skip to Main Content
Zlatý Rez A Proporcie

Pojem zlatý rez sa využíva v matematike, architektúre, dizajne a umení a preto vás zrejme neprekvapí, že súvisí i s odievaním.

Podľa Wikipedie je: „zlatý rez iracionálnym číslom s mnohými zaujímavými vlastnosťami. Geometrické tvary odvodené od tohto čísla sa v európskej kultúre považujú za esteticky veľmi príťažlivé a mnohé geometrické proporcie v prírode sú odvodené od tohto čísla.“

Pomer zlatého rezu je vyjadrený číslom 1,618034. V prírode, umení, architektúre, ale i v móde a odievaní sa za najviac harmonický a oku lahodiaci považuje práve pomer zlatého rezu. Znamená to, že ak je niečo rozdelené na rovnaké časti, pre ľudské oko to nie je také príťažlivé ako rozdelenie v pomere 3:5, či 8:13.

kolaz1
Využite pomer zlatého rezu pre seba – snažte sa postavu oblečením deliť na časti tak, aby časti navzájom mali vhodný pomer proporcií. Ak je pre vás ťažké odhadnúť pomery 3:5, alebo 8:13, pokojne použite pomer 1:2. Využívajte i svoj inštinkt – veľa ľudí má zlatý rez „v oku“ a dokážu inštinktívne odhadnúť lichotivý pomer dĺžok.

Cítili ste sa niekedy v oblečení čudne kvôli zlému pomeru dĺžok? Vaše skúsenosti a názory sú vítané v diskusii!

Back To Top