Skip to content
Blíži sa jeseň a to je obdobie kedy zo skríň vyťahujeme teplejšie veci. Typickým jesenným oblečením, ktoré vás bude chrániť v chladnejšom počasí je trenčkot, alebo baloniak, plášť, či trench coat. 

 

Jeho začiatky siahajú do roku 1901, kedy pán Burberry po patentovaní nepremokavého gabardénu dostal od anglického ministerstva obrany zákazku na výrobu nepremokavých plášťov pre dôstojníkov. Trenčkot sa postupne dostal do bežného života a dnes patrí medzi klasické prvky šatníka.
Typickými prvkami trenčkotu sú opasok, širšia fazónka a dvojradové zapínanie. Jeho pôvodným poslaním bolo chrániť proti zlému počasiu. Dnes je univerzálnym odevom, pretože sa dá skombinovať takmer so všetkým. Vyzerá dobre k džínsom, sukni i šatám a využijete ho pri každej príležitosti. 

 

Ak trenčkot ešte nemáte a uvažujete nad jeho kúpou, tento príspevok vám pomôže s výberom vhodnej farby. 

Mango ponúka dve bledé modely a jeden tmavý. Bledé béžové sa líšia farbou, ale napríklad aj umiestnením gombíkov. Farebne je tento plášť vhodný najmä pre svetlé farebné typy a chladné leto. Stojí 129 eur.

 

 

Druhý plášť z Manga stojí menej (79,95 eur) a má neutrálnu farbu. Okrem svetlých typov sa hodí i tlmeným. Umiestnenie gombíkov a našité vrecká v oblasti bokov sú vhodné najmä pre postavy ktoré majú užšie boky.

 

Tretím plášťom z ponuky Manga je tmavomodrý model za 109 eur, z lesklého materiálu. Keďže jeho farba je univerzálna námornícka modrá, je vhodný takmer pre každý farebný typ, ale najviac bude lichotiť zimným farebným typom.

 

Pokračujeme ponukou predajní Camaieu. Reťazec ponúka jeden strih v rôznych farbách, materiál je zmesový (polyester + bavlna), cena je 49,95 eur.

Prvá farba je chladná a bledá, preto v nej budú vyzerať krásne najmä chladné a svetlé farebné typy.

 
Druhá farba je teplým odtieňom hnedej, takže by po nej mali siahnuť najmä teplé farebné typy, ale dobre v nej budú vyzerať i tlmené typy.

 

 

Červená farba trenčkotu je dynamická, veselá a svieža a dokáže oživiť daždivý jesenný deň. Výrazný žiarivý odtieň pristane najmä kontrastným farebným typom. Ak poznáte svoj farebný typ, iste si ľahko vyberiete svoj ideálny odtieň červenej. 


 

Poslednou farbou z ponuky Camaieu je čierna. Pristane najmä zimným typom. Nezabudnite ju však oživiť šatkou v nejakej pozitívnejšej farbe, ak nechcete pôsobiť smutne, staro, alebo usadlo.

 

C&A ponúka veľmi podobné modely v cene 59 eur. Prvý je vhodný najmä pre svetlé farebné typy, druhý pre svetlé typy a chladné leto. Tretí model vo farbe khaki bude vyzerať pekne na tlmených typoch a chladnom lete.Červený plášť z ponuky C&A je lacnejší, stojí 39 eur. Jeho farba je použiteľná pre svetlé a tlmené farebné typy. Budete v ňom pôsobiť sviežo a optimisticky.

Trenčkoty som nevidela naživo, takže ak si vyberiete farbu vhodnú pre váš farebný typ, je potrebné posúdiť i kvalitu materiálu a spracovania. Pretože ide o nadčasový kúsok, neoplatí sa na ňom šetriť. Ak nájdete taký, ktorý vám sadne strihovo aj farebne a bude kvalitne ušitý, investujte doň, vydrží vám v šatníku niekoľko rokov.

Nezabudnite oživiť jednofarebný monolit trenčkotu šatkou či šálom v jednej z vašich ideálnych farieb, ktorá bude ladiť s farbou trenčkotu.

Našli ste svoj trenčkot? Ste spokojní s ponukou farieb a materiálov v našich obchodoch? Zdajú sa vám predávané trenčkoty kvalitne spracované? Ak máte chuť, podeľte sa so svojimi skúsenosťami v diskusii!


 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top