Skip to content
Počas dovolenky som samozrejme nemohla vynechať návštevu predajní s oblečením, pretože ma zaujímalo, ako veľmi sa ponuka v Holandsku líši od tej našej. Zaujali ma dva kúsky vhodné do jesenného šatníka, ktoré boli predávané vo rôznych farebných variáciách. Po návrate domov som zisťovala, či rovnaký tovar predávajú v takej širokej farebnej škále aj reťazce u nás.

Mango

V predajni Mango ma nadchlo množstvo farebných prevedení koženého blejzra v motorkárskom štýle. Bunda má klasický strih a je zdobená zipsami a nitmi. Zákazníčky v Rotterdame si ju môžu vyskúšať a kúpiť hneď v 6 rôznych odtieňoch. Po klasike v čiernej, hnedej, prípadne ešte béžovej, ktoré bežne vídať aj u nás, som na vešiakoch uvidela niečo čo veľmi potešilo moje oči – 6 odtieňov, z ktorých si vyberie každý farebný typ. Ich fotografie a popis nájdete v nasledujúcej fotogalérii (kliknite).Pri návšteve žilinskej predajne Manga som vo výklade videla rovnaký blejzer v kakaovej hnedej a tak som vošla a spýtala som sa predavačky (teraz už viem že naivne :-)) , kde majú tie ostatné farby. Ona na mňa prekvapene pozrela a povedala že majú len túto jednu, ale že sa jej zdá že do Košíc dostali aj nejakú inú farbu.

Premýšľala som čo je príčinou. Neviem ako funguje zásobovanie tohto reťazca na Slovensku – či o ponúkanom sortimente rozhoduje centrála v Španielsku, slovenská centrála, alebo si tovar vyberajú vedúci jednotlivých predajní. V každom prípade to čo som videla vyvoláva dojem, že pre slovenské ženy farby netreba, pretože sú konzervatívne a asi by farebné kúsky aj tak nekupovali. Alebo je príčinou vyššia cena blejzra (99,99 eur) a nižšia kúpna sila obyvateľstva?
 
Ak niekto túži po inej farbe akú majú v predajni, nie je možné požiadať predajňu o doručenie vybratého modelu, čo je škoda, pretože v dnešnej dobe by to nemal byť technický problém Niektoré reťazce takúto službu poskytujú (napr. Orsay).
Ponuku farieb v Mangu v ČR nepoznám a budem rada ak ju popíšete v diskusii. Slovenkám teda zostáva len zistiť si skúšaním správnu veľkosť v predajni a objednať si inú farbu cez webshop Manga. Cena sa však samozrejme navýši o poštovné.

Ešte k ponuke Manga – v oboch prípadoch sa tento reťazec prezentuje ako vyššia stredná trieda a prispôsobuje tomu vzhľad predajní i ceny sortimentu. Materiálové zloženie odevov tomu však nezodpovedá, pretože mnoho modelov je z príliš umelého, nenositeľného, alebo málo kvalitného materiálu. Z tohto pohľadu sú ceny privysoké a prehnané, aspoň podľa mňa. Aký je váš názor?

 

H&M

V ponuke holandských predajní H&M (ktorých je tam ako húb po daždi, v každom väčšom meste je ich niekoľko) ma zaujalo sako klasického strihu (zmes polyesteru a viskózy, cena cca. 35 eur) a široká ponuka jeho farebných prevedení. Dizajnéri tohto reťazca vedeli čo robia, pretože zákazníčkam ponúkajú klasický strih v univerzálnych farbách a vyberie si naozaj každý farebný typ. Farby pre ženy s teplejšou i chladnejšou farebnou teplotou, svetlé i tmavé odtiene, tlmenejšie i žiarivé. Vyberie si ten kto chce klasický, dobre kombinovateľný kúsok v neutrálnej farbe, ale i ten kto chce výraznú farbu na osvieženie svojho neutrálneho šatníka.  

Okrem spomínaného saka ma zaujal i veľmi žensky pôsobiaci zavinovací nariasený top. Strih je dosť univerzálny, zamaskuje väčšie bruško, pekne formuje ramená i dekolt. Reťazec ho ponúka v prevedení čierno-bieleho vzoru, alebo v jednofarebnom prevedení (čierna alebo žltá). Materiál je 100% viskóza, cena cca. 19 eur. Tenučká riasená viskóza je citlivá na pokrčenie a preto tento top vyzerá dobre na vzorovanej látke, nie však na jednofarebnej, na ktorej vidno každé pokrčené miesto.
Spomenúť musím i fakt, že tento reťazec na mňa zapôsobil oveľa lepšie ako u nás – oblečenie nebolo také pokrčené a natlačené na vešiakoch a našla som veľa modelov z bavlny, viskózy, alebo ich zmesí.

V žilinskej predajni som spomínané sako našla v 3 farbách – modrej, pieskovej a prekvapivo i v ružovej. Ak máte záujem o inú farbu, budete musieť navštíviť inú predajňu v ktorej ju ponúkajú, pretože webshop H&M funguje len pre vybrané krajiny, medzi ktorými bohužiaľ Slovensko, ani Čechy nie sú.
Top ponúkali v čierno-bielom i čiernom prevedení. S materiálovým prevedením tohoto reťazca je to lepšie už i u nás, nie však s uložením a vzhľadom tovaru. Pokrčené a natlačené modely mňa osobne viac odrádzajú ako lákajú k skúšaniu a nákupu.

Z porovnania mám pocit, že slovenský trh je ochudobnený o mnohé zaujímavé modely, kvalitnejšie materiály a najmä farby. Je to známy fakt a všetci to vieme, len mi nie je celkom jasné, prečo to tak je…

Ako ste na tom vy? Čo si myslíte o ponuke reťazcov u nás? Nakupujete často v zahraničí? Aké sú vaše skúsenosti? Pokúšali ste sa v rovnakom reťazci zohnať tovar ktorý ste videli na webe, ale u nás nebol v ponuke? Vaše skúsenosti a názory sú vítané v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top