Skip to content

Dnešný príspevok vznikol na námet čitateľky Alice: „Dobrý deň. Mám problém s dĺžkou sukne na šatách. Rada by som si kúpila teplejšie šaty na jeseň a zimu, ale moje nohy nie sú moc pekné. Mám silnejšie kolená a stehná. Problém je v tom, že všetky šaty ktoré som skúšala sú krátke a moje nohy v nich nevyzerajú dobre.“


Alica mi svoj podnet poslala práve v období keď som o dĺžke sukní v aktuálnych kolekciách premýšľala ako o námete aj ja sama, pretože som natrafila na úplne rovnaký problém.

Ženy ktoré majú pekné, štíhle nohy, nie sú krátkou dĺžkou sukne nijako limitované. Práve naopak – ich štíhle nohy najviac vyniknú v kratších dĺžkach a ak sukňu doplnia pančuchami zaujímavej, alebo výraznejšej farby, je isté že na svoje nohy upozornia.
Ženy ktoré majú silnejšie stehná len v hornej polovici, si môžu dovoliť i kratšiu dĺžku sukne, dôležité je aby zakrývala silnejšiu časť stehien.
Avšak ženy ktoré majú silnejšie nielen stehná, ale aj kolená, musia dĺžku svojej sukne naozaj citlivo vyberať, pretože nesprávna dĺžka a strih môžu na problém s nohami ešte viac upozorniť.

Prvým spôsobom ako nohy opticky zoštíhliť, sú tmavé hrubšie pančuchy (50 den a viac). Môžu byť nielen čierne, ale napríklad tmavošedé, tmavozelené, tmavomodré, tmavobordové a pod. Dôležité je, aby neboli žiarivé a krikľavé, ale najmä tmavé a sýte. Tmavé pančuchy sú pre ženy so silnejšími nohami istou úľavou a mnohé si príchodom chladnejšieho počasia vydýchnu, že konečne môžu nosiť sukne aj oni. Pretože v lete mali problém odhaľovať svoje nohy bez pančúch.

Druhým spôsobom ako zakryť plnšie stehná a kolená, je vhodný strih sukne. Príliš tesné, obopnuté strihy, súdkovité a zužujúce sa strihy sukní pre tento typ nôh nie sú vhodné, dokonca ani v tmavej farbe. Ak teda máte problém so stehnami a kolenami, vyhnite sa nasledujúcim strihom.

Vyhnúť by ste sa mali i príliš krátkym dĺžkam sukní, ktoré odhalia širšie stehná. Skrátené dĺžky si môžu vychutnať najmä maliteľky krásnych nôh.

Ideálny spôsob ako zakryť hrubšie stehná a kolená, je rovný strih, alebo strih mierne do A, zhotovený z padavého a splývavého materiálu. Dĺžka sukne by mala byť taká, aby neodhaľovala problematickú časť nôh, t.j. ideálne v tesnom okolí kolien – tesne nad, po kolená, alebo tesne pod., podľa toho v ktorom mieste sú kolená problematické. Bohužiaľ i strihy do A, alebo rovné strihy v predajniach s oblečením najčastejšie vídať v kratšej dĺžke.

Ďalším problémom strihu sukne alebo šiat môže byť oblasť pása. Mám pocit akoby dizajnéri zabúdali na ženy s tvarovaným pásom. Väčšina strihov má totiž pás rovný – malý rozdiel v obovode pása a bokov. To je ideálne pre ženy ktoré majú rovnejšou postavu, ale nie pre ženy s plnšou spodnou polovicou tela, ktoré majú boky širšie ako pás.

Pokiaľ ide o materiály, ženy s plnšími stehnami by si mali dávať pozor na pleteniny a úplety. Sú priliehavé a dokážu nepekne zvýrazniť tukové vankúšiky. Naviac sa pri sedení vyťahujú a ak nie sú z dostatočne kvalitného materiálu a nezachovajú si svoj tvar, šaty alebo sukňa vyzerajú neupravene a „rozgajdane“.

Nedávno v diskusii zaznela výzva na viac informácií o materiáloch. Myslím že písať podrobné príspevky o materiáloch by bolo zbytočné, pretože Ada z českého Módneho pekla sa tejto téme venuje pravidelne a zdá sa že fundovane. Malú poznámku si však v súvislosti s dnešnou témou neodpustím.

Medzi fotografiami v tomto článku sú aj modely z Orsay. Mala som pocit, že tento reťazec si zatiaľ drží istú úroveň, teda že sa v ňom dali kúpiť i kvalitnejšie materiály, slušne spracované. Ale po osobnom prezretí modelov sukní a šiat som bola sklamaná. Na sukniach dokonca už i na fotografiách vidieť, že sú ušité z lacných polyesterových látok, pripadne zmesi polesteru a viskózy. V mnohých prípadoch sa materiál krčí a ťahá, švíky sú krivé a zips nepekne všitý.

Ostatné reťazce nespomínam zámerne, pretože pri nich je buď cena primeraná kvalite (lacné, ale aj na prvý pohľad nekvalitné), alebo je pomer ceny a kvality príliš vysoký (cena neprimerane vysoká, model sa tvári kvalitne, ale po bližšom preskúmaní zloženia zistíte že cena nie je primeraná). Je naozaj problém nájsť slušne spracovaný model za cenu ktorá vám nezruinuje peňaženku.

V každom prípade sa do kvalitných šiat, alebo sukne oplatí investovať. Ak nájdete model ktorý vám sedí strihovo aj farebne a dokonca vás niečím osloví, ktorý je ušitý z kvalitného materiálu a kvalitne, neváhajte a investujte doň. Je lepšie mať v šatníku jeden drahší nadčasový model, ktorý môžete obmieňať doplnkami a módnymi vecami, ako 3-4 lacné sukne ktoré sa vám po pár vypraniach zničia a budete v nich vyzerať nepekne.

Možno sa to nezdá, ale takto môžete ušetriť dosť peňazí. Riaďte sa heslom „nie som taká bohatá, aby som kupovala nekvalitné veci“. Netvrdím že máte kupovať značkové veci. Iba to, že si treba každú kúpu dobre premyslieť a zvážiť, či naozaj stojí za dané peniaze. Módne textilné reťazce sú dobré, ak máte chuť na niečo čo je práve módne. Ak však kupujete nadčasový model, základ šatníka, v tom prípade hľadajte najmä kvalitu, ktorá vám vydrží v šatníku dlhšiu dobu.

Nevidela som na vlastné oči všetky modely ktorých fotografie sú v tomto príspevku. Zo skúseností viem, že Mango šije najmä pre modelkovské typy postáv a ženy so širšími nohami tam môžu mať problém nájsť sukňu alebo šaty, ktoré by neboli príliš krátke. Orsay má v aktuálnej ponuke veľmi málo šiat a sukne nie sú veľmi kvalitné. Promod ponúka zaujímavé farby, ale sukne sú tiež dosť krátke. Zara vyzerá zo spomínaných značiek najlepšie, pokiaľ ide o dĺžky modelov, je treba však osobne posúdiť i kvalitu.

Ak chcete kúpiť šaty, alebo sukňu, podobne ako Alica, máte len dve možnosti. Buď hľadať v obchodoch (a nevynechajte ani „usadlejšie“ značky ako napríklad M&S), alebo si model nechať ušiť na mieru. Ak máte skúsenosti so šitím, môžete si samozrejme sukňu alebo šaty ušiť sama, ale aj zohnať kvalitnú látku môže byť dnes problém.

Pre mňa je záver z tohto prieskumu taký, že aj napriek množstvu značiek a predajní na Slovensku, mám problém zohnať to čo práve potrebujem. Aj v prípade že poznáte svoju postavu, jej proporcie a to aké strihy vám sedia a ktorým sa máte vyhnúť, môže byť problém nájsť odev, ktorý vám bude vyhovovať po všetkých stránkach – farebne, strihovo aj štýlovo.
Nevzdávajte to však, pretože pocit sebavedomia ktorý získate ak takýto model objavíte, určite stojí za to!

Ako ste na tom so šatami a sukňami vy? Svoje skúsenosti, názory a prípadné tipy na nákupy môžete popísať v diskusii!

zdroj foto: orsay.com, zara.com, mango.com, promod.com 

Súvisiace články:

Poloha pása
Ako obliecť postavu s krátkym pásom
Ako vyberať opasok podľa telesného tvaru
Ako ukryť bruško
Šaty vhodné pre definovaný pás
Ako s rovným pásom vyzerať žensky

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top