Skip to content

Mirka je sympatická mladá žena, ktorú móda baví a vidieť to i na jej outfitoch – sú kreatívne, hravé a zaujímavé. V jej outfitoch sa objavujú farby teplé i chladné, tlmené i žiarivé, svetlé i tmavé. Mirka ich preferuje podľa toho, aké je práve ročné obdobie a akú má náladu. Jej prirodzená farba vlasov je stredne tmavá teplá hnedá, ktorú v zime trochu zosvetľuje, zatiaľ čo v lete nosí chladnú blond.

Rada sa svojimi outfitmi odlišuje, je rada nápadná. Mirkine outfity určite zaujmú, napriek tomu v niektorých z nich pôsobí podobne ako modelky na prehliadkovom móle – vnímate len predvádzané šaty a nie modelkinu tvár, osobnosť, vyžarovanie a energiu.

Ak by Mirka viac využívala farebnú typológiu, vyzerala by dokonale. S pochopením svojej farebnosti by mohla vytvoriť outfity, ktoré by boli rovnako hravé a zaujímavé, avšak pridanou hodnotou by bol fakt, že jej tvár a osobnosť by žiarili a jej oblečenie by vyzeralo ako jej prirodzená súčasť. Vtedy by i ona, ako osobnosť bola zaujímavá. Nielen jej šaty.

O farebnej typológii koluje medzi ľudmi množstvo názorov, ktoré sa šíria bez reálneho opodstatnenia. V dnešnom článku spomeniem tie z nich, s ktorými sa stretávam najčastejšie.


Mýtus 1: Farebná typológia je nemoderným prežitkom

Tvrdí to mnoho známych stylistov, tvrdia to celebrity. Keby si pozreli vedľa seba svoje fotografie v rôznych farbách, možno by si všimli, že je rozdiel medzi tým, ako ich tvár vyzerá v jednotlivých prípadoch.

Farebná typológia je postavená na jednoduchej myšlienke – zvýrazniť tvár človeka takými farbami oblečenia, ktoré majú podobné farebné vlastnosti ako jeho tvár.

Princíp napodobňovania sa využíva v dizajne všeobecne – pri zariaďovaní interiérov, tvorbe webstránok a napokon i v módnom priemysle. Používame ho podvedome všetci – snažíme sa zladiť línie na oblečení, doplnky, materiály, i farby oblečenia medzi sebou. Ak farby oblečenia zladíme naviac i s tvárou, vznikne dokonalá súhra.

Dosť často sa mi stáva, že keď novej klientke pri konzultácii položím otázku, prečo prišla a čo očakáva, odpovedá, že prišla preto, lebo na svojej kamarátke vidí, ako veľmi pozitívne ju rozžiarilo nosenie jej ideálnych farieb. To je potvrdením toho, že farebná typológia nie je výmysel a funguje.

Farebná typológia vznikla naozaj veľmi dávno, ale to neznamená, že je zastaralá. Práve naopak – tým, že sa ňou ľudia zaoberajú už dlhú dobu, vyvíja sa a zdokonaľuje sa. Od 80. rokov (kedy zažíval svoj boom systém 4 ročných období), sa v oblasti farebnej typológie veľmi veľa zmenilo.

Moderné farebné systémy dokážu oveľa presnejšie vybrať ideálnu paletu farieb pre každého človeka a nezameriavajú sa len na farby samotné, ale skúmajú klienta komplexne. Pomáhajú mu zladiť jeho farebnosť so štýlom, osobnosťou, telesným tvarom, či proporciami.

Som veľmi rada, že robím práve so systémom Absolute Colour System (ďalej len ACS), pretože je komplexný. Považujem ho za najlepší zo systémov, s ktorými som sa vo svojej praxi doteraz stretla.


Mýtus 2: Farebná typológia ľudí zbytočne „škatuľkuje“ a obmedzuje

Sú konzultanti, ktorí svojim klientom ukážu paletu ich farieb a tvrdia, že ak si daný človek oblečie inú farbu, nemôže vyzerať dobre. Práve kvôli takýmto ľuďom vznikol tento mýtus.

Hľadajte konzultanta, ktorý okrem toho, že vám odporučí farby, v ktorých bude žiariť vaša tvár, vysvetlí vám aj to, ako by ste mali dané farby kombinovať tak, aby výsledok ladil nielen s vašou tvárou, ale aj s vašou farebnou osobnosťou.

Hľadajte takého, ktorý vás naučí, ako môžete nosiť i menej vhodné farby a vysvetlí vám, že nemusíte hľadať presne tie isté odtiene, ako sú vo vašej palete, ale skôr odtiene, ktoré s nimi ladia.

V systéme ACS sú palety ideálnych farieb pre jednotlivé farebné typy vytvorené tak, aby si v danej palete našla svoje farby žena každého štýlu.


Mýtus 3: Na Slovensku a v Čechách má 90% ľudí letnú farebnosť

S týmto tvrdením som sa stretla veľmi veľa krát a absolútne s ním nemôžem súhlasiť. V databáze mojich klientov sú zastúpené všetky ročné obdobia.

Ten kto vytvoril tento mýtus by si zaslúžil… najmä preto, lebo toto presvedčenie koluje medzi ľudmi bez toho, aby sa nad jeho pravdivosťou zamysleli. Riadia sa ním a často si tak zbytočne ubližujú.


Mýtus 4: Na to, aby som vyzerala skvele, stačí keď poznám svoj farebný typ

Poznať svoj farebný typ naozaj nestačí. Pri osobných konzultáciách je určenie farebného typu len začiatkom celého procesu. Tomu, aby aby som klientku naučila so svojimi farbami pracovať, venujem pri konzultácii takmer 2/3 času.

Mirke, ktorú som spomínala v úvode článku, niekto určil farebný typ, ale nepovedal jej, ako by mala svoje farby kombinovať a nevysvetlil jej, že kontrast je rovnako dôležitý ako vhodné odtiene.


Mýtus 5: Ak mám svetlú farebnosť, moje outfity by mali farebne pôsobiť jemne a krehko

Áno, ale len v prípade, ak sú vám jemné a krehké farby príjemné a cítite sa v nich dobre. To, že má niekto svetlú farebnosť, neznamená automaticky, že sa mu musia páčiť jemné romantické farby ako ružová, fialová a pod..

Opäť sa dostávame  k tomu, aké dôležité je zladiť farebnosť s osobnosťou. Stretla som sa s niekoľkými svetlými typmi, ktoré majú racionálnu, alebo prakticky založenú osobnosť a jemné pastely im nesedia. Preto si zo svojej palety vyberajú tie farby, ktoré ich viac vystihujú.

Podobné je to napríklad s výraznými zimnými typmi. Podľa farebnosti by im mohli byť odporúčané najmä ostré a dramatické kombinácie farieb.

Ak však osobnosť danej ženy uvedené vlastnosti nemá a viac ako dynamika, je jej blízka stabilita, pokoj a jemnosť, vhodnou kombináciou odtieňov z jej palety môže vytvoriť potrebný dojem.


Mýtus 6: Farebná teplota sa dá zistiť z farby žíl, zubnej skloviny, či očného bielka

Existuje veľa populárnych článkov, ktoré tvrdia niečo takéto. Je to však rovnaký nezmysel, ako keby sme tvrdili, že osobnosť človeka sa dá úplne popísať podľa jeho chôdze.

Existuje mnoho faktorov, ktoré v priebehu života môžu meniť farbu zubnej skloviny, či očného bielka. Ak sa niekoho spýtate, akú farbu majú vaše žily na zápästí, od rôznych ľudí zrejme dostanete množstvo rôznych odpovedí, ako napríklad modré, zelené, zeleno-modré, fialovo-modré a podobne.

Preto zameriavať sa na takéto detaily je naozaj stratou času.


Mýtus 7: Ak si nechám určiť svoj farebný typ, zakážu mi nosiť moju obľúbenú farbu

Opäť záleží od toho, ako daný konzultant pracuje. Ak sa na vás bude pozerať len zvonku a bude riešiť, aké farby vám najviac ladia k pleti, očiam a vlasom, ale nespýta sa vás, aká ste a čo máte rada, potom odvedie len polovičnú prácu.

Osobnosť človeka je dôležitá. Na tomto blogu som už viac krát spomínala, prečo šedá neladí s teplými typmi. Ak mi však klientka s teplou farebnosťou povie, že osobnostne potrebuje nosiť šedú, neprehováram ju, ale radšej hľadáme spôsob, ako môže negatívne účinky šedej kompenzovať vhodnými kombináciami s inými farbami.


Mýtus 8: Môžem nosiť akúkoľvek farbu vlasov. Aby som v nej vyzerala dobre, stačí zmeniť farby v šatníku

Samozrejme môžete, ale ak farba vlasov bude mať opačné farebné vlastnosti ako vaša pleť a oči, výsledok nikdy nebude taký harmonický, ako v prípade odtieňov, ktoré sa viac podobajú na vašu prirodzenú farbu vlasov.

Na tomto blogu nájdete množstvo príkladov celebrít a účinkov nevhodných farieb na ich výzor. Pozrite si kategóriu Celebrity a farby.

Mirka je mladá žena, ktorá má krásne oči a peknú pleť. Napriek tomu, keď uverejnila fotografie vo svojej prirodzenej farbe vlasov a v chladnej blond, bolo vidieť rozdiel. V prirodzenej farbe vlasov bol dojem živý a žiarivý, zatiaľ čo v blond jej tvári chýbala energia a život. I napriek tomu, že k novej farbe vlasov ladila chladné farby.


Mýtus 9: Modrá mi nepristane, nemôžem ju nosiť

Obľubenosť, alebo neobľúbenosť niektorých farieb je u väčšiny ľudí prejavom ich energie, miery dynamiky a osobného štýlu. Súvisí teda s psychologickým pôsobením farieb, o ktorom nájdete na blogu sériu článkov.

Ak odhliadneme od psychologického pôsobenia farieb, každý človek môže nosiť modrú (červenú, zelenú, fialovú atď), pokiaľ si vyberie správny odtieň danej farby. I ja som si (ešte v časoch nevedomosti :-)) myslela, že ak mi nepristane svetlejšia modrá, znamená to, že pre mňa nebude dobrá žiadna modrá.

Jednoducho som modrú ignorovala a môj šatník bol o ňu ochudobnený. Dnes si svoj šatník bez niektorých odtieňov modrej neviem predstaviť. Námornícka modrá je naviac skvelým univerzálnym odtieňom a výbornou alternatívou pre ľudí, ktorým nepristane čierna.


Mýtus 10: Ak som bledá, mala by som nosiť tmavé farby, aby som svoju bledosť dorovnala

Dosiahnete presný opak – ak máte bledú tvár a obliekate sa do tmavých farieb, vaša tvár bude vyzerať ešte viac bledo a nevýrazne. Budete mať pocit, že sa potrebujete viac líčiť, aby vás bolo vidieť.

 


Ak ste sa stretli s ďalšími mýtusmi o farebnej typológii a máte chuť, neváhajte a napíšte o nich do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top