
Pri práci sa mi potvrdzuje, že veľa žien má správne vyvinutý inštinkt, pokiaľ ide o výber farieb. Až do chvíle, kedy ich začne ovplyvňovať ich okolie, trendy, partner, či prílišné úvahy. Po Určení farebného typu sa totiž často ukáže, že žena kedysi nosila „svoje“ farby rada, ale potom sa niečo zmenilo a ona sa ocitla v začarovanom kruhu. Tak ako Michaela.
Rôzne odhady vám môžu skomplikovať život
Miška mi pred konzultáciou v dotazníku uviedla: „Farba, o ktorej si myslím, že by sa mi mohla hodiť, je (keď si ju oblečiem) vačšinou „príliš“ – príliš tmavá, príliš svetlá, príliš žiarivá, príliš nevýrazná, atď.. Je pre mňa ťažké odhadnúť, ktorý odtieň by mohol byť ten správny.“
Pri osobnom stretnutí mi Michaela spomínala, že kedysi nosila teplejšie farby a mala ich rada, ale často pozorovala, že sú pre ňu veľmi ostré a krikľavé. Preto usúdila, že bude tlmeným typom a začala nosiť tmavšie tlmené jesenné farby. Pri návšteve istej kozmetičky sa dozvedela, že jej farebnosť je určite chladná a že by mala používať chladné farby a make-up s ružovým podtónom.
Pri aplikácii chladného make-upu Michaela cítila, že efekt nie je veľmi dobrý, ale skúsila sa obliekať do chladných farieb. V modrej blúzke dokonca dostala kompliment a tak pokračovala ďalej – do šatníka jej pribudli sivá, ružová a iné chladné a tlmenejšie odtiene. Najväčší problém mala Miška s farbou vlasov – skúšala viac odtieňov, ale so žiadnym nebola úplne spokojná – mala pocit, že sa potrebuje viac líčiť. Bola v začarovanom kruhu.
Bolo to úplne inak…
Keď sme sa s Miškou stretli v štúdiu, už na pohľad bolo jasné, že nebude chladným, ani tlmeným jesenným typom – jej tvár pôsobila živo a farebne, aj keď nie úplne kontrastne. Pri šatkovej metóde sa potvrdilo, že jej tvári lichotia najmä mierne svetlé teplé odtiene a potrebuje živosť, jemne „skrotenú“ maličkou dávkou tlmenosti. Michaelina farebnosť je tlmená jarná.
To vysvetľovalo jej problémy. Jej inštinkt v minulosti pracoval správne – siahala po teplých jarných farbách, ale cítila, že sú pre ňu trochu ostré. Namiesto len jemného stlmenia jarných farieb však Miška prešla k tmavším a príliš tlmeným jesenným farbám a preto mala často pocit, že to nie je ono a že vyzerá unavene a málo sviežo.
Preto sa potešila, keď jej boli odporučené chladné farby – predpokladala, že problém je vo farebnej teplote a že chladné farby budú tým pravým. Ale neboli – ani pri tejto voľbe sa necítila dobre. Kompliment za modrú blúzku zrejme dostala preto, lebo svetlejšia a jemnejšia modrá bola v porovnaní s výrazne tlmenými a tmavšími farbami, ktoré nosila predtým, vlastne osviežením.
Po tom, čo som Miške ukázala jej ideálne farby, tešila sa.
Boli to presne farby, ktoré má rada a od ktorých sa postupne odklonila, keď prestala počúvať svoj inštinkt.
Vždy mám radosť, keď klientka akceptuje farby, ktoré najviac pristanú jej tvári, pretože je to ideálny stav – ladia s jej „obalom“, ale i osobnosťou. Samozrejme aj v prípade, že to tak nie je, oba prvky sa dajú zladiť (informácie nájdete v sérii článkov o farebnej osobnosti).
Pohľadajte v šatníku a nájdete ich
Miška mi po konzultácii napísala: „Po príchode domov som si hneď začala porovnávať svoje veci so vzorkovníkom farieb a zistila som, že niektoré oblečenie a doplnky, ktoré rada nosím, sa úplne zhodujú s mojimi „naj“ odtieňmi. So svojím typom som spokojná, lebo jarné tlmené farby sa mi veľmi páčia a mám pocit, že sa v nich rýchlo nájdem.“
Začarovaný kruh poznám i ja, z vlastnej skúsenosti. V domnení, že som jesenným typom, som nosila oranžovú, khaki… a nebolo to ono. Poznám ten pocit, keď zistíte, že je to všetko úplne inak a vy môžete vyzerať oveľa lepšie. Máte i vy podobnú skúsenosť ako Miška? Ocitli ste sa v začarovanom kruhu? Ako ste z neho vystúpili? Čo vám pomohlo?