Skip to content

K napísaniu dnešného príspevku ma inšpirovala jedna z mojich klientiek. Bola som fascinovaná, keď mi rozprávala o tom ako pletie svetre, ponožky a čiapky z vlastnoručne upradenej a nafarbenej ovčej vlny z vlastných oviec. V dnešnej dobe nájsť niekoho takého je zázrak a táto žena mi dodala chuť nájsť si čas na moje obľúbené šitie.

Šitie ma vždy bavilo, ale v posledných rokoch som naň nemala dostatok času. Šila som od čias ZŠ a úspechy sa striedali s neúspechmi. Vzhľadom na moju nie úplne konfekčnú postavu bolo potrebné strihy často upravovať. Mám dve publikácie ktoré popisujú konštrukciu strihov dámskeho oblečenia a ich úpravy, obe sú ale dosť staré (70. roky) a strihy v nich uvádzané nie sú úplne aktuálne. Študovala som si tieto publikácie už dávno, ale k samotnému vytvoreniu strihu som sa nedostala a používala som strihy z Burdy, ktoré sa mi zdali pre moju postavu vhodné. Dozrel čas 🙂 a ja som si objednala knihu od Winifred Aldrich s názvom „Metric pattern cutting for women’s wear“
 

Začítala som sa do informácií o konštrukcii strihov dámskeho oblečenia a po 4 rokoch od zakúpenia látky som si konečne vďaka mojej klientke ušila károvanú sukňu. Konfekčné strihy sú konštruované na konfekčné postavy, preto nemusia každému sadnúť. Ak si niekto vie strih upraviť, je to výhoda. Niekedy stačí malá úprava, avšak niekedy k úprave treba poznať dosť veľa súvislostí, aby výsledný strih naozaj sedel.
Keďže strihy na sukne mi sedeli málokedy, rozhodla som sa skonštruovať strih na mieru podľa spomínanej knihy.
Ďalším dôvodom toho prečo som si sukňu ušila sama, je situácia v predajniach s oblečením. Už viac krát bola v článkoch i vašich príspevkoch v diskusii spomínaná nízka kvalita predávaného oblečenia, i to že táto „kvalita“ často vôbec nezodpovedá cene. I to je dôvod že v šatníku máme často veci, ktoré po pár vypraniach nie sú nositeľné – švíky sa začnú párať, podšívka trčí, odev stratí tvar, na látke sa objavia nepekné žmolky, alebo farba vyšedivie a pod. Patrím ku skupine ľudí ktorí sa riadia mottom „nie som taká bohatá, aby som si mohla kupovať lacné veci“. Radšej jednu kvalitnú vec ako 5 „handier“, pretože v konečnom dôsledku ma tie „handry“ stoja oveľa viac.
Možno si niektoré z vás pamätajú časy keď bolo normálne, že ženy si oblečenie šili alebo plietli. Tento jav bol dôsledkom ponuky v obchodoch – dali sa kúpiť pomerne nudné, málo originálne veci, výber bol dosť obmedzený a zohnať niečo pekné bola fuška. Podotýkam však, že i tie nudné veci boli v slušnej kvalite.
Preto ženy ktoré chceli prejaviť svoju individualitu, tvorivosť, alebo nechceli „splynúť s davom“, zháňali v predajniach s metrážou a textilnou  galantériou vhodné materiály a vyrábali si svoje oblečenie sami, či už plietli, alebo šili. Ženy sa viac vyznali v materiáloch, kvalite, technikách ručných prác.
Dnešné predajne síce ponúkajú nesmierne množstvo oblečenia, ale kvalita je žalostná, dokonca často i v drahších obchodoch. Dnešná situácia je tej minulej podobná v tom, že opäť si nemáme čo vybrať, ak hľadáme oblečenie ktoré je kvalitné. Šije a pletie sa málo a je to viac rarita ako štandard. 
Na druhej strane sa situácia vyvíja tak, že čím viac výrobcovia znižujú kvalitu (a zároveň zvyšujú ceny!), tým viac rastie povedomie a nespokojnosť s tým čo je nám ponúkané. Preto si myslím že sa situácia trochu mení a že mierne rastie počet žien, ktoré sú ochotné si svoje oblečenie ušiť, upliesť sami, alebo si nechať ušiť či upliesť, ak chcú mať niečo s čím budú naozaj spokojné.
Poďme sa teda pozrieť na to, ako si môžete zhotoviť strih základnej rovnej sukne presne na mieru.
Základom úspechu je správne meranie. Pri sukni sú dôležité tri rozmery: obvod pása, obvod a hĺbka bokov. 
Ako a kde si tieto rozmery máte zmerať ilustrujú nasledujúce obrázky prebraté z webových stránok Burdy.
Obvod pása (OP)
Uviažte si špagátik v najužšej oblasti pása. Ak máte pás rovný a málo definovaný, založte si spontánne ruky vbok a tak nájdete rovinu svojho pása. Ak ani toto nepomôže, nahmatajte si vrchol bedrových kostí, tesne nad nimi sa nachádza rovina vášho pása. Odmerajte obvod pása tak, že nebudete krajčirsky meter ani príliš uťahovať, ani ho nenechajte príliš voľný.

Obvod bokov (OB)
Obvod bokov merajte na najširšom mieste bokov.

Hĺbka bokov (HB)
Hĺbkou bokov sa myslí vzdialenosť roviny pása a bokov. Priemerná hĺbka bokov je cca. 19-20 cm, váš rozmer sa môže samozrejme o kúsok líšiť.

Dĺžka sukne (D)
Zmerajte dĺžku sukne akú si plánujete ušiť. Nemerajte túto mieru sama, ale požiadajte niekoho, aby miera nebola skreslená. Alebo si dĺžku sukne zmerajte podľa nejakej sukne ktorú už máte a jej dĺžka vám vyhovuje.
Postup konštrukcie strihu
Keď budete mať miery zapísané, zoberte strihový papier (dá sa zakúpiť v každom papiernictve) a začnite kresliť.

 

 

Začnite od bodu 1:
1-2: polovica obvodu bokov (OB) plus 1,5 cm, spustite z bodov 1 a 2 kolmicu smerom dole
1-3: dĺžka sukne (D)
1-5: hĺbka bokov (HB), z bodu 5 veďte rovnobežku s úsečkou 1-2 a vyznačte bod 6
 

Zadný diel sukne:
5-7: štvrtina obvodu bokov (OB) + 1,5 cm (na voľnosť), z bodu 7 veďte zvislú čiaru smerom dole, dostanete bod 8
1-9: štvrtina obvodu pása (OP) + 4,25 cm
9-10: 1,25 cm, spojte bod 10 s bodmi 1 a 7. Rozdeľte úsečku 1-10 na tretiny, získate tak body 11 a 12. Urobte v bodoch 11 a 12 kolmice na úsečku 1-10
11-13: 14 cm
12-14: 12,5 cm
Nakreslite dva záševky, každý 2 cm široký. Zaoblite oblasť bokov – zakreslite oblúk, ktorého stredná časť je cca. 0,5 cm vzdialená od priamky 9-7. Jemne zaoblite i líniu pása.
Predný diel sukne:
2-15: štvrtina obvodu pása (OP) + 2,25
15-16: 1,25, označte bod 16 a spojte ho s bodmi 2 a 7
16-17: je tretina vzdialenosti 2-16. Veďte v bode 17 kolmicu na úsečku 2-16
17-18: 10 cm
Nakreslite záševok 2 cm široký. Podobne ako pri zadnom diele, zaoblite oblasť bokov o 0,5 cm a jemne zaoblite i líniu pása.
Ak je medzi obvodom vášho pása a bokov veľmi výrazný rozdiel, zväčšite šírku záševkov na 2,5 cm a primerane upravte strih:
1-9: štvrtina OP + 5,25 cm
2-15: štvrtina OP + 2,75
Takto zostrojený strih je základným rovným strihom. Môžete ho použiť v tejto verzii, v tom prípade však nezabudnite na rozparok, aby ste v sukni mohli pohodlne kráčať. Môžete na spodnom bočnom okraji predného i zadného dielu pridať niekoľko centimetrov a skonštruovať tak strih mierne do A, ktorý je vhodnejší pre ženy so  širšími stehnami.

V literatúre možno nájsť rôzne spôsoby úpravy tohoto základného strihu a tak si z neho môžete vyčarovať napríklad sukňu kruhovú, balónovú, so zníženým pásom, mini, so sedlom a pod. Vždy vám bude sedieť presne, na rozdiel od konfekčných modelov.
Ideálne je sukňu ušiť s podšívkou aby sa vám pri chôdzi nevyhŕňala hore. Toto je ďalší nešvár dnešnej doby – výrobcova často v snahe šetriť náklady sukne nepodšívajú. K dokončeniu je potrebné našiť zips, olemovať pás prúžkom látky a sukňa je hotová. Pri vzorovaných materiáloch pozor na polohu strihu na látke, aby vzor na hotovej sukni pekne nadväzoval.

 

V prípade že vás šitie láka, knihu uvedenú vyššie odporúčam. Ak nemáte skúsenosti so šitím a potrebujete získať najskôr základy, výborná je kniha „Burda -šití krok za krokem“, ktorú už asi v kníhkupectvách nezoženiete, ale je možné si ju stiahnuť vo formáte pdf tu.

 
 

 
 

Na záver pridávam dva odkazy na slovenské webshopy pre tvorivé čitateľky. Prvý je najmä pre ženy ktoré radi pletú. Na webshope Klbko vlny nájdete širokú paletu pletacích priadzí, pomôcok, inšpirácií a návodov.

Látky a pomôcky pre patchwork, tvorivé sety pre výrobu doplnkov, knihy plné inšpirácií, šijacie stroje a pomôcky pre šitie ponúka webshop Textilmania.

Šijete, pletiete, alebo sa venujete iným ručným prácam? Čo si myslíte o ručných prácach v dnešnej dobe? Myslíte si že sú zbytočné, alebo vás ľudia ktorí sa im venujú inšpirujú? Baví vás viac vytvárať celé odevy, alebo skôr prešívať, upravovať, dopĺňať detaily, či tvorivo meniť jestvujúce odevy? Myslíte si že nás situácia na trhu dotlačí k tomu, že ženy sa budú k ručným prácam vracať? Máte chuť ušiť si sukňu? Ak áno, začnete s hotovým strihom alebo si vyrobíte strih na mieru? Svoje dojmy, názory a postrehy popíšte v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top