skip to Main Content


Katka je črtami tváre dvojníčkou Kataríny Hasprovej a pri konzultácii Určenia farebného typu zažila malý šok. V dnešnom článku sa dozviete, čo ju tak prekvapilo.

ilustračné foto: Kate Mara

Katka je krásna mladá žena s veľmi tmavými vlasmi (tmavosť 3), výrazným tmavým obočím a hnedými očami, ktoré na fotkách pôsobili sýtejšie ako v skutočnosti. Na základe fotiek som Katkinu farebnosť odhadovala na zimnú, ale keď prišla, bolo vidieť že jej oči nie sú až také výrazné svojou sýtosťou, ako skôr zlatistosťou. V úvodnom rozhovore mi Katka povedala, že si myslí že patrí medzi zimné typy (odhadovala sa na kontrastnú zimu) a ja som bola veľmi zvedavá, čo zistíme. V Katkinej tvári bola totiž prítomná i istá miera kontrastu, i teplo, i dávka sýtosti.

Keď sme vlasy a oblečenie Katky zakryli, jej oči vyzerali ako zlato-hnedé, alebo medovo-hnedé a tvár vyzerala veľmi hrejivo. Podotkla som, že by som nevylúčila ani teplý jesenný typ a začali sme so šatkovou metódou. Už prvá dvojica šatiek ukázala, že Katka určite nie je zimným typom, pretože v teplých pigmentoch jej tvár doslova ožívala a krásne sa prejasňovala, zatiaľ čo v chladných vyzerala odmerane, tvrdšie a staršie. Katka bola z tohto zistenia úplne šokovaná a videla som na nej, že potrebuje túto informáciu trochu „stráviť“, aby sa mohla sústrediť na pokračovanie šatkového testu.

Potvrdil sa teplý jesenný typ – Katka vyzerala najlepšie v stredne tmavých až mierne tmavších, živých, výrazne teplých farbách. Ako mi sama povedala, veľmi ju toto zistenie zaskočilo, pretože svoje tmavé (takmer až čierne) vlasy vždy považovala za výrazne chladné a teplé pigmenty vo svojich očiach si uvedomila až keď kompletovala fotografie ku konzultácii. 90% percent jej šatníka tvoria práve zimné farby – chladná červená, čierna, biela a pod.

I pri líčení sa ukázalo, aká hrejivá a zlatistá je Katkina farebnosť. Katka bola zvyknutá používať na oči chladné biele a kakaovo-hnedé očné tiene v kombinácii s malinovočerveným rúžom, preto keď sme jej tvár nalíčili teplými odtieňmi zlato-béžovej, zlatistej hnedej a čokoládovej a na líca i pery naniesli teplý odtieň lícenky a rúžu, jej tvár vyzerala úplne inak – živo, sviežo, jemne, zlatisto, jednoducho krásne. Katka sa v novom líčení cítila veľmi dobre a ako sama povedala, neverila, že môže mať také výrazné oči, pretože vždy boli dominantou jej tváre skôr výrazné tmavé vlasy.

ilustračné foto: Kate Mara

Posúdiť vlastnú farebnosť je často dosť ťažké, pretože málokto z nás sa dokáže na seba pozrieť úplne objektívne. Často sme ovplyvnení rôznymi faktormi a mätúce môžu byť i reakcie okolia. Už viac krát som pri konzultácii od klietky počula otázku, ako je možné, že ľudia jej chvália určité oblečenie, aj keď nie je v jej ideálnych farbách.
Tu si treba uvedomiť, že ľudia okolo nás nás vidia globálne – vnímajú nás ako celok, vnímajú nielen farby, ale i strih, štýl, materiál a štruktúru oblečenia, ktoré máme na sebe. Tieto parametre vytvárajú celkový efekt, ktorý s našou tvárou, postavou a osobnosťou ladí viac, alebo menej.

Preto ak napríklad často nosíte čiernu, alebo iné neutrálne farby, nie je vôbec zvláštne, ak ľudia reagujú pozitívne na vaše červené šaty, aj v prípade že odtieň nemá ideálne farebné vlastnosti. V porovnaní s čiernou, alebo inou neutrálnou farbou totiž na okolie pôsobíte oveľa pozitívnejšie, dynamickejšie a sebavedomejšie. Podobná situácie môže nastať, ak si oblečiete strih, ktorý vám perfektne sadne, zatiaľ čo predtým ste nosili oblečenie v ktorom vaša postava nevynikla, alebo bola deformovaná. Alebo ak sa oblečiete viac žensky, a dovtedy ste chodili len v džínsoch a tričku atď..

Stalo sa i vám, že ste dostali komplimenty za oblečenie, ktoré nezodpovedalo vašej farebnosti? Dokážete odhadnúť, či to bolo strihom, farebnejším odtieňom, štýlom, materiálom, alebo vzorom? Ak máte chuť, podeľte sa o svoje skúsenosti v diskusii.
Katke držím palce, aby sa jej úspešne podarilo postupne pretepliť svoj zimný šatník a želám jej veľa skvelých pocitov v jesenných farbách!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top