Skip to content

Po viacerých mojich pokusoch kúpiť si letné šaty som sa rozhodla napísať na túto tému príspevok. Bola som pri nákupoch  neúspešná a zdá sa, že si letné šaty budem musieť ušiť sama, ak chcem aby boli podľa mojch predstáv. V tomto príspevku sa chcem pozrieť na to, aká ponuka letných šiat je v predajniach s oblečením.

 

Šaty pre seba som si nekúpila z dvoch dôvodov –  mám postavu typu hruška a nenašla som strih ktorý by jej vo všetkých smeroch lichotil. Ak som taký aj našla, problémom bola zase nevhodná farba, alebo dĺžka. Ale to iste poznáte, málokedy sa v jednom celku spojí ideálny strih aj farba.
Od letných šiat očakávam že budú ľahké, vzdušné, pohodlné, budú mať dobrý strih ktorý zakrýva nedokonalosti a zvýrazňuje pekné časti postavy. Že budú mať sviežu farbu, že sa budú ľahko udržiavať a nebudú krčivé. Očakávam od nich tiež, že budú niečím zaujímavé a nebudú nudné. Som náročná?
V predajniach som však objavila všade podobný typ šiat. Buď šaty ktoré sú nažabkované v oblasti pŕs a smerom dole sú voľné, alebo voľné, rovné, splývavé strihy. Prvé šaty na postave typu hruška vyzerajú akoby bola ich nositeľka v očakávaní prírastku do rodiny, v druhom type strihu zaniká pás a postava vyzerá neforemne.

Problém je aj vo farebnosti. V tomto ohľade ma najviac sklamal Orsay, v ktorom som našla veľa modelov v čierno-bielej farebnosti, alebo v tmavých smutných farbách. Tmavé farby mi pristanú, ale letné šaty by predsa mali pôsobiť sviežo a veselo.

V Orsay nájdete i veľmi veľa šiat v nevýrazných farbách. Tlmené typy si tam isto prídu na svoje, šaty v pudrových odtieňoch ružovej, šedej alebo broskyňovej tam nájdete zastúpené bohato. V novej kolekcii sú i zaujímavo vzorované šaty s kresbou čiernej čipky na staroružovom podklade.

H&M ma opäť sklamal najmä materiálmi, pôsobia veľmi lacno, umelo a nekvalitne. V Camaieu mali najväčší výber sviežich farieb, mali tam dokonca i formálnejšie strihy puzdrových šiat v rôznych farbách. Krátke dĺžky sukní však mojim nohám nerobia dobre, preto som si nevybrala. Ak hľadáte svieže farby a máte pekné nohy, isto si tam nájdete šaty pre seba. Mango má svoj typický štýl rovno strihaných odevov, ktoré mojej postave nepristanú. Majú tam práve 50% zľavy a veľmi som sa znažila niečo nájsť, ale nepodarilo sa.

Na nasledujúcich fotografiách je niekoľko šiat z aktuálnych kolekcií.
Modré šaty z H&M pristanú postave typu hruška, je však potrebné aby ich dĺžka zakrývala širšiu časť nôh. Ak máte nepekné hrubšie kolená, zvoľte radšej šaty dlhé, alebo tesne pod kolená. Modré šaty sú trochu nudné, nie je na nich nič čo by bolo originálne, preto ich treba doplniť zaujímavými doplnkami. S červenými alebo bielymi doplnkami by vyzerali pekne. Šaty by osviežil napríklad červený opasok.
 

 

Pásikavé šaty na nasledujúcom zábere majú v H&M i v ďalších farbách, videla som ich v ružovej a pestrofarebnej verzii. Sú z bavlneného úpletu a majú jednoduchý strih. Ak máte pekný štíhly pás, budú ma vás vyzerať dobre. Pôsobia uvoľnene a viem si ich predstaviť ako šaty na dovolenku, ktoré využijem cestou na pláž. Smutnú farebnosť by bolo vhodné osviežiť doplnkami v živších farbách. Farebnosť týchto šiat je dosť univerzálna a okrem svetlých typov si v nich viem predstaviť každý, aj keď najlepšie budú vyzerať na zimných typoch.

Nasledujú šaty z Manga. Koralovo červené šaty na nasledujúcom obrázku nie sú vhodné pre ženy ktoré majú príliš štíhly pás, driek i ramená. Sukňa je nariasená v oblasti pod prsiami, takže tieto šaty účinne skryjú plnšie bruško. Ak ste nízkej postavy, zvoľte radšej dĺžku tesne nad kolená. Farba šiat bude vyzerať krásne najmä na svetlých a jarných typoch.


 

V Mangu nájdete i množstvo šiat v pásikavom dezéne. Pásiky sú úžasné pretože dokážu opticky rozširovať, alebo zužovať časti postavy, podľa toho ako sú na látke položené. Nsledujúce šaty vďaka pásikom položeným zvislo opticky zúžia oblasť vášho drieku a bokov. Prvé šaty aj rozšíria ramená.
 

Šaty s vodorovnými prúžkami v oblasti bokov rozširujú túto oblasť. Ak máte plnší hrudník, útle boky a štíhle nohy, tieto šaty budú pre vás ideálne. Farebnosť je ideálna pre jesenné farebné typy.
 


 

Nasledujúce šaty zo Zary sú vhodné pre postavy s plnším pásom, ktorý v nich efektne ukryjete. Ak máte väčšie prsia, tento typ výstrihu nie je pre vás vhodný. Dĺžka šiat je určená pre ženy s peknými nohami. Farebne sa hodia najmä jarným typom.

 

 

Zara predáva i šaty, ktoré ocenia najmä ženy s plnším poprsím, širšími ramenami, útlymi bokmi a štíhlymi nohami. Materiál sukne šiat vytvára dojem plnších ženských bokov. Ak máte široké boky a útle ramená, tieto šaty nie sú pre vás vhodné.
 

 

Zvláštne sú prúžkované šaty (Zara), ktoré svojím vzorovaním deformujú postavu. Vadí mi na nich fakt, že najvýraznejšie biele prúžky sú práve v oblasti pása a bokov, takže túto oblasť rozširujú. Neviem si predstaviť ženu, ktorá by chcela aby jej šaty opticky rozširovali pás.

 

 

Nasledujú šaty z Orsay. Sú ideálne pre postavu typu hruška. Opticky rozšíria ramená, zvýraznia štíhly pás a ukryjú plnšie stehná. Farebnosť je trochu fádna, červený opasok by ich krásne osviežil.

 

 

Šaty z kolekcie Orsay na poslednom obrázku ponúka reťazec v dvoch farebnostiach. Nažabkovaná horná časť šiat môže trochu deformovať oblasť pŕs. Dlhé šaty nie sú vhodné pre nízke postavy.

 

Priateľka Zuzka ma upozornila na celkom zaujimavý výber letných šiat v Promode. Pozrela som ich web stránky a vybrala som nasledujúce šaty.

 

 

Prvé dva modely sú ideálne pre postavu typu hrušky. Ramená sú rozšírené rukávmi, pás je zvýraznený a strih sukne je ideálny pre silnejšie nohy. Prvé šaty sú farebne vhodné najmä pre tmavé farebné typy, druhý model pre všetky letné typy, tlmenú jeseň i svetlú jar.

 
 

 

Ďalšími šatami z Promodu očaria svoje okolie ženy s plným poprsím, ktoré v tomto type výstrihu pekne vynikne. Nositeľka týchto šiat by mala mať štíhly pás.

 
 

 

Nasledujú dva pásikavé modely z Promodu v sviežich letných farbách. Strih prvých šiat je vhodný pre ženy ktoré nemajú príliš úzke ramená. Ak máte postavu typu hruška, tieto šaty nie sú pre vás vhodné, pretože zvýraznia nepomer vo veľkosti hornej a dolnej polovice tela – hornú polovicu ešte viac zúžia, dolnú rozšíria. Farebne sú šaty ideálne pre zimné typy, tmavú jeseň i kontrastnú jar.

 

 

Druhé pásikavé šaty majú oblasť výstrihu riešenú tak že pristane takmer všetkým typom postáv. Sukňa šiat nie je vhodná pre ženy ktoré majú príliš veľký objem bokov a pása. Kontrastné i chladné typy v takejto farebnosti budú žiariť.

 

 

Modré šaty so zníženým pásom budú lichotiť postavám ktoré majú krátky driek. Opticky ho pomôžu predĺžiť. Strih hornej časti šiat pomôže skryť plnšie bruško a kratšia sukňa je ideálna pre majiteľky pekných štíhlych nôh. Túto farbu šiat by si mali vybrať letné typy.

 

 

Poslednými šatami z Promodu ktoré ma zaujali, sú šaty s rafinovaným vzorovaním. Šaty sú vhodné najmä pre ženy s menším poprsím, rovnejším driekom (prípadne väčším bruškom) a peknými nohami. Väčšie biele bodky sú umiestnené na ramenách a spodnom okraji šiat. Odpútavajú preto pozornosť od oblasti pása, ktorá môže byť problematická. Farebne sú šaty ideálne pre tmavé typy, zimné typy a kontrastnú jar.


 
 

Ako ste na tom vy s letnými šatami? Máte už tie svoje kúpené? Ak sa chcete podeliť o svoje názory, napíšte o nich v diskusii!

Zdroj foto: www.mango.com, www.orsay.com, www.hm.com, www.zara.com, www.promod.com
 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top