skip to Main Content

Možno aj vy o sebe hovoríte, že ste „šatovým“, „sukňovým“, alebo „nohavicovým“ typom. Niektoré ženy dokážu inštinktívne vycítiť, či ich postava viac vynikne v nohaviciach, šatách, alebo sukni. Ako je to teda? Pre koho sú lepšie sukne, pre koho šaty a pre koho nohavice? Čo všetko vplýva na to, v čom sa cítime a vyzeráme lepšie?

Salma Hayek, Kristin Davis, Cameron DIaz

Prvým prvkom, ktorý rozhoduje o tom, v čom sa cítime lepšie, je náš štýl. Ženy preferujúce ležérny, športový, naturálny, alebo pánsky štýl často siahajú najmä po nohaviciach, pretože viac vystihujú ich potreby – uvoľnenosť, pohodlie, ležérnosť, možnosť vrstviť, zatepľovať, funkčne kombinovať.
Ak má žena vo svojom oblečení rada prvky klasiky, elegancie, romantiky, alebo retra, siaha často po sukniach, alebo šatách a cíti sa v nich dobre a prirodzene, lepšie ako v nohaviciach.

Tvar postavy je tiež dôležitým prvkom, ktorý predurčuje, či viac vynikneme v šatách, sukniach, alebo nohaviciach.
Ak je vaša postava SÚMERNÁ A ŽENSKY PÔSOBIACA (napr. postava typu presýpacích hodín), ste predurčená na nosenie šiat. Jeden blok farby alebo vzoru oveľa lepšie zvýrazní pekný, ženský a harmonický tvar vašej postavy ako viac farebných blokov v prípade kombinácie vršku a spodného dielu. V šatách vynikne tvarovaný pás, prsia, súmernosť pliec a bokov i pekné nohy.

Salma Hayek – „presýpacie hodiny“

Ak je na vašej postave zjavný NEPOMER MEDZI OBJEMOM ALEBO DĹŽKOU HORNEJ A DOLNEJ POLOVICE TELA, nie sú pre vás ideálne šaty v jednej farbe alebo vzore. Dôvodom je fakt, že jeden blok farby alebo vzoru na spomínaný nepomer objemov alebo dĺžok upozorní, najmä v prípade strihov kopírujúcich tvar postavy. Svoj typ postavy môžete korigovať rafinovaným strihom šiat, ale i voľbou rozdielnej farby, tmavosti alebo vzoru na hornej a spodnej polovici tela, čiže voľbou kombinácie top a sukňa, alebo top a nohavice. Môžete tak ľahšie vytvárať ilúziu súmernejšej postavy.


Kristin Davis, Cynthia Nixon – „hrušky“

 


vojvodkyňa Kate – „trojuholník“

Ak nemáte VÝRAZNE TVAROVANÝ PÁS A BOKY (napr. postavy typu stĺp, obdĺžnik), mali by ste si dávať pozor najmä na strihy šiat, ktorý zvýrazňujú absenciu pása. Sú to väčšinou rovné, strohé, hladké, jednofarebné šaty. Vhodné sú topy vrstvené na sukne a nohavice, kostýmy, alebo šaty, ktoré svojím strihom alebo farebným a materiálovým rozložením vytvárajú ilúziu tvarovaného pása a oblejších bokov.


Gwyneth Paltrow – „stĺp“

Pri voľbe šiat a sukne resp, nohavíc zaváži i fakt, ako OBLO, RESP. HRANATO PÔSOBÍ vaša postava. Mäkko, oblo, kypro a žensky pôsobiace postavy vyzerajú lepšie v šatách a sukniach, zatiaľ čo hranatým, rovným postavám lichotia viac nohavice.


Vica Kerekes, Cameron Diaz

AKO ŽENA VIDÍ SVOJE NOHY má tiež veľký vplyv na to, či radšej siaha po sukniach a šatách, alebo naopak po nohaviciach. Ak svoje nohy nemá rada, nepáčia sa jej, alebo majú nejaké nedostatky, radšej ich zahaľuje do nohavíc. Nohavice však nie sú univerzálnym riešením a niekedy narobia viac škody ako úžitku, najmä pri voľbe nevhodného strihu, farby, alebo materiálu.

Kelly Clarkson

Ženy s krásnymi nohami, alebo bezproblémovým sebavedomím pokojne siahnu po sukniach a šatách, ktoré ich nohy vystavia na obdiv.
V tejto súvislosti musím pridať i svoj postreh z konzultácií Odevy a štýl pre váš typ postavy – ženy sú väčšinou príliš kritické k svojim nohám. Stačí objaviť svoju ideálnu dĺžku a tvar sukne a doplniť ju vhodnou obuvou a je zaručené, že i objemné, alebo nepekne tvarované nohy vyzerajú oveľa lepšie, často dokonca príťažlivo.

Katie Holmes

Šatový typ ženy sa prirodzene cíti lepšie v šatách a sukniach. Ak si musí obliecť nohavice, málokedy volí strohý, maskulínny strih. Oveľa lepšie sa cíti v žensky pôsobiacich strihoch (napr. marlene, bootcut a pod.), ktoré často kombinuje so ženskými prvkami na hornej časti tela a podpätkami.


2 x Salma Hayek, Christina Hendricks

A naopak – ak si nohavicový typ oblečie, sukňu, necíti sa v nej úplne prirodzene a volí najmä strohé, rovné strihy, ktoré dopĺňa pohodlnou obuvou bez podpätku, prípadne maskulínnymi prvkami. V strihoch s veľmi ženským vyžarovaním bude nielen vyzerať, ale aj sa cítiť neprirodzene.

Ako je to s vami? V čom sa cítite lepšie? Ste šatový, sukňový, alebo nohavicový typ? Ako znášate situácie, keď si musíte obliecť iný typ odevu ako ten, ktorý preferujete? 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top