Skip to content
Dnešný príspevok bude práve o zahraničných webshopoch. Ak ste ešte nikdy nenakupovali cez zahraničný webshop, dôvody môžu byť rôzne. Možno nechcete nakupovať oblečenie bez toho, aby ste si ho vyskúšali. Možno sa obávate, že kým tovar k vám príde, bude to dlho trvať. Možno sa bojíte vysokých poplatkov za poštovné. Možno máte obavu platiť za tovar popredu. A možno vám jednoducho virtuálne nákupy nevyhovujú a máte radšej atmosféru osobného nákupu.
Všetky tieto dôvody sú oprávnené a pochopiteľné. Bohužiaľ v našich predajniach s oblečením je veľmi málo kvalitných kúskov za prijateľné ceny. Malé butiky buď predávajú oblečenie príliš draho, alebo predávajú nekvalitný tovar, ktorý kúpite na tržnici oveľa lacnejšie.

Medzinárodné obchodné reťazce sa snažia v posledných rokoch najmä o znižovanie nákladov, preto často ponúkajú veľmi nekvalitné oblečenie, ktoré nevydrží dlhšie ako jednu sezónu. Cena nie je primeraná kvalite. Na Slovensku a v Čechách nájdete oveľa menší výber ich kolekcií a dovážajú sa k nám kúsky v najhoršej kvalite. Stačí porovnať predajne niektorého z reťazcov vo Viedni a napr. v Bratislave. Ak ste takú možnosť mali, isto uznáte že je to veľký rozdiel.

Preto môže byť pre niekoho lákavé, mať možnosť nakúpiť si cez internet oblečenie alebo doplnky, ktoré budú kvalitnejšie a lacnejšie. Väčšina webshopov ponúka možnosť vrátiť zakúpený tovar spať, takže okrem úhrady poštovného takýto nákup (v osvedčenom webshope) nenesie so sebou žiadne riziko. Pokiaľ ide o poštovné – v prípade že budete kupovať napríklad zimný kabát, alebo iné objemné či ťažké oblečenie, cena poštovného za vrátenie môže byť naozaj vysoká, takže si treba nákup viac zvážiť.

Ja osobne mám skúsenosti s niekoľkými webshopmi, ktoré v nasledujúcich riadkoch popíšem. Nie je ich veľa, preto dúfam že do diskusie k článku sa zapojíte i vy s vašimi tipmi na ďalšie.


Mango

 Začnem webshopom tohto reťazca, pretože s tým mám práve veľmi čerstvú pozitívnu skúsenosť. Pri hľadaní spoločenských šiat v kamenných obchodoch som neuspela, a pretože som na webshope Manga našla šaty ktoré sa mi páčili strihom i farbou a ktorých cena bola ešte prijateľná (a ktoré v ZA predajni nemali a ani mať nebudú), neváhala som a objednala som si ich. Bola som veľmi milo prekvapená, keď mi šaty priviezol kuriér hneď nasledujúci deň. Boli zabalené vo veľkej krabici, s vešiakom a chránené igelitovým obalom. Šaty sedia a ja som veľmi spokojná – bez strácania ďalšieho času behaním po obchodoch mám to, čo potrebujem.

Za tovar je v tomto webshope (podobne ako vo väčšine iných) potrebné zaplatiť hneď pri objednávke a môžete to urobiť prostredníctvom platobnej karty. Bezpečnejším spôsobom je však zriadiť si účet na Paypal, ktorý akceptuje väčšina zahraničných webshopov. Pri platbách prostredníctvom Paypal je výhoda v tom, že pri platbe nezadávate číslo vašej platobnej karty, čo je oveľa bezpečnejšie. Podrobnosti nájdete na stránkach paypal.com.

Cena poštovného pri nákupe cez webshop Mango nie je síce malá, pohybuje sa okolo 11 – 15 eur za zásielku, ale máte istotu dodania až do domu (nemusíte chodiť na poštu) a istotu rýchlosti dodávky do niekoľkých dní (tovar zasielaju cez kurierske spoločnosti letecky). Ak budete chcieť vrátiť spať objemnejší tovar, cena poštovného Slovenskej pošty do Španielska sa môže vyšplhať k sume 20 eur (za cca. 2 kg balík), alebo aj vyššie, záleží od objemu a hmotnosti balíka. V prípade že sa rozhodnete vrátiť spať tovar korý sa dá poslať ako obálka, nemusíte sa báť, cena poštovného vás nezruinuje, bude 2-4 eurá. Peniaze za vrátený tovar vám pošlú na účet.

Pri tomto webshope musím ešte spomenúť jeho ďalšiu časť a to je Mango outlet. V tejto časti webshopu som zatiaľ osobne nenakupovala, ale práve do tejto nedele tu prebiehala zaujímavá akcia zliav, v ktorej sa dali nakúpiť topy v cene od 5 eur, alebo nohavice od 12 eur a pod. Predpokladám že nízke ceny sú spôsobené faktom, že modely pochádzajú zo starších kolekcií tohto reťazca. Zaujímavé je to, že okrem dámskych odevov tu môžete nakúpiť i pánske.

Nielen pre Mango, ale i pre väčšinu iných webshopov platí, že ak chcete mať prehľad o novinkách a akciách konkrétneho reťazca, máte možnosť prihlásiť sa k odoberaniu newsletteru príslušného webshopu. O každej novinke, alebo zľavovej akcii budete informovaní prostredníctvom emailu.


 ASOS

ASOS je pomerne známy webshop, ktorý ponúka široké spekrum oblečenia pre dámy i pánov. Nájdete tu všetko a okrem klasických častí šatníka tu môžete objaviť i niektoré zaujímavé doplnky, ktoré často v kamenných obchodoch nenájdete, napr. samostatné ozdobné limce, alebo netradičné čiapky, či nákrčníky s rukávmi.

Veľkou výhodou tohto webshopu je fakt, že pri akciách mávajú poštovné zadarmo. V predvianočnom období je to už pravidlom, ale takéto akcie bývajú občas i počas roka. Tento webshop ponúka oblečenie v pomerne širokej škále veľkostí a má i špeciálne kategórie pre tehotné ženy, moletky, alebo ženy s nízkou telesnou výškou. Pozor však na správny výber veľkosti, sú uvedené v anglickom systéme, podobne ako u M&S. Na stránke nájdete však i podrobnú tabuľku mier, ktorej sa oplatí venovať pozornosť pri výbere správnej veľkosti.

Pri popise kažého tovaru je kvalitná obrázková príloha, často tam nájdete i video na ktorom si môžete pozrieť na kráčajúcej modelke napríklad to, ako materiál splýva, alebo aká je približne dĺžka sukne a pod.

Moje osobné skúsenosti s nákupom v tomto webshope sú dobré, tovar prišiel do 1 týždňa, zabalený v hrubom igelitovom vrecku, zaslaný ako list (menší vám poštárka hodí do schránky, pre väčší si zájdete na poštu). Veľkosť zodpovedala mieram v tabuľke.


Esprit


 

Esprit patrí medzi reťazce, ktoré ponúkajú oblečenie v trochu vyšších cenách, avšak kvalita materiálov i spracovania je tiež vyššia. Výhodou tohto webshopu je pomerne nízka cena poštovného na Slovensko – 4,95 eur. Ak sa prihlásite na odoberanie ich newsletteru, budete dostávať správy o novom tovare pomerne často. Za tovar je potrebné zaplatiť pri objednávke a oplatí sa tu nakupovať najmä v obdobiach zliav. Tovar vám prinesie kuriér až domov. Moje osobné skúsenosti s týmto webshopom sú dobré.


Topshop


 

Ak máte radi mierne avantgardnú anglickú módu, reťazec Topshop naplní vaše potreby. Na Slovensku svoju predajňu zatiaľ nemá, v Prahe je predajňa v OC Palladium. Ich webshop ponúka najmä oblečenie netradičných strihov, farebných kombinácií, originálne doplnky, ale nájdete tu samozrejme aj klasickejšie kúsky. Okrem oblečenia a doplnkov ponúka reťazec i obuv. Možno povedať, že modely z kolekcie Topshop nepatria medzi klasiku a budú sa páčiť najmä ženám avantgardného, umeleckého, bohémskeho, alebo nekonvenčného štýlu.

Kvalita materiálov a spracovania ponúkaného oblečenia však nie je obzvlášť vysoká, tu platíte najmä za originalitu. Preto odporúčam nákup najmä v čase zliav. Poštovné na Slovensko je 6 libier a tovar príde do vašej poštovej schránky (alebo na poštu v prípade väčšieho objemu) do 7 pracovných dní.


E-bay

Nakupovanie cez e-bay bude pre tie z vás, ktoré hľadáte niečo originálne, ale i klasické, kvalitné, alebo lacné, niečo konkrétne čo už inde nezoženiete. Ale i pre vás, ktoré máte radi adrenalín. Je to medzinárodná sieť ktorá združuje predajcov svojho tovaru a ľudí ktorí niečo hľadajú. Nakúpite tu veci nové, ale i použité. Na ebay môžete tovar vydražiť, ale i kúpiť bez draženia, nájdete tu nové i použité veci. Slovenskou obdobou e-bay je Aukro.sk, avšak ponuka na slovenskom portáli je oveľa menšia.

K nakupovaniu na e-bay je potrebné sa najskôr zaregistrovať a počkať, kým vám poštou príde špeciálny kód, ktorým sa identifikujete a potvrdíte správnosť zadaných údajov, najmä poštovej adresy. A potom môžete začať nakupovať. Existuje viac lokálnych stránok, napríklad ebay.de, ebay.co.uk, ebay.at apod.

Prostredie stránok na ebay je veľmi dobre a intuitívne urobené. Môžete si nastaviť vlastný filter, do ktorého zadáte svoje veľkosti oblečenia a topánok. Filter vám potom ponúkne len oblečenie ktoré zodpovedá vašim mieram. Ponuky môžete zoradiť podľa ceny, času ukončenia aukcie, hodnotenia predajcu a pod. Zvoliť si môžete i materiál z ktorého má odev byť zhotovený, jeho farbu, ale i podrobnejší popis strihu.

 Takže ak máte chuť na adrenalín a túžite po niečom konktrétnom, zvoľte kategoriu oblečenia (napr. blúzky, šaty, nohavice a pod), zobrazte si ponuky pri ktorých aukcie končia o pár minút a môžete ponúkať cenu a súperiť s inými o konkrétny kúsok oblečenia. Ak okrem vás o vybratý odev nemá nikto iný záujem, môžete ťažiť z toho, že nemusíte ponúkať veľa peňaží a nakúpiť veľmi lacno.

Ak máte šťastie, môžete takto kúpiť zaujímavý, alebo kvalitný odev, či doplnok do svojho šatníka, za pár eur. Ja som takto získala napríklad top za 1 euro.

Samozrejme nič nie je také úžasné, ako to na prvý pohľad vyzerá, a i ebay má pre Slováka svoje nevýhody. Najväčšou nevýhodou je fakt, že veľa predajcov je ochotných zasielať tovar len do krajiny v ktorej predávajú. Takže napríklad veľa zaujímavých vecí nájdete na nemeckom ebay.de, avšak väčšinu vám na Slovensko nepošlú. Ak vás niečo naozaj zaujme, je dobré osloviť predajcu a spýtať sa či bude ochotný poslať tovar na Slovensko. Pri nákupe tovaru z nemeckého e-bay som platila za poštovné pre formát veľkej obálky (typ zásielky list) 2-4 eurá.

Na anglickom ebay.co.uk nájdete viac predajcov ochotných zasielať tovar do EU, alebo dokonca celosvetovo. Podľa mňa tu však ponuka nie je taká pestrá a zaujímavá ako na nemeckej stránke, ale je to vec vkusu a štýlu. Poštovné z Británie je samozrejme trochu vyššie ako z Nemecka, ale nezruinuje vás.

Na ebay nájdete všetko, tovar si však treba dopredu poriadne pozrieť, nekupovať tovar ktorý nemá v popise kvalitné fotogorafie. A dať si pozor na predajcov napodobením, či nekvalitných čínskych odevov. Tie spoznáte podľa toho, že šaty na obrázku predvádza aziatka, prezentované modely sa tvária kvalitne, na fotografii vyzerajú pekne a ich cena je podozrivo nízka.

Cez ebay môžete nakupovať nielen oblečenie, ale i čokoľvek iné (elektroniku, kočíky, nástroje, nábytok, knihy, CD a pod.). Princíp je vždy rovnaký – je potrebné hľadať a keď nájdete to čo hľadáte, overiť si cenu poštovného a fakt, či je predajca ochotný tovar zaslať k vám. A potom už len ponúknuť cenu.


Feelunique

 
 

Tento anglický webshop ponúka vlasovú, dekoratívnu a telovú kozmetiku, prípravky na opaľovanie, farby na vlasy, kozmetické štetce a pod. Ak máte svoj obľúbený krém, šampón, alebo vlasovú kúru, ale ich cena u nás je príliš vysoká, je pravdepodobné, že na tomto webshope ich nájdete lacnejšie. Bonusom tohto predajcu je fakt, že za poštovné neplatíte nič (počas celého roka). Tovar vám príde do schránky alebo na poštu zvyčajne do 10 dní od objednávky. Nakupovala som tu vlasovú kozmetiku, ale mám odtiaľto i niekoľko kvalitných štetcov na líčenie.


Kosmetika z USA

Tento český internetový obchod ponúka dekoratívnu kozmetiku viacerých amerických značiek, ale špecializuje sa najmä na značku NYX. Od tejto značky tu nájdete kompletný sortiment líčidiel a pomôcok, vrátane podkladových báz, či štetcov na líčenie. Ponúka široký výber očných tieňov, ich setov, menších či väčších kozmetických kaziet, ale i lesky, rúže, ceruzky, a pod.

Pri výbere položky je vždy uvedené, či tovar má predajca na sklade, alebo ho bude potrebné objednať. V prípade že vám tovar objednávajú z USA, trvá dodanie dlhšie, zvyčajne 2-3 týždne, ale uvedenú lehotu (pri mojich objednávkach) vždy dodržali a pri dopyte na stav objednávky komunikujú. Tovar zasielajú aj na Slovensko, cena poštovného je cca. 4 eurá.Na záver pridávam reťazec, ktorý nezasiela zo zahraničia, ale zo skladov na Slovensku. Napriek tomu ho tu spomínam, pretože mám s ním dobré skúsenosti. Sama som zástancom toho, že pred zakúpením obuvi je potrebné si ju vyskúšať, pretože dobré topánka vám musí na nohu sadnúť. Viac krát sa mi však stalo, že obuv v tomto reťazci už nemali v mojej veľkosti, alebo kým som sa rozhodla pre nákup, už ju nemali. V tom prípade je služba Baťa Home ideálna. Na webe si nájdete požadovaný tovar a kuriér vám ho doručí až domov, zvyčajne do 2-3 dní. Platba je na dobierku, platíte pri prevzatí tovaru.


 Záver
 

Väčšina zahraničných webshopov vyžaduje platbu za tovar dopredu,  preto si myslím že je skvelé mať referencie od iných ľudí. Ak niekto začína nakupovať cez internet, môžu mu pomôcť názory ľudí, ktorí s takýmto druhom nakupovania už skúsenosti majú.
Moje skúsenosti sú zatiaľ len dobré a uvedených webshopov nie je veľa. Preto by bolo fajn, ak by ste v diskusii uviedli i vaše skúsenosti, alebo tipy na webshopy, s ktorými ste boli spokojní, alebo ponúkajú niečo originálne, špeciálne, mimoriadne zaujímavé, alebo kvalitné. Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top