viac by mali byť topánky „triezve“, nadčasové, jednoduché a strohé (i farebne). Klasická a formálna obuv sa viac hodí ku kostýmom, klasickým sukniam a nohaviciam, puzdrovým šatám, jednoducho office štýlu.
  • Ak chcete, aby topánky pôsobili jemne a žensky, hľadajte jemnejšiu podrážku, tenší podpätok, jemnejší materiál, subtílne ozdobné prvky i štepovanie. Farebnosť v jemných farbách celkovú jemnosť ešte viac posilní. Jemná obuv je vhodná k žensky pôsobiacim outfitom.
  • Čím viac sú podrážka a podpätok masívnejšie, čím je materiál hrubší, detaily a štepovanie masívnejšie a väčšie, tým viac ležérne a neformálne obuv pôsobí. Ležérna obuv sa hodí k džínsom, hrubším a ležérnym sukniam, športovým nohaviciam, legínam a pod..
obuv-kolaz
Na nasledujúcich kolážach môžete pozorovať, že čím viac ležérnosti pridávame ku klasickému a ženskému oblečeniu, tým menej harmonicky celok pôsobí.

kolaz-clenkove

kolaz-cizmy

Aký typ obuvi prevažuje vo vašom šatníku? Ladí miera formálnosti / jemnosti obuvi s vašim oblečením?

Prečítajte si i ďalšie články o obuvi.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top