Skip to content
Formálne príležitosti
1. Etiketa – Plesová etiketa
2. Etiketa – Ako sa obliecť na prijímací pohovor
3. Karlov formálny šatník
4. Typické prvky formálneho biznis oblečenia
5. Ako vyzerať profesionálne v teplých farbách
6. Ako vyzerať formálne a nosiť čiernu, ak ste svetlým typom
7. Ako sa obliecť na svadbu v záhrade
8. Ako pôsobiť autoritatívne


V dnešnom príspevku si predstavíme základné prvky formálneho biznis štýlu. Patria do kategórie klasického štýlu a čím viac ich do svojho oblečenia zapracujete, tým formálnejšie a profesionálnejšie budete pôsobiť.

Ak máte v práci predpísaný štýl oblečenia, možno riešite dilemu ako splniť predpísaný dress code a zároveň vyzerať aspoň trochu zaujímavo a pretaviť do oblečenia i kus seba. Tu záleží od miery formálnosti vášho pracovného prostredia – čím je formálnejšie, tým menej máte možnosť do svojho oblečenia vložiť zaujímavé a nápadité prvky. A naopak – čím tvorivejšie, alebo uvoľnenejšie je vaše pracovné prostredie, tým jednoduchšie to máte. Avšak ani v uvoľnenejšom pracovnom prostredí by sme nemali zabúdať na to, že sme v práci a nie v lese, alebo na športovisku a voliť primerané oblečenie.

Možno sa pýtate, prečo je biznis štýl taký neosobný a strohý. Má to svoje logické dôvody – v práci by sme mali vyzerať seriózne, kvalifikovane, dôveryhodne, fundovane, vážne. Svojím prejavom, správaním, ale i oblečením a vizážou by sme mali dávať najavo, že sme tam preto, aby sme dosahovali požadované výkony a venovali sa serióznej práci. Ak naše oblečenie hovorí, že sa chceme baviť, cítiť sa uvoľnene, ležérne, neformálne, ani naše pracovné výkony nebudú vnímané kladne, dôveryhodne a seriózne.

Mieru formálnosti svojho oblečenia môžete ovplyvniť tým, koľko typických formálnych prvkov do svojho outfitu zapracujete. Môžete tak vytvoriť úplne formálny, mierne formálny, alebo skôr ležérny dojem zo svojho outfitu (viď úvodnú koláž článku). Medzi typické znaky formálneho biznis štýlu patria:

Neutrálne farby, tmavšie farby, kontrast

Medzi najviac formálne pracovné oblečenie patrí kostým tmavšej neutrálnej farby. Využívajú sa najmä odtiene čiernej, modrej, hnedej, alebo šedej a to preto, že tmavé farby v našej kultúre zosobňujú serióznosť, vážnosť a fundovanosť. Tmavý kostým, doplnený bielou blúzkou vytvára kontrast, ktorý vzbudzuje rešpekt. Kostýmom v tmavej neutrálnej farbe dávame najavo, že sme seriózni, profesionálni a orientovaní na výkon. Kostýmy nenosíme na športoviská, alebo na nákup, sú určené na formálne príležitosti.

Krikľavé farby, zemité odtiene, alebo „sladké“ pastely sa vo veľmi formálnom biznis štýle nevyužívajú, pretože nepôsobia dostatočne seriózne a vážne. Predstavujú skôr výstrednosť, veselosť, jemnosť, či ohnivosť a tieto prvky nie sú na formálnom pracovisku vítané.

Farby sa vo formálnom pracovnom štýle využívajú len na menších plochách, použiť môžete sýte odtiene výraznejších farieb, alebo veľmi jemné, čisté pastely. Tieto farebné „dotyky“ na blúzkach, alebo doplnkoch dokážu celok posilniť a dodať mu dynamiku. Celoplošne noseným výrazným, krikľavým, žiarivým farbám je potrebné sa vo výrazne formálnom šatníku vyhnúť, rovnako ako vzorom.

Klasické línie

Vo formálnom pracovnom šatníku sú uprednostňované jednoduché. klasické línie a strihy. Dôvodom je fakt, že oblečenie by malo pôsobiť čo najviac formálne a nemalo by na seba strhávať príliš veľa pozornosti. Snahy o originalitu a netradičnosť môžu vo formálnom prostredí vyvolávať dojem nízkej profesionality a slabej orientácie na pracovný výkon.

Kvalita a upravenosť

Kvalita a upravenosť sú základom formálneho šatníka. Kvalita je tvorená nielen materiálovým prevedením oblečenia, ale i tým, ako na postave daný strih sedí a ako je oblečenie udržiavané a upravené. Krčivé, na prvý pohľad lacné materiály, trčiace nite, odpadávajúce gombíky, nekvalitné a špinavé topánky, či fľaky na oblečení dokážu pokaziť celkový dojem z oblečenia, i v prípade že máte na sebe seriózne farby a klasické línie.

Decentné doplnky

Doplnky vo formálnom štýle môžu jemne dotvoriť celkový dojem, ale nemali by na seba strhávať príliš veľa pozornosti. Preto sa v biznis štýle uprednostňujú jemnejšie šperky z tradičných kvalitných kovov (napr. zlato, striebro), prípadne jemné perly, klasické lodičky, kvalitné, ale nie príliš výrazné opasky a pod.. Výraznejšie, masívnejšie šperky, bižutéria nápadnej farby, krikľavé opasky, či topánky s hrubou platformou znižujú mieru formálnosti. Vo výrazne formálnom prostredí môžu evokovať dojem, že nositeľka nie je orientovaná na výkon, nie je sústredená na prácu, nie je dostatočne zodpovedná a je možno ľahkovážna, zameraná na seba, chce sa baviť, či upútavať na seba pozornosť.

Blúzky s golierom

Goliere k formálnemu štýlu patria. Blúzka s golierom pôsobí vážnejšie a formálnejšie ako top, alebo pulóver. Goliere sú prvkom, ktorý využívajú i zvieratá v prírode na vyvolanie rešpektu a efektu sily, nadradenosti a vážnosti (predstavte si napríklad mačku s naježenou srsťou na krku, leva s jeho veľkou hrivou a pod.). Goliere nosili už v dávnych časoch vykonávatelia moci a spravodlivosti. Golier je niečo, čo strhne pozornosť k tvári a kvôli čomu vyzeráme vznešenejšie, vážnejšie a mocnejšie. Golier je symbolom serióznosti, sily a formálnosti.

Ak je dress code vo vašej práci veľmi prísny, snažte sa kompenzovať svoju túžbu po farebnosti, zaujímavosti a originálnom štýle vo svojich voľnočasových outfitoch.

Ak si vaše pracovné prostredie žiada formálnejšie oblečenie, ale nemusíte dodržiavať veľmi prísny dress code (ako sa často vyžaduje najmä v oblasti politiky, finančníctva, v štátnych inštitúciach a pod.), máte možnosť do formálneho šatníka zapracovať i zaujímavé farby, strihové detaily, či prvky, vďaka ktorým budete vyzerať zaujímavo. Dôležité je ale zachovať potrebnú úroveň serióznosti, čiže zapracovať do svojho outfitu i niektoré z vyššie uvedených typických znakov formálneho štýlu, tak aby pomer formálnosti a osobitosti bol ideálny. Jeden konkrétny prípad z praxe si priblížime v niektorom z ďalších príspevkov.

Dnešný článok sa venoval oblečeniu, ale samozrejmosťou pre biznis štýl sú i upravené vlasy a jemné, decentné líčenie. Musíte v práci nosiť veľmi formálne oblečenie, alebo dokonca uniformu? Vyhovuje vám, alebo sa v tomto oblečení cítite bez energie a osobitosti? Našli ste ten správny pomer formálnosti a osobitosti vo svojom pracovnom oblečení?

Súvisiace články:
Ako zladiť svoj štýl s formálnosťou pracovného prostredia
Ako sa obliecť na prijímací pohovor
Plesová etiketa
Karlov formálny šatník
Líčenie – najčastejšie chyby
Klasický štýl
Ako vybrať obuv podľa štýlu
Ako vybrať šperky podľa štýlu

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top