skip to Main Content


Námet dnešného príspevku mi poslala Karolína: „Poslední dobou mě velmi zaujala herečka Rooney Mara. Zejména její dechberoucí transformace pro roli Lisbeth Salander. Přijde mi, že byť se vzdálila od své původní barevnosti, nynější styl ji sedí mnohem lépe. Možná někdy není na škodu nesnažit se být atraktivní a krásná za každou cenu :).

Samozrejme je možné, že se jedná jen o stylizaci kvůli propagaci
filmu, ale pak tedy klobouk dolů, jak se Rooney Mara do své role „vžila“.“
Rooney Mara (28) je známa najmä vďaka filmu „The Girl with the Dragon Tattoo“, z ktorého ju možno poznáte ako spomínanú 25-ročnú potetovanú hackerku Lisbeth Salander. Kvôli tomuto filmu sa tvár Rooney zmenila a v dnešnom príspevku sa pozrieme na to, ako sa vďaka tomu zmenilo jej celkové vyžarovanie.

Rooney Mara na fotkách z mladšieho obdobia života vyzerá veľmi jemne a dievčensky. Ťažko by ste v nej hľadali drsnú Lisbeth.

Pokiaľ ide o farebnosť Rooney, pôsobí výrazne chladným dojmom. Neutrálne a teplé farby vlasov, či líčenia jej tvári neprospievajú a dodávajú jej prvky usadlosti a menšej sviežosti.

Chladné farby vlasov, líčenia i oblečenia pôsobia lepšie – viac harmonizujú s jej pleťou i očami.

Pokiaľ ide o mieru kontrastu, tú je v prípade Rooney z fotiek dosť ťažké presne určiť. Jej oči na rôznych záberoch vyzerajú rôzne – na wallpaperoch a štylizovaných fotkách má Rooney viac žiarivé oči ako na ostatných fotkách. Nepodarilo sa mi zistiť, aká je prirodzená farba a tmavosť vlasov Rooney. Predpokladám, že farba jej očí je šedo-modrá, s malým dotykom zelenej, v každom prípade pôsobia dosť chladným dojmom, rovnako ako jej pleť. Chladnosť je jej dominantnou farebnou vlastnosťou.
Predpokladám, že miera kontrastu v jej tvári je v strednej úrovni. Rooney vyzerá veľmi prirodzene v polohe chladného leta a v letných farbách líčenia, vlasov a oblečenia vynikne viac jej jemnosť.

Ak sa farbou oblečenia, vlasov, či líčením mierne zvýši kontrast a tmavosť a zachová sa chladný podtón, štylizácia do chladnej zimy tiež nevyzerá zle.

Nesmie sa to však prehnať. Rooney sa občas (zrejme vplyvom úlohy Lisbeth) na verejnosti objavuje
štylizovaná i do podoby tmavej zimy. Príliš tmavé farby líčenia, vlasov a
oblečenia sú však pre ňu už moc ťažké, preto táto štylizácia
nevyzerá úplne prirodzene a robí tvár Rooney tvrdšou, staršou a menej jemnou.

 
Rooney je príkladom toho, že ak je dominantnou vlastnosťou tváre chladnosť, potom je možné s mierou kontrastu a tmavosti mierne manipulovať (najmä ak je prirodzená miera kontrastu stredná). Preto sa môže napr. chladné leto vcelku úspešne štylizovať do polohy chladnej zimy a naopak, je však potrebné urobiť to s citom – tmavosť a kontrast upraviť primerane, tak aby výsledok pôsobil prirodzene a nie tvrdo, alebo naopak fádne.

V spomínanom filme má Rooney vlasy tmavej farby, ťažké líčenie očí, zosvetlené obočie, vlasy zastrihnuté v ostrých líniách – tieto prvky zvyšujú kontrast, vytvárajú nepokoj, nesúlad a preto robia tvár Rooney tvrdšou, ostrejšou, rebelskou. Myslím že práve o to šlo maskérom pri štylizácii Rooney do postavy Lisbeth a zámer sa skvele vydaril.

 
Keďže na webe nie je k dispozícii dostatok fotografií Rooney v rôznych farbách oblečenia, nie som si jej farebným typom 100% istá, aj keď svoj názor samozrejme mám. V ankete môžete prejaviť svoj názor na jej farebnosť vy – zaujíma ma, či podľa vás Rooney farebne patrí do leta, alebo do zimy. Ktorá Rooney sa vám viac páči – letná, jemnejšie sfarbená, alebo s tmavšou farbou vlasov a výrazným líčením? Myslíte si, že jej viac sedí jemná, dievčenská, elegantná štylistická poloha, alebo drsná, nezávislá, ostrá a tmavá?

Patríte i vy k ženám, ktoré vedome posúvajú hranice svojej farebnosti, alebo menia vplyvom farby vlasov a líčenia vyžarovanie svojej tváre? Čo si myslíte o štylizácii Rooney pre daný film? Diskusia je tu opäť pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top