skip to Main Content
V dnešnom príspevku by som sa s vami rada podelila o svoje dojmy z konzultácií so 69-ročnou pani Evkou. Úplne ma nadchlo, aká aktívna a atraktívna môže byť žena v jej veku. Evka absolvovala všetky tri konzultácie a v pokračovaní článku nájdete podrobnosti.

ilustračné foto: visualphotos.com

Konzultácie si pani Evka rozdelila na dva dni a počas prvého dňa sme sa
venovali farebnosti. Bola som prekvapená, koľko toho o farbách vie a
vďaka tomu sme teóriu prešli veľmi rýchlo a pustili sa do šatkovej
metódy.
Vlasy pani Evky sú premelírované odfarbením pramienkov, jej pleť pôsobí neutrálnym dojmom a jej oči, ktoré v mladšom veku boli tmavšie hnedé, sú teraz zmesou hnedej, zelenej a sivej.

Pani Evka mi pred konzultáciou napísala, že sa cíti najlepšie v tlmených farbách a že by si na seba nedala žiadnu výraznú, čistú farbu. Problém mala najmä s určením toho, či sú pre ňu lepšie chladnejšie, alebo teplejšie tlmené odtiene farieb.

I na konzultáciu prišla Evka v tlmenej farbe, mala na sebe modrý top s bielym zdobením, na tope mala tmavo-šedé sako a celok bol doplnený modrým šálom. Keď si vyzliekla tmavé sako, bolo jasné, že modrý tlmený top jej veľmi pristane a sama povedala, že patrí medzi najobľúbenejšie kúsky jej šatníka a cíti sa v ňom výborne.

ilustračné foto: polyvore.com

Pri skúmaní farebnej teploty tváre pani Evky sa ukázalo, že najlepšie sú mierne chladné farby. Vo výrazne teplých farbách nevyzerala úplne dobre, ale ani príliš chladné neboli ideálne. Potvrdila sa neutrálnosť s miernou prevahou chladných pigmentov – pani Evka patrí medzi tlmené letné typy. Zistili sme, že nevyzerá zle ani v mierne teplých farbách, podmienkou je však dostatočná miera tlmenosti. Všetky čistejšie a sviežejšie odtiene farebne prebíjali tvár pani Evky.

Pani Evka inštinktívne siaha práve po tlmených odtieňoch farieb, vo väčšine prípadov však po menej farebných, ktoré môžu pôsobiť trochu fádne. Preto sme si ukázali, akými farbami oblečenia či doplnkov možno tieto málo farebné (skoro až neutrálne) odtiene zvýrazniť.

Pri ukážkach kombinácií ideálnych farieb pani Evka skonštatovala, že by mohla byť menej opatrná a bolo by fajn zaradiť do šatníka trochu viac farieb. O to viac ma potešilo, keď na nasledujúcu konzultáciu prišla v novom tričku. Malo tlmenú ružovú farbu a odtieň výborne ladil s jej tvárou. Kombinácia s džínsovým kostýmom vyzerala veľmi dobre – sviežo a mladistvo. Ďalším milým prekvapením bolo to, že pani Evka si sama nafarbila svoje vlasy tak, že ich mierne stmavila (v príliš bledom odtieni sa jej tvár trochu strácala) a pritom zachovala tlmenosť i farebnú teplotu.

Pri hľadaní ideálnych strihov pre postavu pani Evky sme zohľadnili jej telesný tvar i štylistický typ. Jej postava má tvar čaše, čo znamená že horná polovica tela pôsobí popri spodnej objemnejšie. Jej prsia sú väčšie a ak pani Evka priberie, tuk sa jej usádza najmä v oblasti bruška. Výborne vyzerajú jej štíhle boky a dlhé nohy.

Evka na konzultáciu priniesla niekoľko odevov zo svojho šatníka, pri ktorých váhala, či sú pre jej postavu vhodné. Postupne sme všetky prešli a ukázalo sa že všetky sú vhodné, aj keď pri niektorých je potrebné dôkladne a premyslene voliť farby a strihy oblečenia, s ktorým tieto kúsky skombinuje.

Keď Evka vytiahla z tašky kakaovo hnedý kardigán so zvlnenými prednými okrajmi, posťažovala sa, že ho má už rok v skrini a nevie ako ho má nosiť, pretože má pocit, že jej pridáva objem. Zvlnené okraje naozaj robili jej prsia a aj celý trup objemnejšími, spodný okraj zbytočne pridával optické kilogramy jej štíhlym bokom. Stačilo však málo – zvlnené okraje sme prehli dovnútra a vytvorili sme tak hladký okraj. Spodné cípy kardigánu sme uviazali v rovine bokov na uzol a celkový dojem bol úžasný. Horná časť postavy bola zoštíhlená, kombinácia farieb krásne ladila s tvárou a uviazanie spolu s užším strihom nohavíc nechali vyniknúť krásne boky a nohy (na ilustračnom obrázku uviazanie chýba). Tento outfit ubral pani Evke 20 rokov veku, bez toho že by vyvolával dojem „chcela staršia mladou byť“.

Voľne splývajúce topy, v spodnej časti dole nariasené do širšieho okraja, sú pre postavu pani Evky veľmi vhodné i preto, že jej štylistická podstata je ležérno – nekonvenčná. Ukryjú prípadné tukové vankúšiky na brušku, zvýraznia štíhle boky a v prípade že majú malý výstrih, je vhodné doplniť ich dlhším náhrdelníkom. Skúsili sme dlhšie i kratšie náhrdelníky a pani Evka si vybrala niekoľko kúskov, ktoré ladili s jej postavou i štýlom.

Pre problém s citlivosťou očí, naniesli sme pri líčení len malé množstvo kakaovo-hnedého očného tieňa na prehĺbenie pohľadu. Sústredili sme sa najmä na perfektné zjednotenie pleti make-upom a zvýraznenie lícnych kostí lícenkou. Evka má vo svojej zbierke 4 lícenky, všetky vo vhodných tlmených odtieňoch, ktoré ideálne rozjasňujú jej tvár. Na záver sme použili rúž v ceruzke NYX 721 – Soft Fuchsia, ktorý líčenie vhodne doplnil.

Stretnutie s príjemnou a komunikatívnou pani Evkou bolo pre mňa zážitkom a povedala som jej, že ak by som ja vo veku 69 rokov vyzerala tak ako ona, bola by som veľmi šťastná. Nie je to len v tom ako vyzerá, ale rovnako aj v tom, ako pôsobí na svoje okolie, aký má životný postoj a aká je aktívna. Evka je potvrdením faktu, že vek nie je prekážkou toho aby žena vyzerala príťažlivo. I žena vo vyššom veku môže byť atraktívna a preto by sme sa mali o seba starať celý život. Upravená žena dáva okoliu najavo svoje sebavedomie, vysiela pozitívne signály o tom že sa má rada a že ju život teší. Prirodzenou reakciou okolia je potom obdiv a úcta, a tie si zaslúži i pani Evka.

Nie je správne, ak si žena vo vyššom veku povie, že na nej už nezáleží, že ona už nič nepotrebuje a že nemá dôvody starať sa o seba a aktívne žiť. Práve naopak – čím je žena staršia, tým viac by sa mala starať, pretože v mladšom veku nie je vôbec ťažké vyzerať dobre, mladosť je krásna sama o sebe.

Stretli ste sa aj vy so ženou vo vyššom veku, pri ktorej ste si povedali, že takto by ste chceli v danom veku vyzerať, alebo pôsobiť aj vy? Inšpiruje vás vo vašom okolí niekto takýmto spôsobom? Súhlasíte s názorom, že upravená žena má viac úcty ako žena ktorej je jedno ako vyzerá? Čo si myslíte o ženách, ktoré s vekom bojujú s pomocou plastických chirurgov? Ktorá známa tvár podľa vás starne s gráciou? Ak máte chuť, podeľte sa o svoje dojmy, názory a skúsenosti v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top