skip to Main Content
Psychológia Farieb – Fialová
Séria: Psychológia farieb

Fialová je farbou ktorá má dva póly, dve energie. Ak vás zaujíma, ako táto farba pôsobí a aké sú jej variácie, čítajte ďalej.

Fialová farba vzniká miešaním modrej a červenej. Farba, v ktorej sa snúbi aktívna, dynamická, energická a živá červená s pokojnou, tichou, duchovnou, kľudnou a pasívnou modrou, má v sebe vyrovnanosť a zjednotenie opačných pólov. Ak do fialovej pridáme viac červenej, získava viac živosti a aktívnosti, ak prevažuje modrá, pôsobí viac pokojne a pasívnejšie.

kolaz farebna teoria fialova

Fialová farba pôsobí tajomne, inšpiratívne, záhadne. Jej tmavšie verzie sú skvelou alternatívnou čiernej, svetlé odtiene vyvolávajú svieži, jemný efekt.

kolaz fialova

Pocitovo patrí fialová medzi pasívnejšie farby, preto ak je vaša farebnosť teplá, kombinujte ju so živšími farbami – červenou, žltou, oranžovou, žlto-zelenou. Na chladných typoch vyzerá fialová krásne napr. s ružovou, modrou, či bielou.

Fialová farba pôsobí tvorivo, kreatívne, zaujímavo, inšpiratívne, ale aj tajomne. Keďže má veľmi veľa variácií, každý si môže nájsť svoj ideálny odtieň fialovej. To je dôvodom, prečo sa na mnohých miestach dočítate, že napr. fialové očné tiene pristanú každému. Vo všeobecnosti je to pravda, ale keďže fialová má mnoho podôb, ktoré sa líšia svojim vyžarovaním i farebnou teplotou, pokiaľ človek nesiahne po správnom odtieni tejto farby, výsledok môže byť rozpačitý.

Máte radi fialovú? Ako ju kombinujete a ako sa v nej cítite?

Back To Top