skip to Main Content


V dnešnom príspevku chcem popísať zaujímavú farebnosť Jolanky. Jej netradične sfarbená tvár naznačovala, že nepôjde o „učebnicový“ prípad. Jolanka sa pred konzultáciou o svojej farebnosti radila i na Fóre a väčšina ľudí odhadovala, že patrí medzi tlmené jesenné typy. V skutočnosti je jej farebnosť iná a ak vás zaujíma aká, čítajte ďalej.

ilustračné foto: Marcia Cross

Jolanka je mladá, 21-ročná študentka. Jej fotografie naznačovali prevahu teplých pigmentov, ale keď som ju uvidela reálne, jej tvár vyzerala trochu inak ako na fotkách. Farba i vyžarovanie očí boli rovnaké – Jolanka má krásne zelené oči, ktoré pôsobia dosť teplým dojmom. Prirodzená farba vlasov je neutrálna až mierne teplá, nie je výrazne teplá. Tvár pôsobila veľmi jemným, skoro až jarným dojmom a tento efekt vytvárala najmä bledá pokožka. Najväčšou záhadou bolo obočie, ktoré má Jolanka dosť tmavé a pri bežnom interiérovom svetle pôsobilo až chladným, popolavým dojmom (avšak ako mi Jolanka spomínala, na slnku hádže mierne teplé odlesky).

Pri vizuálnom odhadovaní farebnosti sme vylúčili kontrastné, chladné, tmavé i svetlé typy. Do úvahy pripadali tlmené a teplé typy a tak sme sa pustili do šatkovej metódy. Tá rýchlo presne odhalila, čo tvár Jolanky potrebuje. Dominantnou farebnou vlastnosťou je výrazná farebná teplota. V chladných a neutrálnych farbách tvár Jolanky vykazovala rôzne negatívne efekty – smutný, starší, fádny dojem. Pri porovnávaní teplých jesenných a teplých jarných farieb sa ukázalo, že Jolanka nie je úplne typickou predstaviteľkou teplej jesene, pretože potrebuje o niečo jasnejšie a svetlejšie farby, nie však až také jasné a žiarivé ako je to typické pre jar. Jolanka patrí k teplému jesennému typu, ktorý má blízko k teplému jarnému typu a jej farebnosť je dosť podobná farebnosti Marcie Cross.

Niektoré farebné typy vyzerajú dobre vo farbách, ktoré im nadelila príroda, iné tváre zažiaria ešte viac keď sa im farebne trochu pomôže. Platí to najmä v prípadoch, že tvár si vyžaduje väčšiu mieru farebnosti. Jolanka je práve takýmto prípadom – jej netypické obočie potrebuje dodať štipku teplých pigmentov líčením a jej vlasom veľmi prospieva, keď sa z pôvodnej neutrálnej plavej v tmavosti 7 posunú do výrazne teplých a farebných odtieňov – zlatých, alebo medených. Podobne ako pri Marcii Cross.

Jolanka inštinktívne vyhľadáva teplé farby oblečenia i vlasov, občas však siaha i po tlmených odtieňoch. Na konzultáciu prišla v bledom tričku teplej béžovej farby, kabáte v odtieni teal a podobne ladenom šále. Vymysleli sme spôsob, ako kombinácii oddať viac tepla, farebnosti a živosti.

Ste podobným prípadom ako Jolanka a myslíte si, že Vaša farebnosť je niekde medzi dvoma typmi? Skúste svoju primárnu farebnú vlastnosť odhadnúť – riaďte sa pritom inštinktom (ktorý často veľmi dobre funguje), nápomocné môžu byť i spontánne reakcie okolia, prípadne sa poraďte.
Jolanke želám všetko dobré a veľa radosti pri objavovaní zaujímavých kombinácií jej ideálnych teplých farieb!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top