Skip to content
Anka dostala konzultáciu Určenia farebného typu ako darček k narodeninám od svojej sestry. Na prvý pohľad pôsobila žiarivo, jej krásne hnedo-zeleno-jantárové oči však do zimnej farebnosti nezapadali.

Na konzultáciu prišla Anka oblečená krásne žensky, v súlade s článkom o bodkách,
ktorý bol zhodou okolností práve v ten deň publikovaný :-). Mala na sebe tmavomodré
šaty s bielymi bodkami, červený opasok a biele bolerko. Pri popisovaní farebnosti svojho šatníka mi Anka povedala, že má v šatníku rôzne farby, Aj keď nemá rada príliš krikľavé farby, nebráni sa farebnejšiemu oblečeniu, ale má i dosť tlmených kúskov.

Ankine vlasy sú tmavšie hnedé, mierne chladné. Jej pleť pôsobí neutrálnym dojmom a stredne tmavé oči sú nádherne teplé. Jantárový nádych v nich ich rozžiaruje a robí originálnymi a veľmi zaujímavymi. Pri pohľade na tvár Anky som nedokázala jej farebnosť úplne odhadnúť. Pleť a vlasy poukazovali skôr na zimnú farebnosť, oči však zimné neboli, ale nemali ani typickú jesennú tlmenosť. Jarné charakteristiky na Anku nesedeli, jej tvár, oči i obočie pôsobili sýtejšie.

Pomocou šatiek sa hneď ukázalo, v čom vyzerá Anka najhoršie –  dobrú službu jej nerobili tlmené, chladné ani svetlé farby. V tlmených farbách sa stávala jej tvár fádnou, v chladných vyzerala smutne a bez života a v svetlých sa strácala. Jej tvár znesie dosť teplých pigmentov, ale zároveň potrebuje sýtosť a vyšší kontrast, takže jej farebnosť je tmavá jesenná. V sýtejších a čistejších teplých farbách vyzerala Anka krásne a jej oči i pleť najviac žiarili. Preto si Anka môže úspešne požičiavať i farby od susedných farebných typov – najsýtejšie farby teplej jesene i neutrálne farby tmavej zimy.

Anka však nie je učebnicovým príkladom tmavého jeseného typu pre svoju neutrálnu až mierne chladnú farbu vlasov a preto, že jej oči nie sú veľmi tmavé. Po určení farebnosti mi povedala, že jej sestra ju tipovala na jesenný typ, avšak ona tomu veľmi neverila. Opäť sa potvrdila originalita prírody pri miešaní pigmentov do tváre človeka a fakt, že niekedy vôbec nie je jednoduché presne určiť, aké farby naša tvár potrebuje. Na iných to často lepšie vnímame, zatiaľ čo objektívne posúdiť sám seba je ťažšie.
Delenie na 12 tonálnych typov je orientačné a podtypov by mohlo byť pokojne viac, pretože v praxi sa často vyskytujú typy, ktoré sú „niekde medzi“. Myslím si však, že nie je dôležité pomenovať svoj typ, ale pochopiť vlastnosti farieb, ktoré našu tvár najviac rozžiaria a zvýraznia to krásne v nej.

Máte i vy vo vašej farebnosti niečo, čo vás mätie? Myslíte si, že i vaša farebnosť je zvláštna a nie typická podľa delenia na 12 tonálnych typov? Ak máte chuť, popíšte svoje dojmy a skúsenosti do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top