skip to Main Content


Často sa stretávam s tým, že ženy sa snažia farbu očných tieňov doladiť k farbe oblečenia. V tej súvislosti som dostala otázky, ako je to s červenými, oranžovými a žltými očnými tieňmi. Komu sa hodia a ako s nimi pracovať?

Ladiť farbu očných tieňov s farbou oblečenia nie je vôbec nutné. V niektorých prípadoch takéto ladenie dokonca môže vyznieť trochu príliš „snaživo“, alebo umelo. Farba očných tieňov by mala harmonizovať s oblečením, ale len v tom zmysle, že ak používate na oblečení i v líčení farby z palety vašich ideálnych farieb, všetko bude korešpondovať s vašou tvárou.

Červená, žltá a oranžová farba patria medzi najteplejšie farby. Pôsobia výraznejšie a nápadnejšie ako napríklad modrá, zelená, alebo fialová a preto priťahujú i viac pozornosti. Ak pri líčení použijete tieto farby na veľkých plochách, alebo vo výraznej, intenzívnej podobe, vaša tvár môže vyzerať príliš krikľavo a málo elegantne. Preto vyzerajú celkom fajn na teenagerkách, zatiaľ čo zrelé ženy v nich môžu vyzerať premaľovane, neprirodzene, alebo až lacno.

Pri farbe očných tieňov je dôležité správne odhadnúť ich farebnú teplotu. Keďže všetky tri spomínané farby sú teplé, budú viac využiteľné pri líčení jarných a jesenných typov. Pre letné a zimné typy nie sú príliš vhodné, resp. mali by sa používať len na malých plochách, v jemnej intenzite a vhodne skombinované s chladnejšími farbami. I tak však červená, oranžová a žltá farba na očiach chladnejších typov môže vyvolať uplakaný, ťažký, alebo jednoducho čudný dojem.

Rooney Mara – chladné leto

Pri jarných a jesenných typoch je rozhodujúca intenzita a tmavosť použitej farby. Na výrazne teplých typoch môžu oranžová a žltá vyzerať celkom fajn, ale neutrálnejšie typy by mali tieto farby vždy trochu zneutralizovať. V opačnom prípade i u nich vzniká dojem uplakaných, unavených očí, prípadne zmaľovanej tváre. Ak sa výrazne teplá žltá farba očného tieňa oddelí od očného bielka čiernou, vzniká zase príliš tvrdý dojem, najmä pri jarných typoch.


Leelee Sobieski – svetlá jar

Lepším spôsobom, ako zapracovať do líčenia očí jarných alebo jesenných typov červenú, oranžovú, alebo žltú, je pretieňovať ju s neutrálnou farbou do podoby dymového líčenia. Takéto líčenie bude vyzerať prirodzenejšie a menej krikľavo. Opäť je ale dôležité, akú mieru výrazne teplej farby použijete a či je farba oblečenia a vlasov zvolená vhodne.


 Scarlett Johanssonn, Kristen Stewart – obe tlmené jesene

Jesenné typy by sa mali vyhýbať intenzívnym, ostrým, krikľavým odtieňom spomínaných farieb, obzvlášť na tlmených typoch takéto očné tiene vyvolávajú krikľavý, lacný dojem.


Fergie – tlmená jeseň

Farbu dúhovky najviac zvýrazní komplementárna farba – farba, ktorá sa na farebnom kruhu nachádza priamo oproti farbe dúhovky. Komplementom k zelenej je červená, preto malá dávka červenej rozžiari zelené oči, štipka oranžovej zase modro-zelené, platí to však len pre jarné, alebo jesenné typy. Žlté alebo zlaté očné tiene dodajú iskru modrým očiam, ale výrazne chladné letné a zimné typy by sa tejto kombinácii mali radšej vyhnúť.
V prípade červených, oranžových alebo žltých očných tieňov platí, že menej je viac a mali by byť pri líčení očí využívané s citom, opatrne a v súlade s farebnými vlastnosťami tváre nositeľky.

Aký je váš vzťah k spomínaným farbám očných tieňov? Máte niektoré z nich vo vašej zbierke líčidiel? Používate ich, alebo bol ich nákup skôr omylom? Ladíte farbu očných tieňov s farbou oblečenia? Diskusia je tu pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top