skip to Main Content
Nedávnej konzultácie „Určenia farebného typu“ zúčastnili naraz 3 klientky. Vzájomne sa poznali, takže sme spolu strávili príjemné predpoludnie a oni mali možnosť navzájom pozorovať ako ich tvár reaguje na farby. Konzultácia bola zaujímavá i preto, že jedna z klientiek na prvý pohľad vyzerala ako tmavá zima, prípadne tlmené leto a pri šatkovom teste sa ukázalo že patrí medzi chladné zimné typy.
 

Oľga mi pred konzultáciou poslala fotografie. V dotazníku spomenula, že už absolvovala určenie farebného typu, na ktorom ju zaradili k letným typom. Boli jej odporučené chladné a jemné farby. Na fotografiách som videla hnedookú ženu, avšak určiť mieru kontrastu jej tváre nebolo len na základe fotografií možné. Oľga sa dlhšiu dobu štylizovala do farebnosti tlmeného leta a jej šatník tomu zodpovedal. Sama však cítila že letné farby nie sú nič pre ňu. Chcela spoznať tonálny farebný systém, rovnako ako pochopiť svoju farebnosť.

Pri osobnom kontakte som Oľge povedala, že len pohľadom nedokážem jej farebný typ určiť.

Po zakrytí vlasov a oblečenia neutrálnou bielou farbou sme overili, že Oľga naozaj potrebuje chladné farby. Ukázalo sa, že jej tvár žiariva najviac vo výrazne chladných zimných farbách. 

Nie každá tvár, ktorá má chladnejšiu farebnosť a tmavé hnedé oči musí automaticky patriť medzi tmavé zimné typy. Rozhodujúce je tu určiť presnú farebnú teplotu tváre a mieru tmavosti ideálnych farieb. Chladná zima sa vo väčšine prípadov všeobecne opisuje ako modrooká a tmavovlasá. Je však naozaj pravdou, že každý farebný typ môže mať každú farbu očí, záleží však od ich miery kontrastu, farebnej teploty a tmavosti. 

Každý z nás má v tvári namiešané určité farebné vlastnosti a nie vždy je jednoduché pohľadom určiť jeho farebný typ, najmä v prípade že farebnosť tváre nie je práve „učebnicová“. Prvý pohľad môže farebnosť človeka skresľovať, najmä ak nenosí ideálnu farbu líčenia, vlasov či oblečenia. A vtedy je dôležitý a rozhodujúci šatkový test.

Veľa ľudí (dokonca i vizážistov a stylistov) výber vhodných farieb podceňuje a ich „argumentom“ je veta že každý predsa môže nosiť každú farbu. Pri Oľge sa ukázalo, že nosenie letných farieb na základe jej nesprávneho zaradenia do letného typu, nebolo ideálne a zbytočne ju robilo fádnou a nevýraznou. V zimných farbách Oľgina tvár zrazu ožila a vyzerala mladšie, jasnejšie, dynamickejšie a žiarivejšie.
 

Určenie farebnosti človeka je zaujímavým bádaním. Variabilnosť farebnosti ľudí, fakt že žiadne dve osoby na svete nemajú v tvári presne rovnaké farebné vlastnosti je tým, čo robí túto oblasť vzrušujúcou. Pre mňa určite. 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top