skip to Main Content
Tehotenstvo a materstvo
1. Móda, tipy, triky – Tehotenské oblečenie
2. Celebrity a tvar postavy – Kim Kardashian a tehotenské oblečenie
3. Tehotenské oblečenie 2
4. Ako sa obliecť zaujímavo počas materskej dovolenky
5. Ako vybrať nosič na dieťa

Príjemný letný deň želám všetkým svojim milým čitateľom a po krátkej prestávke sa hlásim s novým článkom. Námet mi poslala Janka a článok bude pokračovaním staršieho článku o tehotenskom oblečení.

ilustračné foto: Keira Knightley

„Milá paní Beátko, procházela jsem co nejvíce starších článků, ale
nikde jsem nenarazila na téma „Vhodné společenské oblečení pro těhotné“.
Čekají mě koncerty a jiné akce a už na mě začíná být „jiný stav“ znát.
Pokud by šlo jen o „cizí“ akce, na které bych se šla podívat, tolik bych
to neřešila. Ale když to budou moje vlastní akce, ráda bych působila
vkusně a přitom dostatečně slavnostně. Přemýšlím, jaké střihy by byly
nejvhodnější a jaké naopak naprosto nevhodné. Pokud byste měla nějaké
tipy, uvítám článek či aspoň zmínku. Děkuji a přeji Vám, ať načerpáte
hodně nových sil! Janka“

V uvedenom staršom článku nájdete základné informácie o tom, ako zohľadniť pri výbere oblečenia zmeny telesného tvaru a proporcií v tehotenstve, nespomína sa v ňom však spoločenské oblečenie. Ak teda podobne ako Janka premýšľate o šatách vhodných na spoločenské príležitosti, je dobré zvážiť najmä 2 faktory:

MIERU FORMÁLNOSTI – Šaty môžu obsahovať prvky, ktoré pôsobia viac slávnostne – zdobenie, lesk, kvalitné materiály, neutrálnejšie alebo jemnejšie farby, primerane tmavé farby, kvalitné spracovanie.

MIERU PRILIEHAVOSTI – Čím viac šaty obopnú bruško, tým menej slávnostne budú pôsobiť. Ideálne je voliť mierne priliehavé strihy a splývavé materiály, v ktorých bude bruško vidieť, ale nebude centrom pozornosti.

ČOMU SA VYHNÚŤ – Vyhnite sa príliš tesným strihom, príliš priehľadným materiálom, prílišnému množstvu odhalenej pokožky, jednoducho všetkému, čo môže vyvolávať lacný, alebo prehnaný dojem.

V období tehotenstva je dôležité nevzdať sa svojho štýlu a i na tehotenskom oblečení prejaviť seba a svoju osobnosť. Tehotenské spoločenské šaty môžu pôsobiť klasicky, ležérne, elegantne, dramaticky, či tvorivo, každý si môže vybrať podľa svojich preferencií a potrieb. V nasledujúcich kolážach nájdete rôzne štýly šiat na známych tvárach a iste uznáte, že i v období tehotenstva môže žena vyzerať krásne, žiarivo a pritom štýlovo a zaujímavo. Všimnite si, že na mnohých fotografiách je Keira Knightley, ktorej tehotenská garderóba bola veľmi vydarená a v období očakávania vyzerala veľmi pekne a žiarivo.


klasický štýl


elegantný štýl


romantický štýl


ležérny štýl


umelecký štýl

Janka očakáva druhý prírastok do rodiny v zime a pri prvom, ktoré čakala v lete, mala problém s opúchajúcimi nohami. Ako dodatok mi poslala ešte niekoľko informácií:
„Na běžný den je teď samozřejmě lákavá představa pletených šatů ke kolenům a k tomu leginy, jenže co když budu mít opět nehezky oteklé nohy – to by se celý dojem totálně shodil. A kdyby to tehdy bylo kvůli horkému počasí a tentokrát mi nohy zůstaly pěkné, tak je zase problém, že těhotenské leginy i teplé punčocháče mají hlavně v černé a šedivé barvě, což se mi moc nelíbí – já bych chtěla barevné, vzorované… A těhotenské svetříky i teplé šaty jsem taky na celém netu viděla hlavně v neutrálních a chladných barvách. Výběr je opravdu velice omezený. Nejhorší bude ovšem nějaký zimní teplý svrchník. Když jsem se dívala na e-shopy, tak těhotenské bundy jsou tak strašně drahé (nehledě na smutné barvy, svrchníky se dají doladit doplňky), že je mi líto dávat za něco na jedinou sezónu tolik peněz. A zase úplně rezignovat na vzhled a nosit oversized kabát po mamince a vypadat nikoli t ěhotně, ale obézně, mě taky neláká. Nezbývá, než doufat, že „nenarostu“ příliš moc a vejdu do svých větších kabátů, případně seženu něco vhodného v sekáčích…“

Súhlasím s tým, že výber je dosť obmedzený, ale to ako vyzerá oblečenie ako celok sa dá skvele doladiť doplnkami. Farebné zimné pančuchy sa dajú zakúpiť vo viacerých obchodoch a pletené šaty v neutrálnych farbách sa dajú krásne „rozsvietiť“ farebnými doplnkami. Ak budú nohy opúchať, vhodné budú skôr pančuchy alebo legíny v neutrálnej farbe a živšie farby blúz, topov, tuník, šatiek, čiapok, či doplnkov dokážu spôsobiť to, že na nohy nebude nikto hľadieť.

Do drahého tehotenského kabátu sa neoplatí investovať, najmä ak vieme, že ho už neskôr nebudeme nosiť. Možno by stálo za to, skúsiť pohľadať kabát v second-hande, alebo na webových bazároch. Niektoré ženy riešia problém tak, že nosia svoj bežný zimný kabát rozopnutý a pod neho si oblečú hrubší pulóver (ale to záleží od toho aká chladná je zima a koľko v tehotenstve pribrali).

Obdobie tehotenstva mnohým ženám prináša potrebu robiť v oblasti obliekania kompromisy, veď napokon ide o dočasný stav. Treba si uvedomiť, že to ako vyzeráme nie je len o šatách, ale veľký podiel má vnútorné vyžarovanie. Práve v období tehotenstva mnoho žien žiari viac ako zvyčajne a toto vyžarovanie zatieni i prípadné kompromisy vo vizáži, či opuchnuté nohy. Želám Janke príjemné obdobie čakania pôrod a veľa príjemných pocitov vo svojom oblečení.

Aké šaty ste v období tehotenstva nosili vy? Máte svoje overené triky, alebo tipy súvisiace s tehotenským šatníkom? Ak máte chuť, prispejte do diskusie?

Súvisiace články:
Tehotenské oblečenie
Ako obliecť postavu s krátkym pásom

Ako možno oblečenie štylisticky vyzdvihnúť, alebo „zhodiť“
Prečo je dôležité poznať svoj štylistický typ
Ako nepôsobiť prehnane
S čím ladiť farbu obuvi

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top