skip to Main Content

Vplyvom veku, okolností, vzťahu, alebo prostredia v ktorom žijeme, môže mať každá žena občas chuť na eleganciu. Má potrebu vymeniť športové nohavice, alebo džínsy za sukňu, šaty, alebo kostým, potrebu pôsobiť viac žensky. Muži majú radi, ak sa ženy obliekajú žensky a dokážu to aj oceniť. Ak nosíte často nohavice, skúste si obliecť občas sukňu a pozitívne reakcie okolia vás neminú. Nasleduje galéria štýlov (kliknite na obrázok).

Sukňa je považovaná za typický ženský odev, avšak nebolo tomu tak vždy. V prvopočiatkoch ľudského odievania sa ženský a mužský odev nerozlišoval. Kusy kože opásané okolo pása nosili ženy i muži a cieľ bol najmä praktický – chrániť telo zo všetkých strán. Nohavice sa prvý krát objavili u barbarských národov a odev sa začal diferencovať na ženský a mužský v dome románskej.
Ženy až do 20. storočia nosili výhradne dlhé sukne, menil sa iba ich strih. Prelom 19. a 20. storočia prináša emancipáciu žien a dĺžka sukne sa začína skracovať po kolená. V 30. rokoch si ženy začali obliekať nohavice, ich známou propagátorkou bola Marlene Dietrich, typická predstaviteľka pánskeho štýlu.
Počas vojnových a povojnových rokov sa dĺžka sukne skracuje nad kolená a 60. roky sú známym obdobím módy mini. V tomto období nosili minisukne všetky ženy, bez ohľadu na tvar nôh a proporcie tela. Vyjsť von bez mini sa rovnalo takmer spoločenskému znemožneniu :-). V dnešnej dobe si chvalabohu môžeme vybrať dĺžku i strih sukne tak, aby lahodil našej postave a cítili sme sa v ňom dobre.Vďaka emancipácii žien a vývoju, dnešné ženy nosia často najmä nohavice, džínsy, športové oblečenie. Tieto zmeny vyvolal súčasný životný štýl, rýchly spôsob života. Žena chodí do práce, stará sa o rodinu a chce si nájsť i trochu času na šport, alebo svoje záľuby.

Je však správne aby sa ženy priblížili mužom vo všetkom a teda i v obliekaní? Tento článok nemá apelovať na to, aby ženy boli vždy a za každú cenu elegantné, to popri súčasnom hektickom životnom tempe ani nie je možné. Má len inšpirovať k tomu, aby aspoň občas skúsili oblečením prejaviť svoju ženskosť.
Je príjemné vidieť upravenú ženu, ktorá vyzerá ako žena a nie ako muž, alebo člen turistického oddielu. Upravená žena svojim zovňajškom okoliu hovorí, že si váži sama seba, že je sebavedomá, a tak získava i úctu svojho okolia.
Nie každá žena môže jednoducho vymeniť nohavice alebo džínsy za sukňu alebo šaty, a mať pritom pocit prirodzenosti. Také jednoduché to nie je, pretože náš štýl je v nás zakorenený. Aj keď sa navonok budeme snažiť „klamať telom“ a oblečieme si veľmi elegantné oblečenie ktoré nám nebude prirodzené, naše okolie to vycíti. Ale dajú sa realizovať aj malé zmeny, ktoré môžu mať veľký efekt. Ak vás nasledujúce fotografie podnietia aspoň k premýšľaniu, bude to fajn.

 

KLASICKÝ A ROMANTICKÝ TYP

Ženy klasického a romantického typu sa v sukni, šatách či kostýme cítia ako ryba vo vode. Tento typ odevu jej im prirodzený. Pri týchto štylistických typoch je skôr problém vidieť ich v džínsoch. Pôsobí a vyzerá vždy klasicky, elegantne, striedmo, seriózne (klasický typ), alebo nežne, romanticky, jemne (romantický typ). Okolie týchto žien je zvyknuté na eleganciu a ženskosť, ktorú svojím oblečením prejavujú.

 

MESTSKÝ TYP
Mestský typ je ochotný akceptovať vo svojom šatníku klasické ženské prvky, potrebuje ale aby v oblečení bolo niečo zaujímavé, odlišné, originálne. Vo voľnom čase má rád pohodlie a môžete ho stretnúť i v džínsoch a teniskách. Pre ženu tohto typu nie je problém nosiť podpätky, ani sukne. Preto stačí ak vymení džínsy za sukňu, tenisky za zaujímavé topánky, prípadne na oblečení zvolí netradičnú farebnú kombináciu. Zmena bude výrazná a zo športovo oblečenej sa stane elegantná, žensky pôsobiaca bytosť.

LEŽÉRNY A ŠPORTOVÝ TYP
Ženy ležérneho a športového typu môžu mať s prejavením ženskosti v oblečení najväčší problém. Preferujú pohodlie, možnosť presúvať sa z miesta na miesto bez obmedzení a nepohodlnosti. Sukňa nie je pre tieto typy prirodzená, aspoň nie v klasickej podobe. V pohodlných širokých nohaviciach, alebo džínsoch sa cítia najlepšie. Volia oblečenie ktoré ich nijako neobmedzuje. Klasická rovno strihaná čierna sukňa je pre ne synonymom upnutosti, strojenosti a nepohodlia. Fakt že k sukni je vhodné obuť si topánky na podpätku, sa prieči ich predstavám. Ak si aj tieto ženy sukňu oblečú, väčšinou je džínsová, alebo športového strihu. Ako obuv volia tenisky, alebo iné nízke pohodlné topánky.
Ani v sukni tieto štylistické typy nemusia prísť o svoje pohodlie. Stačí zvoliť strih ktorý ich nebude obmedzovať, materiál, ktorý bude pôsobiť menej športovo a voľnočasovo, ale najmä doplnky a topánky, ktoré celý outfit urobia menej ležérnym alebo športovým a vnesú do neho trošku elegancie a ženskosti.
Pri týchto typoch často veľká zmena nastane už len vtedy, ak vymenia tenisky za pohodlnú nízku obuv a ruksak za kabelku ležérneho štýlu. Takéto oblečenie stále poskytuje pocit pohodlia a voľnosti, ale pôsobí inak. Galéria s ukážkami nasleduje.

Ak máte chuť na eleganciu a ženskosť v oblečení, zvoľte svoj spôsob ako ju prejaviť. Zlaďte štýl oblečenia s vašim vlastným štýlom tak, aby ste sa cítili žensky a súčasne aj prirodzene. Doplnky a obuv vám v tejto snahe môžu veľmi pomôcť. Často stačí len vymeniť topánky, alebo kabelku, doplniť outfit šperkom či šatkou, a budete vyzerať úplne inak.

Ak sa rozhodnete pre sukňu alebo šaty, voľte model ktorý je primeraný vašim proporciám, ale aj veku. Žena každého veku môže vyzerať dobre v džínsoch i kostýme, ale rovnako môže v nich vyzerať smiešne a neprimerane. Stačí ak neodhadne dĺžku sukne, priliehavosť modelu, alebo štýl džínsov.

Objavte svoj štýl a cíťte sa v ňom žensky!
Nosíte sukne a šaty? Ak áno, cítite sa v nich prirodzene? Viete aký strih sukne lichotí vašej postave, alebo stále hľadáte? Aký štýl máte v sebe? Ak máte chuť, zapojte sa do ankiet a podeľte sa o svoje názory na štýl, eleganciu a ženskosť v oblečení v diskusii!

 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top