skip to Main Content
Vzory A Farebný Kontrast
Séria: Kontrast

V teplejších mesiacoch roka siahame po vzoroch častejšie ako inokedy. Častou otázkou mojich klientiek je to, ako ich vyberať – je lepšie siahnuť po odtieňoch jednej farby, alebo radšej po vzore zostavenom z 2-3 rôznych farieb? Na blogu nájdete o vzoroch viacero článkov a v tom dnešnom sa pozrieme výber vzorov z hľadiska miery ich živosti a výraznosti. Ak teda máte radi vzory, ale pri ich výbere váhate, čítajte ďalej.

Ak poznáte farebný kontrast svojej tváre, viete i to, aký spôsob kombinovania farieb na oblečení je pre vašu tvár ideálny. Ak si nie ste istá, o rôznych spôsoboch kombinovania farieb nájdete na blogu sériu článkov. Pri výbere farieb vo vzore sa stačí riadiť rovnakými odporúčaniami ako pri kombinovaní farieb odevov.

Ak vám najviac sedia neutrálne farby, alebo monochromatické kombinácie, siahajte po vzoroch zostavených v týchto farebných schémach. Ak máte radi neutrálne farby, hľadajte napríklad vzory pozostávajúce z odtieňov hnedej a béžovej, alebo šedej a bielej. Ak chcete pôsobiť farebnejšie, siahajte po monochromatických vzoroch, ktoré sú zostavené z rôzne tmavých odtieňov jednej farby.

colour contrast pattern low

V prípade, že vám najviac pristanú analogické farebné kombinácie, hľadajte vzory, ktoré pozostávajú z farieb, ktoré sú na farebnom kruhu blízko seba.

colour contrast pattern medium

Ak vašej farebnosti najviac lichotia triadické, alebo komplementárne kombinácie farieb, hľadajte vzory s farbami, ktoré sú na farebnom kruhu ďalej od seba.

colour contrast pattern high

Vo všeobecnosti platí, že čím viac sú farby vo vzore vzdialené od seba na farebnom kruhu, tým pestrejšie, farebnejšie a živšie vzor pôsobí. Čím sú bližšie, tým pokojnejšie a menej výrazne vzor pôsobí. Na nasledujúcej koláži je rovnaký vzor v rôznych farebných kombináciách. Všimnite si, ako použité farby ovplyvňujú mieru jeho živosti a výraznosti.

Colour contrast patterns

Ak má človek v tvári nízky tmavostný kontrast a oblečie si pestrofarebný vzor, výsledok nie je ideálny. A naopak – ak je farebný kontrast tváre vyšší, vo vzoroch s nízkym farebným kontrastom bude daná osoba pôsobiť fádne a preto je dobré celok “dotiahnuť” líčením, či doplnkami.

Prečítajte si aj
Celebrity a farby - čierna farba a svetlý typ

Na príkladoch známych tvárí vo vzorovanom oblečení je tiež vidieť, ako vplýva miera farebného kontrastu na celkový dojem zo vzoru.

kolaz vzory celebs

Aký farebný kontrast na vzoroch preferujete? Vaše reakcie sú vítané v diskusii!

Back To Top