skip to Main Content
Dnešnú tému navrhla Petra: „Dobrý deň Beátka. Už dlho sledujem váš super blog a myslím si, že asi budem letným typom. Vidím že v šedej vôbec nevyzerám dobre a celkovo sa mi moc chladné farby nehodia. Neviem sa rozhodnúť medzi svetlým letom a svetlým tlmeným letom, preto Vás chcem poprosiť či by ste v nejakom článku nepopísali ako sa líšia. Ďakujem. Petra.“

vľavo Naomi Watts (svetlé leto), vpravo Jennifer Aniston (svetlý podtyp tlmeného leta)

Oba spomínané letné typy (svetlé leto i svetlý podtyp tlmeného leta) majú vo svojej farebnosti viac neutrality ako chladné leto. Znamená to, že vo výrazne chladných farbách nevyzerajú tak dobre, ako vo farbách, ktoré sú zmesou teplých a chladných pigmentov. Oba typy vyzerajú lepšie v ľahších, stredne tmavých až svetlejších farbách, avšak líšia sa mierou jasu.

Svetlé leto potrebuje viac jasné, sviežo pôsobiace pastely, zatiaľ čo svetlý podtyp tlmeného leta potrebuje vo svojich farbách i kvapku šedej, takže jeho farby pôsobia trochu sýtejšie a menej jasne ako farby svetlého leta.

K tejto téme si dovolím citovať i Danku, ktprá mi nedávno napísala: „Tento týden jsem si s rozpaky koupila tílko ve světlé šedomodré barvě, barvě, které bych si dřív v obchodě ani nevšimla, protože jsem podvědomě stále hledala něco veselejšího, co by mě oživilo.  Teď už jsem ale věděla, že by to měla být jedna z ideálních barev pro tlumené světlé léto. Jakmile jsem si tílko doma zkusila, užasla jsem. Konečně barva, ve které se má jemnost rozzářila!  Je to nádherný pocit.“

Na Dankinom príklade je vidieť, ako malá zmena čistoty farby môže prospieť (ale i uškodiť) našej tvári. Mnohé farby sa väčšine ľudí zdajú takmer totožné, napriek tomu ich pôsobenie na tvár je dosť odlišné. Preto je užitočné, ak vieme, ako by mali byť naše farby „namiešané“ a aké farebné vlastnosti by mali mať.

Ste svetlým letom, alebo svetlým podtypom tlmeného leta? Dokážete správne odhadnúť mieru čistoty a jasu vašich farieb?

Súvisiace články:
Popis svetlého letného typu
Popis svetlého podtypu tlmeného letného typu

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top