Skip to content

Výber vhodnej farby kovov na šperkoch je častou otázkou, preto som sa rozhodla v dnešnom článku spracovať prehľad toho, ktoré kovy sú pre jednotlivé farebné typy najviac vhodné. Ak riešite podobnú dilemu, čítajte ďalej.

Pri výbere farby kovov na šperkoch by sme mali zvážiť nielen farebnosť svojej tváre, ale i oblečenia, s ktorým kovové doplnky kombinujeme. Šperkami môžeme vhodne vyvážiť, či vylepšiť celkové vyžarovanie oblečenia a to nielen farebne, ale i tvarovo, či štylisticky.

Vo všeobecnosti platí, že ak vo vašej tvári prevažujú teplé pigmenty, mali by ste siahať najmä po teplých farbách kovov – zlate, mosadzi, medi a pod.. Ak je vaša tvár viac chladná, hľadajte striebro, biele zlato, antracitové kovy, alebo chirurgickú oceľ. Predchádzajúce rozdelenie je ale len zjednodušené, pretože teplotne neutrálne farebné typy si môžu požičiavať i farby kovov svojej „sesterskej“ farebnej skupiny (napríklad tlmené leto nebude vyzerať zle ani v mierne teplých tlmených šperkoch).

TEPLÉ A CHLADNÉ TYPY

Výrazne chladné i výrazne teplé farebné typy by mali siahať po kovoch s výraznou farebnou teplotou, ktorá harmonizuje s ich farebnosťou. Rozdiely sú v miere kontrastu a tmavosti použitých šperkov.

Teplý jarný typ potrebuje teplo, ale i sviežosť a čistotu, preto sú pre tento typ ideálne najmä teplé farby šperkov, ktoré majú lesk, pôsobia čisto, sviežo, či farebne. Teplý jesenný typ tiež potrebuje teplé pigmenty, avšak v trochu sýtejšej a jemne tlmenej podobe, preto sú vhodné sýtejšie pôsobiace zlato, ale i tlmenejšie podoby teplých kovov ako napr. staromosadz, či meď.

Šperky pre chladné typy by mali vyvolávať kovový, chladivý efekt, ideálne je striebro, antracit, alebo chirurgická oceľ. Chladné leto potrebuje i jemnosť a môže preto siahať po štruktúrovaných, matnejších chladných kovoch, chladná zima si môže dopriať i lesk a žiarivosť, samozrejme podľa individuálnej úrovne kontrastu tváre.

SVETLÉ A TMAVÉ TYPY

Svetlé a tmavé typy môžu vhodným výberom šperku dodať oblečeniu potrebnú mieru tmavosti / svetlosti a vytvoriť ideálnu mieru tmavostného kontrastu. Pre teplotnú neutralitu tváre môžu siahať po teplých i chladných farbách kovov, tak aby šperk s oblečením vytváral správny pomer teplých a chladných pigmentov.

Pre oba svetlé typy sú vhodné svieže, ľahko pôsobiace kovy, v ich šperkovnici by nemali chýbať ani kombinácie kovu s farebnými kameňmi v sviežich farbách.

Tmavé typy potrebujú, aby ich kovové šperky vytvárali s oblečením vyšší
tmavostný kontrast a pristanú im výraznejšie šperky, často s leskom. Ideálne je mať svetlé i tmavé šperky, ktoré sa dajú kontrastne
kombinovať s oblečením.

TLMENÉ A KONTRASTNÉ TYPY

I tlmené a kontrastné typy sú teplotne neutrálnejšie, preto môžu siahať po oboch farbách kovov. Dôležitejšie ako farebná teplota je vhodná miera žiarivosti / tlmenosti, ktorú by šperk mal vytvárať v kombinácii s tvárou a oblečením.

Obom tlmeným typom pristanú šperky ktoré pôsobia jemne a tlmene. Preto je ideálne, ak má kov štruktúru, patinu, drobné detaily, drobný vzor, alebo reliéfny povrch.

Kontrastné typy potrebujú naopak veľa žiarivosti, kontrastu, čistoty,
preto sú pre ne ideálne čisto pôsobiace kovy, hladké a lesklé, výraznejšie vďaka kombinácii s výraznými, farbami kameňov či iných detailov.

Pri šperkoch vždy veľmi záleží i na oblečení s ktorým šperky kombinujeme, preto šperky uvedené na kolážach sú len veľmi stručným zobrazením a možností je oveľa, oveľa viac. Často sa stáva, že jeden šperk môže vyhovovať viacerým farebným typom, pretože kov môže mať rovnaký pomer dvoch farebných vlastností (napríklad môže byť výrazne teplý, ale i výrazne tlmený). Potom je potrebné šperk skombinovať s oblečením tak, aby kombinácia mala vo výsledku farebné vlastnosti, ktoré čo najviac rozžiaria vašu tvár. Šperkom môžete skvele doladiť mieru kontrastu, tmavosti, či farebnej teploty oblečenia s ktorým ho nosíte a šperk môže tiež fungovať ako najvýraznejší akcent vášho outfitu.

Nazabudnite, že tak ako pri oblečení, i pri šperkoch je dôležité to, aby veľkosť a tvar šperku ladili s objemom, telesným tvarom a proporciamištýl šperku vhodne dopĺňal osobnosť nositeľky.

Poznámka: Uvedené rady sa netýkajú len šperkov, ale samozrejme i iných kovových doplnkov a detailov – zipsov, praciek, nitov, kovaní a pod..

Máte jasno v tom, aká farba kovov na šperkoch je pre vás vhodná? Máte vo svojej šperkovnici vhodné šperky, alebo  je tam i veľa nákupných omylov, ktoré z nejakého dôvodu nenosíte? Viete pomenovať tento dôvod? Ak máte chuť, podeľte sa v diskusii o svoje objavy, nápady a názory!

Súvisiace články:

Ako vybrať k farbe oblečenia farbu kovov na doplnkoch
Šperky pre jednotlivé ročné obdobia
Vrstvenie šperkov
Ako vybrať šperky podľa štýlu
Ako súvisí objemnosť odevov a doplnkov s postavou

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top