Skip to content

„Dobry večer paní Beátko, procházela jsem nástěnku a uvažuji nad tím jak vymyslet abych se cítila v chladných barvách v teple – přece jen pro podzim a zimu jsou typické teplé barvy… ty chladné působí studeně. Je na to nějaký trik? Děkuji Maruška.“

pre prezretie jednotlivých kúskov kliknite na obrázok

Maruškina otázka sa mi zdá zaujímavá, pretože je pravdou, že mesiace roka kedy je vonku chladnejšie, sa nám najviac spájajú s teplými farbami. Predstavte si žlté, okrové a červené odtiene padajúceho lístia, oranžové odtiene ohňa v krbe, červeno-zelenú kombináciu typickú pre Vianoce, či farbu horúceho čaju či grogu. Je prirodzené, že ľudia majú v chladných ročných obdobiach potrebu obklopovať sa teplejšími farbami. Aj keď teplé farby reálne nehrejú teplotne, zahrejú nás pocitovo.

Chladné typy (medzi ktoré patrí aj Maruška) majú v tvári výraznú prevahu chladných pigmentov a teplé farby im nerobia dobrú službu. Ako to teda urobiť, aby i v chladný farebný typ vyvolával vo svojom oblečení hrejivý efekt? Vyskúšajte nasledujúce tipy:

  • Vo farebnici chladných typov sa nájdu i farby, ktoré sú síce chladné svojou farebnou teplotou, avšak sú pocitovo teplejšie. Noste farby, ktorú majú dostatočný obsah chladných pigmentov, ale vyvolávajú teplejší dojem. Použite napríklad zelenú namiesto modrej, červenú namiesto fialovej, či žltú namiesto bielej. Noste sýtejšie odtiene z vašej palety, pocitovo vás zahrejú viac ako svetlé pastelové odtiene.
  • Hľadajte materiály a štruktúry ako vlna, mohér, pleteniny, kožušiny, prešívané a vatované materiály atď.. Hrúbka, štruktúra a objemnosť materiálu vyvolajú dojem hrejivosti a tepla.
  • Využívajte vrstvenie, ktorým vyvoláte pocit ze ste dostatočne „v teple“.
  • Noste odevy v ktorých budete dostatočne zahalená – roláky, vysoké goliere, menšie výstrihy, dlhšie rukávy, hrubšie pančuchy sú prvkami, do ktorých sa môžete „zababušiť“. Vyberajte tak, aby výber ladil s vašou postavou, proporciami a štýlom.
  • Využívajte doplnky – šatky a šály, kožušinové lemy a goliere, čiapky, klobúky, či rukavice sú typickými doplnkami chladnejších mesiacov roka.

To, či naše oblečenie pôsobí hrejivo, nie je len vecou farieb, ale aj materiálov,, štýlu a detailov. Celkový dojem vzniká ich kombináciou a mal by vystihovať nositeľku. Ak i je zaujímavý, jedinečný, či originálny, tým lepšie.

Máte nejaké vlastné tipy na to, ako sa môže chladný typ cítiť i v chladných farbách hrejivo? Máte z chladných farieb podobné pocity ako Maruška? Vaše názory sú vítané v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top