skip to Main Content

Zlatý rez vám pomôže upraviť dĺžky v outfite a vďaka nemu budete vyzerať proporčne. Pojem zlatý rez sa využíva v matematike, architektúre, dizajne a umení a preto vás zrejme neprekvapí, že súvisí i s obliekaním.

Podľa Wikipedie je: „zlatý rez iracionálnym číslom s mnohými zaujímavými vlastnosťami. Geometrické tvary odvodené od tohto čísla sa v európskej kultúre považujú za esteticky veľmi príťažlivé a mnohé geometrické proporcie v prírode sú odvodené od tohto čísla.“

Pomer zlatého rezu je vyjadrený číslom 1,618034. V prírode, umení, architektúre, ale i v móde a odievaní sa za najviac harmonický a oku lahodiaci považuje práve pomer zlatého rezu.

Čo to v praxi znamená? Že ak je niečo rozdelené na rovnaké časti, pre ľudské oko to nie je také príťažlivé a harmonické, ako rozdelenie v pomere 1:2, 2:3, či 3:5.

Poďme zjednodušovať – snažte sa, aby dĺžky jednotlivých odevov vo vašom outfite neboli nikdy rovnaké. Ak budú rovnaké, bude outfit vyzerať vždy čudne a aj keď budete mať na sebe dobré farby a strihy, niečo tam nebude „hrať“.
Rovnako ako v outfitoch na úvodnom obrázku tohoto článku, alebo ako na obrázku vľavo na nasledujúcej koláži.

kolaz1
Využite pomer zlatého rezu pre seba – snažte sa postavu oblečením deliť na časti tak, aby časti navzájom mali vhodný pomer proporcií. Ak je pre vás ťažké odhadnúť pomery 2:3, alebo 3:5, pokojne použite pomer 1:2. Využívajte i svoj inštinkt – veľa ľudí má zlatý rez „v oku“ a dokážu inštinktívne odhadnúť lichotivý pomer dĺžok.

Cítili ste sa niekedy v oblečení čudne kvôli zlému pomeru dĺžok? Dajte mi vedieť v diskusii :-).

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top