skip to Main Content


V dnešnom príspevku z praxe chcem spomenúť zaujímavú konzultáciu s dvojicou kamarátok Evkou a Gabikou, ktoré obe patria medzi jesenné farebné typy.


ilustračné foto: Gisele Bundchen, Sandra Bullock

Keď sme sa stretli, mala som pred sebou dve veľmi príjemné mladé ženy. Na prvý dojem farebne pôsobila každá z nich úplne inak. Evkine vlasy i pleť vyžarovali veľmi veľa tepla, Evka má podobný typ pleti, ako niektoré výrazne teplé jesenné typy. Má pehy, ktoré miestami vytvárajú zlatisto sfarbené plôšky a vlasy, ktoré i pri nafarbení neutrálnym odtieňom majú tendenciu vymývať sa do teplejších tónov. Oči Evky sú faktorom, ktorý prepája jesenné prvky v jej tvári s letnou farebnosťou – Evkina farebnosť je tlmená jesenná a potvrdila to i šatková metóda. Farebne je veľmi podobná napríklad Gisele Bundchen.

Pleť Gabiky, sediacej vedľa Evky, pôsobila bledším, žiarivejším a menej teplým dojmom. Gabikine tmavo-hnedé oči pôsobili sýtym dojmom, ale zosvetlené vlasy, premelírované chladnými pramienkami, dodávali jej tvári viac tlmenosti a efekt chladu, podobne ako je tomu na úvodnej fotografii Sandry Bullock. K tlmenému vyžarovaniu Gabikinej tváre prispela i jej šatka s výrazne tlmeným základom.

Po zakrytí zosvetlených vlasov a oblečenia tvár Gabiky začala zrazu pôsobiť úplne inak – jej oči dostali silu, tmavosť a sýtosť. Prevaha chladných pigmentov sa nepotvrdila, Gabika vyzerala oveľa lepšie v mierne teplých farbách a ukázalo sa, že vyzerá najlepšie v sýtych, tmavých jesenných farbách, rovnako ako Sandra Bullock. Obe patria k tmavým jesenným typom.

Evka svoj farebný typ odhadla správne a skonštatovala, že mnohé veci
konečne pochopila. Plánuje do svojho šatníka zaradiť i jemné svetlé jesenné farby, ktorými môže perfektne osviežovať a odľahčovať tmavé odtiene,
ktorých má v šatníku dosť. Bude to skvelé, pretože Evka patrí medzi svetlý podtyp
tlmenej jesene, ktorému nelichotia príliš sýte a ťažké farby. I preto som jej odporučila mierne zosvetliť a veľmi jemne zneutralizovať farbu vlasov – budú tak pôsobiť ešte sviežejším dojmom.

U Gabiky bolo pozoruhodné to, ako veľmi dokázala nevhodná farba vlasov zmeniť celkové farebné vyžarovanie jej tváre. Efekt nevýraznosti a fádnosti, ktoré pri jej tvári vytvárali tlmené, nevýrazné farby šatiek bol neprehliadnuteľný a podobne pôsobili i jej zosvetlené a „ochladené“ vlasy.

Gabika mi spomínala, že keď nosila tmavšiu farbu vlasov, cítila sa staršia. Nevidela som odtieň, preto o príčinách môžem len špekulovať. Dôvodom mohla byť nevhodná farebná teplota tmavých vlasov – ak nemali primerané množstvo teplých pigmentov, jej tvár naozaj mohla vyzerať tvrdo, alebo staršie. Ďalším dôvodom mohli byť i farby oblečenia, ktoré Gabika k tmavým vlasom nosila – kombinácia sýtosti vo vlasoch, žiarivosti očí a tlmenej farby oblečenia či líčenia nie je ideálna a môže vyvolávať dojem fádnosti, nevýraznosti, či únavy.

Vzniká tak začarovaný kruh, ktorý som na blogu už spomínala – nevhodnej farbe vlasov sa žena snaží prispôsobovať farby svojho oblečenia a výsledok preto nemôže byť ideálny. Gabika bola výsledkom konzultácie dosť zaskočená a som zvedavá, či sa rozhodne pre návrat k svojej prirodzenej farbe vlasov, ktorý by jej veľmi prospel.

Želám týmto dvom sympatickým mladým ženám veľa radosti, sebavedomia a skvelých pocitov zo seba pri objavovaní svojich farieb a ich kombinácií!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top