skip to Main Content
Námet na dnešný príspevok som dostala od Stanky: „Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je možné napísať niečo o móde alebo štýle, keď je žena potetovaná. Ja osobne tetovanie zbožňujem a mám ich a niekedy mi dá zabrať vhodne sa obliecť na danú príležitosť… potrebovala by som niečo ako inšpiráciu, radu, usmernenie… a rada by som sa dozvedieť, čo si o tom myslia ostatní. Ďakujem Stanka.“


 

Stanke som napísala, že túto tému by som mohla spracovať a pýtala som sa jej na to, na akých miestach tela má tetovanie a aké sú dôvody toho, že si tetovanie necháva robiť. Bohužiaľ sa mi už neozvala a tak som sa rozhodla, že dnešný príspevok bude najmä prieskumom vašich názorov. Keď som hľadala známe tváre, ktoré tetovanie majú, bola som celkom prekvapená, koľko ich je. Výrazné a celoplošné tetovanie ich však nemá tak veľa, ako menšie, drobné tetovanie.


 

Tetovaním je označovený proces, kedy sa pod kožu človeka nanáša ihlou farbivo. Ľudia sa preň rozhodujú najmä z estetických, kozmetických, alebo náboženských dôvodov. Chcú pomocou neho niekam patriť, nejako vyzerať, alebo prejaviť svoj svetonázor. 

Klasické tetovanie si človek zvyčajne dáva robiť preto, že ním chce prejaviť svoju individualitu, svetonázor, alebo mať na tele symbol, ktorý je pre neho dôležitý. To, ako bude tetovanie pôsobiť, záleži najmä od toho, aký motív a na aké miesto si necháme vytetovať. Môžeme si ho nechať urobiť na miesto, ktoré je pre naše okolie oblečením vždy kryté, a vidí ho iba náš partner, pretože sa nachádza na miestach, ktoré bežne nenosíme obnažené. Alebo môžeme mať tetovanie na mieste, ktoré je viditeľné takmer vždy – krk, ruky, nohy a vtedy záleží, či je malé alebo veľké a aký efekt vyvoláva vzor tetovania. Rôzne kvety, ornamenty a symboly menšej veľkosti pôsobia vždy jemnejšie ako veľké motívy nápisov, tvárí, zvierat a pod.

Voči klasickému tetovaniu, napriek tomu, že v dnešnej dobe je populárnejšie ako kedykoľvek predtým, existujú predsudky. Najmä v prípade že je na viditeľnom mieste. Tetovanie je v mysliach niektorých ľudí spájané s revoltou, kriminalitou a môže preto znižovať profesionalitu alebo vierohodnosť človeka.  

Okrem klasického tetovania, ktoré je stále a na celý život, existuje i tetovanie hennou. Toto je bezbolestné, vydrží len niekoľko dní a preto môže byť napr. zaujímavým suvenírom z dovolenky, z ktorého sa pár dní budeme tešiť, alebo prípomienkou nejakej zaujímavej udalosti v živote, ktorej doznievanie si takto o pár dní predĺžime.

Pokiaľ ide o obliekanie a štýl, tetovanie sa najviac hodí k ležérnemu, bohémskemu a nekonvenčnému štýlu. Dosť ťažko sa dá zapracovať do klasického štýlu. Žena, ktorá si v mladom veku, kedy sa oblieka ležérne, športovo, alebo chce dať oblečením najavo svoj názor alebo príslušnosť k nejakej skupine, nechá urobiť trvalé tetovanie na viditeľné miesto, môže mať neskôr problém zosúladiť tetovanie so zmenou svojho šatníka, ktorá prichádza s vekom, alebo pracovným zaradením. V tom prípade je vhodné nosiť oblečenie, ktoré tetovanie ukryje a je to dôležitejšie tým viac, čím viac seriózne alebo elegantne potrebuje pôsobiť.

Tak ako výrazné, veľkoplošné tetovanie môže náš výzor zdrsniť, alebo urobiť viac „mužským“, malé, jemné tetovanie môže byť prvkom ktorý pritiahne pozornosť. Preto je ideálne ak ho máme na mieste, ktoré je peknou časťou našej postavy – štíhly členok, pekne formovaný krk, štíhle paže. V tom prípade nás tetovanie môže odlíšiť a zvýrazniť.

V súvislosti s líčením je známy tzv permanentný make-up, čo je mikropigmentácia vrchnej vrstvy kože. Pomocou špeciálneho kozmetického prístroja sa do vrchnej vrstvy kože pri lokálnej anestézii ihličkami vpichuje prírodný pigment. Ženy si takýmto tetovaním nechávajú zvýrazniť očné linky, pery, alebo obočie. Toto tetovanie má výdrž 3-5 rokov, do tejto doby pigment vybledne. Je vhodným riešením pre ženy ktoré sú alergické na kozmetiku, sú časovo vyťažené a potrebujú pôsobiť upravene, alebo majú estetické problémy.
 

Problémom permanentného make-upu môže byť to, že výsledok nemusí zodpovedať presne našej predstave. Človek ktorý nám ho robí môže mať iný názor na vhodný tvar, alebo hrúbku očnej linky, vhodný tvar obočia, alebo výraznosť kontúry pier, a preto výsledok môže byť pre nás rozčarovaním. Výsledok nemusí ladiť s našou farebnosťou, môže byť príliš kontrastný a preto môže vyzerať prehnane, alebo ťažko. Ďalšou nevýhodou môže byť fakt že, kontúry sú stále rovnaké a len ťažko si môžeme urobiť iné líčenie, sme teda odsúdené 3-5 rokov vyzerať každý deň podobne.

Pred pár dňami som mala na konzultácii klientku, ktorá má skúsenosť s vytetovanými očnými linkami. Nechala si urobiť hornú aj dolnú linku a ani po 7 rokoch jej linky nezmizli. Za tento čas síce trochu vybledli, ale aj zmenili svoju farbu – z pôvodnej čiernej sa stali šedé, ktoré sa pri okraji rozpíjajú na indigo modrú. Keďže klientkina farebnosť je tmavá, nie je to ideálne a preto sme pri líčení linku prekrývali hnedo-čiernou ceruzkou. Bolo potrebné trochu korigovať i tvar linky, pretože „chvostíky“ liniek (predĺženie liniek pri vonkajšom kútiku očí) za obdobie 7 rokov zmenili svoju polohu – mierne poklesli smerom dolu. Dôvodom je fakt, že pokožka v očnom okolí sa stala trochu menej elastickou a pevnou. Pri vokajšom kútiku očí sa „chvostíky“ liniek naviac rozdvojovali, predpokladám že farbivo pod pokožkou postupne preniklo i do okolia. Mierne sme skorigovali tvar liniek a prekrytie indigo farby hnedo-čiernou pomohlo vytvoriť prirodzenejší a sýtejší farebný dojem z očí.

Zaujíma ma aj váš názor a skúsenosti s permantným make-upom, či ho máte, či splnilo vaše očakávania alebo či by ste si ho dali urobiť v prípade že ho nemáte. Preto pripájam k článku anketu.

 

V diskusii môžete prejaviť svoj názor na klasické tetovanie tela, dočasné tetovanie henou i permanentný make-up. Páči sa vám? Ako na vás pôsobí na ženách? Máte tetovanie? Ak ho máte, aký druh máte a čo vás viedlo k tomu aby ste si ho nechali urobiť? Máte ho na viditeľnom mieste? Ľutujete toho alebo ste spokojná? 

  

 

 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top