skip to Main Content

„Zdravím, chcela by som sa spýtať, či neplánujete písať niečo o nosení klobúkov. Ja sa chystám ich nosiť, už som si ich pár kúpila, ale neviem sa odhodlať a dobre ich skombinovať. Máte nejaké tipy, čomu sa vyhnúť, akému typu postavy sa hodia, či sú nejaké obmedzenia. Ďakujem. Lenka.“ Lenka mi pripomenula tému, ktorú mám už dlhšie v pláne a keďže na klobúky je vhodný čas, pozrieme sa v dnešnom článku práve na ne.

Megan Follows v seriáli Anna zo Zeleného domu

Čo si všímať

Pri výbere klobúka by sme mali prihliadať na viacero faktorov. O tom, či klobúk bude na vás vyzerať dobre rozhoduje jeho veľkosť, štýl, farba a tvar. Klobúk má dve základné časti a v dnešnom článku ich budeme nazývať korpus (časť, ktorá sa nasadí na hlavu ako čiapka) a strieška (časť, ktorá odstáva od hlavy a odlišuje klobúk od čiapky). Veľa klobúkov má i ozdobný lem, ktorý plní dekoračnú funkciu.


Veľkosť klobúka

Pokiaľ ide o veľkosť klobúka, rešpektujte svoju telesnú stavbu:

 • Ak ste drobná, nenoste veľké, objemné modely. Nízke a drobné ženy môžu v klobúku s objemnou strieškou, smerujúcou dolu vyzerať ešte nižšie a „uzemnené“.
 • Ak ste veľká, siahajte po veľkosti, ktorá nebude popri vašej postave vyzerať neprimerane malá.

Štýl klobúka

Štýl klobúka by mal vhodne doplniť štylistický typ nositeľky. Stačí keď si pri pohľade na klobúk položíte otázku, či vás daný klobúk svojim vyžarovaním priťahuje, či je vám blízky, či vás oslovuje. Ak vám na ňom niečo vadí, nebude to ten správny model pre vás.

O štýle klobúka a jeho „vyžarovaní“ rozhodujú často práve detaily:

 • romantické duše budú vyhľadávať jemné, zdobné, oblejšie tvary
 • ležérnym typom vyhovujú športové a ležérne pôsobiace modely,
 • ženy klasického štýlu siahnu po klasických líniách a neutrálnych farbách
 • umelecké typy budú hľadať klobúky s prvkami retra, či inými zaujímavými a netradičnými detailami
 • dramatické typy si zvolia výrazné, nápadné klobúky
 • mestské typy zaujmú najmä jednoduché, ale pritom zaujímavé modely
 • ženy s prvkami rebelského štýlu uprednostnia tmavé farby, strohé línie a provokatívne prvky.

Farba klobúka

Farbu klobúka vyberajte nielen podľa svojho farebného typu, ale i telesného tvaru a proporcií. Klobúk by mal svojou farbou a tmavosťou harmonicky doplniť vašu tvár, farbu vlasov i farbu oblečenia.

Vhodnou farbou, či mierou tmavosti klobúka môžete úspešne pritiahnuť pozornosť ku svojej tvári a odpútať ju od prípadných nedostatkov postavy. Pomocou vhodnej farby klobúka môžete tiež vyzerať vyššie, či štíhlejšie.


Tvar klobúka

Tvar klobúka by ste mali vyberať s prihliadnutím na pomer jemnosti a ostrosti čŕt vašej tváre. Vhodnou mierou oblosti, alebo ostrosti línií klobúka môžete upravovať vyžarovanie svojej tváre podľa toho ako to cítite, alebo potrebujete.

Vyhnite sa však extrémom – ak je vaša tvár jemná, alebo máte drobné črty tváre, vyhnite sa veľmi hranatým, tvrdým, ostrým tvarom klobúkov a naopak – ak máte výrazne ostré tvárové črty, nenoste príliš romantické modely.

Tvar klobúka by mal pomáhať jemne upravovať prípadné nedokonalosti tváre, alebo jej tvarové disproporcie. Ak máte ideálny – oblý tvar tváre, môžete si vyberať z mnohých strihov a typov klobúkov.

Ak však máte v tvári nejaké disproporcie, vyberajte si také klobúky, v ktorých bude vaša tvár vyvolávať ilúziu ideálneho oblého tvaru. Tvar tváre môžete klobúkom korigovať nasledovne:

 • ak je vaša tvár dlhá, vyhnite sa klobúkom s príliš vysokou časťou korpusu a príliš úzkou strieškou
 • ak máte tvár kratšiu a širšiu, nenoste klobúky s príliš širokou strieškou a nízkym korpusom
 • ak máte úzku čeľusť, nenoste príliš širokú striešku
 • širšia strieška dokáže dorovnať širokú čeľusť, prípadne rozšíriť oblasť čela.

Výber klobúka súvisí i s telesným tvarom. Ak sú napr. vaše ramená výrazne užšie, alebo širšie v porovnaní s bokmi, šírkou klobúka môžete tento nepomer korigovať.

Nosíte klobúky? Aký typ a štýl preferujete? Na akú príležitosť ich nosíte? Kde klobúky nakupujete?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top