skip to Main Content

Magda mi vo svojom maile poslala okrem iných i nasledujúcu otázku a ja som sa rozhodla odpovedať formou dnešného príspevku: „… Čim to je, že vždy keď vidím na obrázku Taylor Swift, mám z nej pocit, že je to taká taká útlocitná „Barbie“? Je to farbami, šatami, tým ako je namaľovaná, alebo tými jej kudrlinkami?…“.

Taylor Swift

Taylor Swift je kučeravá blondínka so svetlou jarnou farebnosťou. V jej tvári prevažujú jemné línie, jej postava pôsobí hranato (je kombináciou stĺpu a strohejšieho typu presýpacích hodín) a jej štýl má v sebe prvky jemnosti a romantiky (i vo svojich country-popových piesňach často spieva o láske, pocitoch a prežitkoch).

Vďaka svojej vyššej telesnej výške (1,78m) a strohejšiemu tvaru postavy na jednej strane a jemnej, svetlej farebnosti, štíhlosti, jemným črtám tváre a kučerám na strane druhej, môže štylisticky balansovať medzi jemnosťou a strohosťou.

Okrem vhodných farieb je rovnako dôležité vyberať si strihy, vzory a materiály, ktoré vhodne dopĺňajú náš telesný tvar a tiež štýl, ktorý nás vystihuje a v ktorom sa dobre cítime. Každá sme originál a preto každá z nás potrebuje namiešať farby, tvary a štýl do jedinečnej kompozície, v ktorej budeme sami sebou.

Pre Taylor je dôležité správne vystihnúť pomer jemnosti a strohosti (obr. v strede). Jej strohý a hranatejší telesný tvar je vhodné oblečením mierne zjemniť, ale netreba to prehnať. Mala by sa vyhnúť obom extrémom – „presladenosti“, prílišnej nadýchanosti a jemnosti (vpravo), ale i úplne strohej a „tvrdej“ štylizácii (vľavo).

V nasledujúcej koláži má Taylor vhodnejšie i menej vhodné farby, avšak celkové vyžarovanie je príjemné. Dôvody sú nasledovné (zľava doprava):

obr.1 + obr. 2.: skvelá kombinácia jemnej pastelovej farby, dievčenského štýlu, minimalizmu, jednoduchosti, prirodzeného líčenia, vhodných materiálov a účesu ktorý nie je ani úplne romantický, ale ani príliš strohý
obr. 3: svetlá farebnosť šiat, príliš jemný materiál a mäkko padavé záhyby sukne sú kompenzované strohými líniami strihu živôtika, výborný účes a výraznejšie oči, ktoré tvár nechajú vyznieť tak, aby so šatami nesplývala
obr. 4.: tvrdšia, kontrastná kombinácia farieb je zjemnená vlnami vo vlasoch, červeným rúžom, oblými prestrihmi a výberom obuvi, pri tvári je jemnejšia biela
obr. 5.: ťažšia a tmavšia farba nepôsobí tvrdo, pretože strih sukne vytvára mäkké línie, výstrih je jemnejší, zatiaľ čo ramienka živôtika, topánky, účes i líčenie sú strohejšie, materiál pomáha dodať postave Taylor mierne krivky.

Na predchádzajúcej koláži je vidieť, aké dôležité je zladiť všetky spomínané parametre tak, aby celok vyznel primerane. Taylor často inklinuje k extrému prílišnej jemnosti a romantiky (úvodná koláž článku), čo na jej rovnejšej a hranatejšej postave na niektorých ľudí môže pôsobiť rušivo a neharmonicky.

Ak zvolí jemnú farbu i mäkký, romantický strih oblečenia či materiálu, mala by prílišnú jemnosť kompenzovať strohejšími detailami účesu, doplnkov, menej padavým materiálom a pod. A naopak – ak je farba oblečenia, alebo iný prvok outfitu príliš strohý a tvrdý, celok potrebuje vyvážiť dotykom jemnosti, mäkkosti, oblosti tak, aby celkový výsledok harmonizoval s jej tvárou a zjemnil strohé pôsobenie postavy.

Pri tom, ako nás naše okolie vníma a posudzuje, často rozhodujú i drobné detaily. Okrem farebnosti je to najmä to, nakoľko štýl, strih a vyžarovanie odevov, doplnkov, líčenia a účesu ladí s našou tvárou, črtami a postavou. Dôležité sú i vlastnosti materiálov, druh a štýl vzoru alebo textúry materiálu, proporcie a objemnosť odevov a pod.. Tieto parametre vytvárajú niečo, čo celkovo s človekom ladí viac, alebo menej. Čím je nesúlad výraznejší, tým viac rušivo na okolie takýto človek pôsobí.

Napadá vám nejaká známa tvár, alebo niekto z vášho okolia, na koho vizáži vás niečo výrazne ruší a neviete to pomenovať? Ak máte chuť pridať k článku svoje myšlienky a postrehy, vaše názory sú v diskusii tradične vítané!

Súvisice články:
Ako sa vidíme
Ako posudzujeme iných
Ako môže hranatá postava vyzerať tvarovanejšie – Kristen Stewart

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top