skip to Main Content
Vlastnosti farieb
1. Ako odhadnúť farebnú teplotu
2. Vlastnosti farieb – Farebná teplota
3. Ako kombinácia farieb ovplyvňuje to ako pôsobia jednotlivé farby
4. Vlastnosti farieb – čistota
5. Vlastnosti farieb – tmavosť

Tmavosť oblečenia má (podobne ako farebná teplota a čistota) vplyv na to, či vo svojom oblečení vyzeráte dobre, alebo nie. Tmavosť je jednou z 3 základných vlastností farieb a preto sa ju neoplatí pri vytváraní vašich outfitov ignorovať. Ak chcete vedieť, akú tmavosť vyberať pre svoje outfity a akú chybu robí väčšina žien, prečítajte si dnešný článok.


Čo je tmavosť

Tmavosť farby je daná tým, koľko bielej, alebo čiernej daná farba obsahuje. Čím viac bielej v danej farbe cítite, tým je svetlejšia. A naopak – čím viac čiernej má daná farba v sebe, tým sýtejšie, tmavšie pôsobí.


Najčastejšia chyba

Robila som ju kedysi aj ja :-) a stretávam sa s ňou stále. Ide o presvedčenie, že keď máte tmavšie sfarbenú tvár, mali by ste to „vyvážiť“ tým, že budete nosiť svetlejšie outfity. Alebo naopak – veľa žien si myslí, že ak je ich tvár svetlá, mali by svoju svetlosť kompenzovať tmavými farbami oblečenia.

Pritom je to presne naopak – ak na oblečení napodobníte prirodzenú tmavosť vašej tváre, budete vyzerať oveľa lepšie, ako keď nosíte opačnú tmavosť.

Dá sa to jednoducho odôvodniť. Ak je tmavosť vašej tváre úplne odlišná od tmavosti vášho oblečenia, výsledkom je, že medzi nimi nie je žiadne prepojenie. Nič čo by potvrdzovalo, že vaše telo patrí k vašej hlave.


Teória v praxi

Nasledujúca koláž, na ktorej je Meghan Markle (snúbenica princa Harryho), je ukážkou toho, že vhodne zvolená celková tmavosť outfitu je dosť dôležitá. Na fotke vľavo má Meghan v outfite všetko v svetlých farbách. Jej tvár je však sýtejšie sfarbená, preto ak ku svetlým farbám pridá i niečo tmavšie, výsledok je oveľa lepší.

Meghan Markle, zdroj foto: Pinterest

V prípade, ak má Meghan na sebe jednu farbu na veľkej ploche, je tiež lepšie, ak je daná farba sýtejšia a nie svetlá.

Meghan Markle, zdroj foto zľava doprava: Harper’s BazaarElle, hellomagazine.com

Pozn.: Mimochodom, ak vás zaujíma farebnosť Meghan, je jesenná. V chladných farbách nevyzerá tak dobre, ako v teplých, sýtejších.


Čo ak je vaša tvár svetlá

Ak ste opačným prípadom ako Meghan a vaša tvár je svetlejšia, vyhnite sa noseniu tmavých outfitov. Nielen, že v nich nebudete vyzerať harmonicky, vašu tvár naviac nebude popri záplave tmavých farieb veľmi vidieť.

Bude ešte viac bledá a nevýrazná a budete mať potrebu viac sa líčiť. Ak zvolíte tmavé líčenie, pridá vašej tvári tvrdosť. Dostanete sa do začarovaného kruhu.


Patríte medzi ženy, ktoré sa snažia kompenzovať tmavosť, alebo svetlosť svojej tváre opačnou tmavosťou oblečenia? Vnímate, ako tmavosť vašich outfitov vplýva na to, ako v nich vyzeráte? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top