skip to Main Content

Jesenné a zimné obdobie je čas, kedy môžeme svoje oblečenie doplniť šatkami a šálmi. Okrem základnej funkcie hrejivosti má tento doplnok i ďalšie funkcie a ak vás zaujíma aké a ako šatky vyberať a nosiť, čítajte ďalej.

Vhodne zvolená šatka alebo šál vám môže pomôcť rozžiariť tvár, vizuálne upraviť proporcie, ukryť nedokonalosti postavy a vyjadriť vašu osobnosť. Pri nákupe si všímajte nasledujúce faktory:

FARBA
Ak má šatka farebnosť, ktorá ladí s vašou tvárou, budete vyzerať viac sviežo, zdravo, mlado a iskrivo, ako keď nosíte šatky s opačnými farebnými vlastnosťami. Tipy na vhodné odtiene pre všetky ročné obdobia nájdete TU a TU. Pri vzorovaných šatkách zvážte i mieru farebného a tmavostného kontrastu.

MATERIÁL
Šatky a šály z objemnejších, hrubých a málo poddajných materiálov pridávajú objem. To môže byť výhodné pre postavy, ktorých objem hornej polovice tela je menší ako objem spodnej. Zvážte však i celkový telesný objem, pretože ak je vaša postava drobná a útla, v objemnom šále môžete vyzerať stratená.

POPRSIE
Ak máte objemné, veľké a výrazné poprsie, noste šatky, ktoré končia nad poprsím. Veľké prsia si žiadajú padavejšie materiály, aby šatka alebo šál poprsiu nepridali ešte viac objemu. Ak je váš hrudník plochejší, voľte šatky a šály ktoré končia v oblasti poprsia a materiál, ktorý prsiam dodá objem.

KRK
Majiteľky krátkeho krku by sa mali snažiť šálom či šatkou pomôcť opticky svoj krk predĺžiť. Vyhnite sa šatkám a šálom uviazaným tesne okolo krku (tie si naopak môžu dovoliť ženy s dlhším krkom) a noste ich radšej voľnejšie uviazané, alebo spustené dolu.

PROPORCIE
Ak je vaša postava nízka, nenoste príliš dlhé šály, alebo konce spustené príliš nízko. Vašu postavu vizuálne predĺži šatka a šál, ktoré budú končiť v oblasti poprsia, alebo vyššie. Vhodne zvoleným spôsobom uväzovania šatky či šálu môžete pomôcť dorovnať prípadné disproporcie postavy a eliminovať napr. úzke alebo široké ramená, ukryť asymetriu v tvári, prípadne pomocou zaujímavej, nápadnej, alebo farebne výraznej šatky odpútať pozornosť od problematických miest na postave.

ŠTÝL
Ak máte vo svojom šatníku šatku ktorú ste vyberali pomocou vyššie uvedených odporúčaní a napriek tomu ju nenosíte, dôvodom môže byť fakt, že štýl šatky neladí s vašou osobnosťou. I šatky majú svoj štýl a každému môže vyhovovať niečo iné – drobné kvety, abstraktné vzory, jednofarebné šatky, tlmené a jemné vzorovanie, praktický šál bez zbytočných detailov, výrazný a nápadný šál a pod.. Vyberajte si podľa svojej osobnosti.

Šatka je skvelým doplnkom, ktorý vám môže pomôcť vyzerať a cítiť sa skvele. Dokáže oživiť i fádny, alebo nevýrazný outfit a premeniť ho na niečo zaujímavé. V nasledujúcej fotogalérii nájdete známe tváre a ich spôsob nosenia šatiek a šálov.

Aké šatky a šály nosíte najradšej vy? Máte nejakú svoju obľúbenú šatku, alebo šál? Ak máte chuť, podeľte sa o svoje dojmy a skúsenosti s ostatnými!

Súvisiace články:
Ako súvisí objemnosť odevov a doplnkov s postavou
Čo nosiť ak máte krátky alebo široký krk
Veľké prsia + Ako vybrať ideálnu podprsenku
Ako vyzerať vyššie a štíhlejšie
Ako nevyzerať objemne v zime
Ženy s nízkou telesnou výškou

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top